Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują?

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci jest bezsporny. Podobnie w sytuacji, gdy dziecko jest pełnoletnie, ale kontynuuje naukę. A co w sytuacji, gdy dziecko jest pełnoletnie, uczy się i pracuje? Czy sam fakt podjęcia przez dziecko pracy zarobkowej zwalnia z obowiązku alimentacyjnego? Wyjaśniają prywatni detektywi.

Alimenty to środki przeznaczane na utrzymanie, do jakiego zobowiązani są rodzice wobec swoich dzieci. Powszechnie kojarzy się z ponoszeniem kosztów utrzymania dzieci, jakie jeden z rodziców – niemieszkający z dzieckiem – ponosi gdy małżonkowie są po rozwodzie. Istnieje wiele mitów dotyczących tego, kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny, czy jest górna granica wieku, po przekroczeniu, którego dzieci tracą prawo do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych. Dzisiaj postaramy się te mity rozwiać.

Mit 1: górna granica wieku dziecka pobierającego alimenty to 26 lat. Kodeks rodzinny i opiekuńczy regulujący obowiązki alimentacyjne nie reguluje wieku, w którym dziecko traci prawo do pobierania alimentów od rodziców. – Do ukończenia 18 roku życia w sprawach alimentacyjnych dziecko reprezentowane jest przez rodzica, po uzyskaniu pełnoletności zyskuje prawo do samodzielnego występowania w swoich sprawach, także alimentacyjnych – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. Powszechnie wiek 26 lat kojarzy się z uzyskaniem samodzielności związanej z ukończeniem studiów, rozpoczęciem pracy zarobkowej i stąd zapewne także przekonanie, że po ukończeniu tego wieku traci się prawo do alimentów. Zgodnie z prawem tak nie jest. Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka istnieje tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie – mimo dochowania należytej staranności – samodzielnie się utrzymać. – Jeżeli zatem „dorosłe dziecko” po ukończeniu 26 lat dalej się uczy – przykładowo robi doktorat, kursy, specjalizacje i nie ma możliwości samo zarobić na swoje utrzymanie to obowiązkiem rodziców jest takie dziecko wspierać. Zdarza się, że są to nawet osoby koło „trzydziestki” – mówi Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: jak wyliczyć wysokość alimentów? Poradnik

Mit 2: dorosłe dziecko pobierające alimenty nie może pracować. W płaceniu alimentów na dorosłe dziecko nie chodzi o to, że ma to być jedyne źródło dochodu. Głównym kryterium jest możliwość samodzielnego utrzymania się. – Jeżeli zatem dorosła osoba pobierająca alimenty studiuje i pracuje dorywczo jako kelnerka lub kosmetyczka to sam fakt zarabiania nie zwalnia z obowiązku alimentacyjnego jej rodziców. Głównym kryterium jest możliwość samodzielnego utrzymania się. Jeżeli dochody z pracy dorywczej pozwalają na samodzielne utrzymanie się – to owszem – rodzice mogą wnosić o zniesienie alimentów lub ich obniżenie – tłumaczy Rafał Marciniak, detektyw Warszawa.

Mit 3: obowiązek alimentacyjny wygasa samoistnie. Z uwagi na fakt, iż w KRIO nie jest ustalona górna granica wieku, w którym dorosłe dzieci przestają pobierać alimenty nie ma czegoś takiego, jak samoistne wygaszenie obowiązku płacenia alimentów. – Każdorazowo, jeżeli rodzic chce przestać płacić alimenty i ma na to odpowiednie argumenty musi zwrócić się do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego – mówi Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. Takim materiałem dowodowym może być między innymi sprawozdanie prywatnego detektywa potwierdzającego stałą i regularną pracę zarobkową poparte zdjęciami i nagraniami video.

Potrzebujesz pomocy detektywa w sprawie alimentacyjnej? Zgłoś się do nas.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Dlaczego warto ukończyć nasz kurs detektywistyczny?
Dlaczego w Święta jest tyle rozstań?
Dorosłe pracujące dziecko – czy alimenty obowiązują?
Dowody zdrady czyli co? Jakie materiały do rozwodu
Dowody zdrady – czy to wystarczy?
Dyktafony, GPSy – sprzęt detektywistyczny do rozwodu
Dyktafony, podsłuchy – jak wykryć, jakie wybrać, czym się różnią
Dziecko jako karta przetargowa przy rozwodzie| Detektyw24
Hackerzy wyłudzają pieniądze i podsycają paranoję
Idziesz do sądu? Zdobądź mocne dowody
Ile kosztuje wynajęcie detektywa?
Intercyza – co oznacza i kiedy jest potrzebna?
Internetowi oszuści matrymonialni – jak nie dać się oszukać?
Jak chronić swoje dane w cyberświecie?
Jak hejt w internecie może zniszczyć życie…
Jakie dowody do rozwodu?

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej