Detektyw w przebraniu hydraulika wchodzi do domu potencjalnej kochanki obserwowanego mężczyzny i montuje ukrytą kamerę. W między czasie detektywi siedzący w busie nasłuchują rozmowę telefoniczną kochanków. To nie życie, to scenariusz serialu. Wśród detektywów programy opowiadające rzekomo o kulisach ich pracy wzbudzają raczej złość niż zadowolenie.
– Już nie dziwią mnie telefony klientów, którzy pytają czy to detektyw Petrow – opowiada Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24. – Na początku nie wiedziałem o co chodzi, myślałem, że jakaś firma konkurencyjna. Z ciekawości zacząłem szukać i okazało się, że to bohater serialu paradokumentalnego w jednej z telewizji. Obejrzałem i byłem przerażony. Serial kreuje się na dokumentalny, a tyle ile naruszeń prawa tam widziałem w jednym odcinku prawdziwego detektywa pozbawił by licencji i naraził na kontakt z prokuratorem – wyjaśnia Józef z agencji Detektyw24 Warszawa.
Czytaj także: usługi detektywa – informatyka śledcza
Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych detektywi nie mogą stosować w swojej pracy metod zastrzeżonych dla organów ścigania, m. in. dla policji. – Wielu detektywów to emerytowani policjanci dlatego pokutuje przeświadczenie, że swobodnie możemy korzystać z policyjnych baz czy wyciągać informacje od policjantów. To nieprawda. Korzystanie z baz niejawnych to przestępstwo – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Warszawy.
Zawód detektywa jest wciąż mało popularny, a o tym, jakie uprawnienia wynikają z licencji wiedzą chyba tylko sami detektywi. – O naszym zawodzie krążą niedopowiedzenia, klienci są nieświadomi tego, co nam wolno, a czego nie. Żądanie zakładania podsłuchów, ukrytych kamer, dostęp do billingów czy sprawdzanie sald na kontach bankowych to codzienność. Cierpliwie tłumaczymy, że jest to przekroczenie naszych i takich działań podejmować nie możemy – tłumaczą detektywi Warszawa.
Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa
Materiały gromadzone przez detektywa w zdecydowanej większości spraw wykorzystywane są w sądzie w trakcie różnych procesów. Możliwość swobodnego wykorzystania zgromadzonych materiałów przed sądem jest dla klientów wystarczającym argumentem przekonującym do powstrzymania się od nakłaniania detektywów do działań niezgodnych z prawem. – Najczęściej w sprawach rozwodowych klienci chcieliby, abyśmy założyli podsłuch na telefon współmałżonka lub w mieszkaniu potencjalnej kochanki czy kochanka. Niekiedy wręcz nie wierzą, kiedy słyszą, że nie wolno nam prowadzić takich działań – mówi Daniel Śnieżek z agencji Detektyw24 Rzeszów.
– Detektywa Petrowa zostawmy jako gwiazdę telewizji, podobnie jak innych bohaterów seriali paradokumentalnych. Działania detektywów z agencji Detektyw24, chociaż może nie zawsze tak spektakularne i bez towarzyszenia ekipy z kamerą telewizyjną, są skuteczne i gwarantują pozyskanie wartościowego i legalnego materiału dowodowego – przekonuje ekipa z Detektyw24 Warszawa.
Czytaj także: detektyw do rozwodu – kontakt
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny