Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?

Zrzut ekranu 2018-08-24 o 16.51.02Detektyw w przebraniu hydraulika wchodzi do domu potencjalnej kochanki obserwowanego mężczyzny i montuje ukrytą kamerę. W między czasie detektywi siedzący w busie nasłuchują rozmowę telefoniczną kochanków. To nie życie, to scenariusz serialu. Wśród detektywów programy opowiadające rzekomo o kulisach ich pracy wzbudzają raczej złość niż zadowolenie.

– Już nie dziwią mnie telefony klientów, którzy pytają czy to detektyw Petrow – opowiada Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24. – Na początku nie wiedziałem o co chodzi, myślałem, że jakaś firma konkurencyjna. Z ciekawości zacząłem szukać i okazało się, że to bohater serialu paradokumentalnego w jednej z telewizji. Obejrzałem i byłem przerażony. Serial kreuje się na dokumentalny, a tyle ile naruszeń prawa tam widziałem w jednym odcinku prawdziwego detektywa pozbawił by licencji i naraził na kontakt z prokuratorem – wyjaśnia Józef z agencji Detektyw24 Warszawa.

Czytaj także: usługi detektywa – informatyka śledcza

Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych detektywi nie mogą stosować w swojej pracy metod zastrzeżonych dla organów ścigania, m. in. dla policji. – Wielu detektywów to emerytowani policjanci dlatego pokutuje przeświadczenie, że swobodnie możemy korzystać z policyjnych baz czy wyciągać informacje od policjantów. To nieprawda. Korzystanie z baz niejawnych to przestępstwo – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Warszawy.

Zawód detektywa jest wciąż mało popularny, a o tym, jakie uprawnienia wynikają z licencji wiedzą chyba tylko sami detektywi. – O naszym zawodzie krążą niedopowiedzenia, klienci są nieświadomi tego, co nam wolno, a czego nie. Żądanie zakładania podsłuchów, ukrytych kamer, dostęp do billingów czy sprawdzanie sald na kontach bankowych to codzienność. Cierpliwie tłumaczymy, że jest to przekroczenie naszych i takich działań podejmować nie możemy – tłumaczą detektywi Warszawa.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Materiały gromadzone przez detektywa w zdecydowanej większości spraw wykorzystywane są w sądzie w trakcie różnych procesów. Możliwość swobodnego wykorzystania zgromadzonych materiałów przed sądem jest dla klientów wystarczającym argumentem przekonującym do powstrzymania się od nakłaniania detektywów do działań niezgodnych z prawem. – Najczęściej w sprawach rozwodowych klienci chcieliby, abyśmy założyli podsłuch na telefon współmałżonka lub w mieszkaniu potencjalnej kochanki czy kochanka. Niekiedy wręcz nie wierzą, kiedy słyszą, że nie wolno nam prowadzić takich działań – mówi Daniel Śnieżek z agencji Detektyw24 Rzeszów.

– Detektywa Petrowa zostawmy jako gwiazdę telewizji, podobnie jak innych bohaterów seriali paradokumentalnych. Działania detektywów z agencji Detektyw24, chociaż może nie zawsze tak spektakularne i bez towarzyszenia ekipy z kamerą telewizyjną, są skuteczne i gwarantują pozyskanie wartościowego i legalnego materiału dowodowego – przekonuje ekipa z Detektyw24 Warszawa.

Czytaj także: detektyw do rozwodu – kontakt

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…