Stalking w internecie - jak się bronic

stalkingNawet 3 miliony Polaków mogło paść ofiarą stalkingu – tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Coraz częściej przestępstwo stalkingu przenosi się do internetu, a stalkerzy nękają swoje ofiary za pośrednictwem portali społecznościowych, poczty internetowej czy telefonów.

Pojęcie stalkingu pojawiło się po raz pierwszy w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych i pierwotnie odnosiło się do zjawiska nękania, naprzykrzania się gwiazdom filmu i muzyki. Szybko jednak okazało się, że zjawisko bardzo szybko rozszerza się, a ofiarą stalkingu może być także „zwykły Kowalski”. Wraz z rosnącym występowaniem stalkingu, działania te były penalizowane w kolejnych krajach. Także w Polsce. Polski kodeks karny stalking wyjaśnia jako uporczywe nękanie innej osoby wzbudzające poczucie zagrożenia lub też istotnie narusza jej prywatność. Za takie działania stalkerów grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: dowody w cyberstalkingu

Co możemy rozumieć poprzez uporczywe nękanie? Najczęściej przyjmuje się, że stalking przejawia się przez dokuczanie innej osobie, głuche telefony, obraźliwe niechciane wiadomości SMS-owe, mailowe oraz nieprawne obserwowanie i nachodzenie. – Bardzo często stalkingu kojarzony jest z zawiedzioną miłością, odrzuconymi uczuciami i zawiedzionymi nadziejami. Jako ofiary stalkingu zgłaszają się do biura detektywa osoby, które podejrzewają czy nawet są pewne, kto jest stalkerem – były partner, narzeczona po rozstaniu… potrzeba dowodów, aby móc złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. Przestępstwo stalkingu ścigane jest na wniosek, co oznacza, że aby stalkera poniósł odpowiedzialność za swoje działania, ofiara musi zawiadomić odpowiednie organy ścigania.

Wraz ze wzrostem popularności portali społecznościowych, przenoszenia życia do sieci zmieniły się także przejawy stalkingu. Od niedawna za stalking rozumie się założenie profilu na portalu społecznościowym na dane osoby prześladowanej. Słowem – jeśli stalker założy konto na Facebooku, Instagramie czy portalu randkowym używając danych innej osoby to już mamy do czynienia ze stalkingiem. – Od kilku lat gwałtownie wzrasta ilość zapytań i zleceń dotyczących sprawdzenia, kto kryje się pod fałszywym profilem na portalu społecznościowym – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Toruń.

Czytaj także: informatyka śledcza – cennik

Cyberstalking, czyli nękanie w internecie przejawia się przez uporczywe wysyłanie obraźliwych wiadomości, pogróżek czy nękanie na portalach społecznościowych, portalach randkowych czy wykorzystywaniu danych upublicznionych w internecie do zastraszenia ofiary, nękania jej i naruszenia prywatności. 

Zamiłowanie do portali społecznościowych i nadmierne, nierozsądne dzielenie się swoim życiem w mediach społecznościowych niestety znacznie ułatwia życie stalkerów. – Zupełnie niechcący sami narażamy się na ich ataki. Oczywiście, nie znaczy to, że zakładając konto na Instagramie jesteśmy sami sobie winni, że mamy stalkera, ale opisując zbyt dokładnie i precyzyjnie swoje życie sprawiamy, że stalker obserwując nas zdobywa wiele informacji, które później wykorzystuje do nękania, nachodzenia i zastraszania swojej ofiary – przyznają detektywi.

Jak zatem bronić się przed stalkerem? Przede wszystkim chronić informacje o sobie, pod żadnym pozorem nie upubliczniać danych personalnych, adresów czy intymnych zdjęć. – Należy pamiętać, że wszystko co zamieścimy w internecie pozostaje tam na zawsze i może być wykorzystane przeciwko nam – przekonują detektywi. Nie wolno też zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu swoich kont na portalach społecznościowych poprzez ograniczenie widoczności dla osób nieznajomych, częstej zmianie haseł i nienawiązywaniu zbyt szybkich znajomości z osobami poznanymi w internecie.

Czytaj także: hejt w sieci – dowody

Jeżeli jesteś ofiarą stalkingu lub jest ktoś z bliskiego otoczenia koniecznie należy jak najszybciej powiadomić policję. Uporczywe nękanie, zastraszanie, naruszanie prywatności może prowadzić do poczucia zagrożenia, depresji, stanów lękowych czy nawet prób samobójczych. W zebraniu dowodów stalkingu i cyberstalkingu pomoże biuro detektywistyczne.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…