Dlaczego w Święta jest tyle rozstań?

świętaStatystycznie najwięcej rozstań przypada na styczeń i grudzień. Dlaczego akurat w czasie świąteczno-noworocznym, który kojarzony jest jako najbardziej rodzinny? Psychologowie znają odpowiedź na to pytanie.

Stres. Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinny, sprzyjający pojednaniom i zakopywaniu wojennych toporów. Tak to wygląda w teorii i popkulturze. Jak to wygląda w praktyce? Przygotowania do świąt to jeden z najbardziej stresujących okresów w roku. Marzymy o idealnych świętach i wpadamy w przedświąteczną gorączkę i popadamy we frustrację powodującą stres. Martwimy się o pieniądze, o to czy zdążymy kupić wszystkie prezenty i czy będą trafione, o to czy nasze potrawy będą udane i co powie teściowa. Święta bywają naprawdę stresujące.

W takiej atmosferze łatwiej o konflikty, także w małżeństwie. Głównym powodem kłótni w czasie świątecznym jest podział obowiązków, problemy finansowe, spotkanie rodzinne – w tym z rodziną, z którą na co dzień nie jesteśmy w najlepszych relacjach. Bardzo często od słowa do słowa dochodzi do poważnych konfliktów. – Drobne kłótnie potrafią generować konflikty, których nie jest w stanie ukoić nawet przełamanie się opłatkiem. Padają słowa, których nie można cofnąć lub wychodzą na jaw sekrety, których nie można wybaczyć – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: jakie są powody zdrady?

Zacząć wszystko od nowa. Bardzo często powodem trwania związków jest wygoda czy przyzwyczajenie. Nowy rok sprawia, że w każdym z nas budzi się chęć do wprowadzenia w swoim życiu zmian, zamknięcia wszystkiego, co nie czyni nas szczęśliwymi. – Dla małżonka bardzo często to ogromne zaskoczenie. Takie sytuacje nie są poprzedzone żadnymi „sygnałami ostrzegawczymi”, ani kryzysami. Wynikają z typowych dla końca roku czasów przemyśleń i podsumowań, analizy sytuacji życiowej. Skutkiem takich przemyśleń często są rozstania i rozwody – wyjaśniają detektywi. 

Wiele z takich osób decyduje się skorzystać z pomocy detektywa, bo nie wiedzą, co stoi za takimi decyzjami partnera czy partnerki. 

Czytaj także: jak się zachować po odkryciu zdrady?

Ultimatum. Kiedy jedno z małżonków jest w innej relacji przełom roku może być czasem danym przez kochankę/kochanka na zakończenie małżeństwa. – Zdecydowana większość małżonków wchodząc w inną relację obiecuje nowemu partnerowi/partnerce, że wkrótce zakończy swoje małżeństwo i rozpocznie nowe życie ze swoją nową drugą połową. Czas końca roku jest częstym terminem, deadlinem, jaki kochankowie dają swoim partnerom na wyznanie prawdy i odejście od męża lub żony – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Rozstanie w niejasnych okolicznościach? Dowiedz się prawdy. Wynajmij detektywa.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…