Jak poradzić sobie z alimenciarzami?

Mimo zaostrzanych kar, niepłacenie alimentów wciąż dotyka setek tysięcy rodzin, a długi z tytułu nieuregulowanych alimentów przekroczyły w minionym roku 12 miliardów złotych. Jakie sztuczki stosują alimenciarze i jak sobie z nimi poradzić? Dzisiaj w naszym artykule.

W 2019 roku liczba dłużników alimentacyjnych wyniosła 302 tysiące. Oznacza to, że właśnie tyle rodzin zostało pozbawionych należnych środków finansowych wypłacanych na mocy prawomocnego wyroku sądowego. Mimo zaostrzanych kar za niepłacenie alimentów, z więzieniem włącznie dłużnicy alimentacyjni wciąż są ogromnym problemem dla dzieci, rodzin, ale także sądów i komorników. Przypomnijmy, że wskutek wprowadzonych w 2017 roku zmian w kodeksie karnym, dłużnikowi alimentacyjnemu grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności jeżeli suma niespłaconych alimentów przekracza ich trzymiesieczną wartość. – To bardzo duża zmiana i poważny bat na alimenciarzy. Zlikwidowano zjawisko nadmiernie wykorzystywane przez dłużników alimentacyjnych, którzy co miesiąc wpłacali symboliczną kwotę, aby wykazać „dobrą wolę”. Wówczas nie można było postawić im zarzutów karnych – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty

Mając prawomocny wyrok sądu i zmagając się z dłużnikiem alimentacyjnym należy swoje kroki skierować do komornika. Ci jednak w sprawach alimentacyjnych mają duży problem, gdyż alimenciarze świadomi nieuchronnych działań komorniczych, do niepłacenia się przygotowują. Jak? Zazwyczaj poprzez „dogadanie się” z pracodawcą, który zmniejsza do minimum oficjalnie wypłacane wynagrodzenie lub dłużnika alimentacyjnego zatrudnia na czarno. – Wobec takich działań komornicy są zazwyczaj bezradni. Komornicy mają bardzo szerokie możliwości egzekwowania długów, jednak nie zajmują się sprawdzaniem, czy bezrobotny faktycznie pozostaje bez pracy ani czy zmniejszenie etatu nie jest jedynie pozornie. W tym zakresie współpracujemy z komornikami, a w zasadzie z wierzycielami, którzy zebrane przez biuro detektywistyczne dowodami przekazują sądom i komornikom – wyjaśnia Józef z biura detektywa Warszawa.

Jak zatem może pomóc prywatny detektyw w walce z dłużnikami alimentacyjnymi? Podstawowym zadaniem detektywa jest ustalenie tzw. stanu faktycznego, czyli ustalenie jak w rzeczywistości wyglądają okoliczności przedstawiane przez alimenciarza. – Najczęściej wykorzystywana przez nas metoda pracy to obserwacja osoby. W ten sposób ustalamy, czy faktycznie dłużnik jest bezrobotny czy może pracuje na czarno. Jeżeli w trakcie działań ustalimy, że obserwowany chodzi do jakiejś pracy, wykonuje obowiązki wówczas takim materiałem podważamy informacje, że alimenciarz jest bezrobotny – tłumaczą detektywi Warszawa.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – dowody – ile kosztuje wynajęcie detektywa

Podobnie sprawa wygląda z zaniżaniem faktycznego czasu pracy. Obserwacja czy dyskretny wywiad detektywistyczny, a nawet odpowiednio przygotowana rozmowa z samym dłużnikiem czy osobą dla niego najbliższą pozwala ustalić, jaki jest wymiar pracy. Jak to możliwe, że mimo podejmowania pracy tak popularne jest zatrudnienie na czarno, aby uniknąć egzekucji? – Bez zmowy z pracodawcą czy najbliższymi, którzy akceptują niepłacenie alimentów byłoby to niemożliwe. Jednak wciąż jest wielu pracodawców, którzy przymykają oczy na zobowiązania dłużników alimentacyjnych, bo dla nich zatrudnianie pracownika na czarno czy „papierowe” zmniejszanie ilości godzin pracy też jest opłacalne – unikają płacenia składek i podatków – twierdzi prywatny detektyw Katarzyna Bracław.

Wprowadzone w 2017 roku, wspomniane już, zmiany w kodeksie karnym wprowadzają odpowiedzialność pracodawców za ułatwianie dłużnikom uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Za wspieranie alimenciarza, wypłacanie mu wynagrodzenia pod stołem i tym samym pomoc w uchylaniu się od obowiązku płacenia alimentów pracodawcy grozi kara finansowa nawet do 45 tysięcy złotych.

Detektywi zajmują się zbieraniem dowodów do sądu w sprawach alimentacyjnych. – Niemal każdego dnia dzwonią do nas klienci z pytaniem o wsparcie w udowodnieniu, że dłużnik alimentacyjny kombinuje i kłamie, aby nie płacić alimentów. Pomagamy w takich sprawach bardzo często. Wykonujemy obserwację, wywiady detektywistyczne czy bezpośrednie rozmowy. Tak zebrane dowody do sądu są bardzo pomocne na rozprawach, a nasi detektywi występują w sądzie jako świadkowie – dodaje Józef, biuro detektywistyczne Warszawa.

fot. internet

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…