O alimenciarzach pisaliśmy już kilkukrotnie. Jednak każdego dnia spotykamy się z osobami narzekającymi na to, że problem nie tkwi jedynie w dłużnikach uchylających się od obowiązku regulowania należności alimentacyjnych, ale na społecznym przyzwoleniu na kombinowanie i zmowach, jakie towarzyszą całemu zjawisku. Dzisiaj o tym, jak udowodnić, że dłużnik alimentacyjny ukrywający dochody faktycznie zarabia więcej niż deklaruje.
Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego może przybierać różne formy. Często jest to całkowita rezygnacja ze zgłaszania jakichkolwiek oficjalnych dochodów i przeniesienie kwestii zarobkowania do szarej strefy. – Wówczas udowodnienie, że dłużnik jednak zarabia jest znacznie prostsze. Obserwacja w wymiarze kilku dni, w której pokażemy jakąkolwiek pracę, nawet dorywczą kwestionuje całą wiarygodność dłużnika i przeczy jego twierdzeniom o braku źródeł utrzymania – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.
Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – poradnik
Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy dłużnik deklaruje pracę i nawet niskie przychody. Wówczas udokumentowanie, że zarobki faktyczne są wyższe niż deklarowane jest bardziej skomplikowane. – Różnica w tych przychodach wynika z panującego społecznego przyzwolenia na niepłacenie alimentów, na ukrywanie dochodów, kombinowanie i wręcz współpracę wielu osób ułatwiającą „wymiganie się” od alimentów, a przecież ich regulowanie nie jest prezentem czy dobrą wolą zobowiązanego, a podstawowym obowiązkiem wynikającym z założenia rodziny. I mowa tu nie tylko o alimentach na dzieci, ale także na byłych małżonków, jeżeli takie jest orzeczenie sądu – dodaje Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Toruń.
Zmowa alimentacyjna polega najczęściej na zaniżaniu deklarowanych zarobków, zmniejszeniu wymiaru pracy i wypłacaniu wynagrodzenia „pod stołem”. Pracodawcy, niestety, chętnie zgadzają się na takie układy, ponieważ stanowi to „oszczędność” także dla nich – pamiętajmy bowiem, że od wysokości wynagrodzenia obliczane są składki, jakie odprowadzają przedsiębiorcy za swoich pracowników. – Zaniżanie zarobków, zatrudnianie na czarno i wypłacanie pieniędzy pod stołem jest oszustwem nie tylko w kwestii unikania płacenia alimentów przez zobowiązanych, ale także oszustwem wobec ZUS i urzędów skarbowych – przypominają detektywi.
Czytaj także: jak poradzić sobie z alimenciarzem?
Jak zatem udowodnić, że dłużnik zarabia więcej niż deklaruje? – Jeżeli wiemy na jakim stanowisku pracuje alimenciarz wykonujemy wywiad detektywistyczny polegający na oszacowaniu średnich zarobków na wskazanym stanowisku w branży, w której pracuje nasz dłużnik. „Szukając pracy” nasi detektywi mogą także skontaktować się wprost z firmą, w której pracuje badana osoba i zrobić rozeznanie, jakie są średnie zarobki na różnych stanowiskach. Wówczas, jeżeli pracownik na najniższym szczeblu zarabia przykładowo 2,5 tysiąca złotych, a nasz dłużnik zajmuje stanowisko dwa poziomy wyższe i deklaruje zarobki na poziomie 2 tysięcy to wiemy, że oficjalny przychód jest nieprawdziwy i wynika z porozumienia na linii alimenciarz – pracodawca – zdradza detektyw Katarzyna Bracław.
Innym sposobem jest obserwacja dłużnika i oszacowanie jego kosztów utrzymania i poziomu życia. Wówczas podczas działań detektywi zwracają uwagę na każdy szczegół, który może świadczyć o stylu życia obserwowanego: ubrania, jakie nosi, samochód, jakim się porusza, sklepy, w których robi zakupy czy miejsce zamieszkania. – Pamiętam sprawę dłużnika deklarującego pracę na pół etatu za 1500 złotych netto miesięcznie, a który podczas naszej tygodniowej obserwacji na samo paliwo do swojego SUV-a wydał ponad tysiąc złotych, a obiady jadał w dobrych restauracjach, a nie barach mlecznych – dodaje Józef, detektyw Warszawa.
Czytaj także: możliwości zarobkowe i ich wpływ na alimenty
Takie materiały zgromadzone przez biuro detektywa są niejednokrotnie jedynym dowodem na oszustwo alimenciarza oraz zmowę z pracodawcą. Sprawozdanie, zdjęcia oraz nagrania video można wykorzystać w sądzie czy przedstawić komornikowi skutecznie egzekwując swoje prawa.
Zmagasz się z alimenciarzem? Skontaktuj się z nami.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24