Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czy intercyza zwalnia z alimentów?

Podczas składania przysięgi małżeńskiej zakochani narzeczeni przyrzekają sobie miłość do grobowej deski. Szczęśliwi nie przewidują, że ich małżeństwo może się rozpaść, a główną osią sporu staną się pieniądze i podział majątku. Jak pokazują doświadczenia detektywów to właśnie brak porozumienia w kwestii finansów najbardziej komplikuje przebieg procesów rozwodowych.

Zgodnie z zapisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podczas rozwodu majątek małżonków dzielony jest na pół. – Mowa oczywiście o majątku zgromadzonym podczas trwania małżeństwa, bez względu na to które z małżonków zarabia więcej i bardziej przyczyniło się do zbudowania tego majątku – wyjaśnia Dawid Śledziński, detektyw Poznań. Wszystkie finanse, nieruchomości, samochody i inne aktywa, które posiada małżeństwo, i które w trakcie tego małżeństwa zostały zgromadzone dzielone są na pół.

– Między bajki można włożyć historie, miejskie legendy o kobietach czy mężczyznach, którzy brali ślub aby „oskubać” nowego małżonka z pieniędzy i po kilku tygodniach czy miesiącach małżeństwa odchodzą zabierając połowę majątku gromadzonego przez całe dotychczasowe życie. To niemożliwe. Wspólny majątek zaczyna być gromadzony po ślubie i tylko ten podlega podziałowi – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce i precyzuje: jeśli pani Ania przed ślubem kupiła mieszkanie i odłożyła sobie na koncie 100 tysięcy złotych to nawet po ślubie z panem Jankiem ten majątek pozostaje tylko jej i w razie rozwodu Janek nie ma prawa do majątku swojej żony zgromadzonego kiedy była jeszcze niezamężna. Chyba, że… 

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

To, co każdy z małżonków zgromadzi przed ślubem stanowi jego majątek odrębny. W razie podziału majątku przy rozwodzie, drugi z małżonków nie ma prawa żądać dla siebie części tych aktywów. Chyba, że… – Małżonkowie mogą rozszerzyć wspólny majątek o swój majątek odrębny. Załóżmy, że pani Ania bardzo ufa swojemu przyszłemu mężowi i na dowód swojej miłości decyduje, że jej rozszerza wspólny majątek o to, czego dorobiła się jako panna. Wówczas, nawet jeśli do rozwodu dojdzie po pół roku małżeństwa, pan Janek dostanie połowę wartości mieszkania i połowę oszczędności pani Ani – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Pogląd, że miłość i związek należy na zimno oddzielić od spraw finansowych z każdym rokiem zyskuje na popularności. Stąd też coraz większa ilość podpisywanych intercyz pomiędzy narzeczonymi. Intercyza jest formą umowy zawartej przed notariuszem określającą, że małżonkowie także podczas trwania małżeństwa budują swoje majątki niezależnie. Intercyza znosi ustawową, automatycznie powstającą małżeńską wspólność majątkową. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik

Intercyza reguluje i wprowadza rozdzielność pomiędzy małżonkami tylko w kwestii majątkowej, a nie powoduje ustania gospodarczej więzi łączącej małżonków ani nie zwalnia żadnej ze stron do zaspokajania potrzeb rodziny. – Słowem – to, że małżonkowie mają oddzielne samochody, mieszkania czy firmy nie oznacza, że w codziennym życiu rodzinnym każde troszczy się tylko o siebie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno wskazuje, że ten obowiązek spoczywa w równi na mężu i żonie, a wprowadzenie rozdzielności nic w tej kwestii nie zmienia – wyjaśniają detektywi.

Podpisanie intercyzy, czy to przed zawarciem małżeństwa czy w jego trakcie, nie zwalnia także z obowiązku alimentacyjnego, w tym obowiązku alimentacyjnego wobec byłego współmałżonka. – Oczywiście można w intercyzie zawrzeć postanowienia dotyczące alimentów na małżonka na wypadek rozwodu, jednak gdy takich zapisów nie ma intercyza nie zwalnia z płacenia alimentów – przestrzegają detektywi.

Prawo do alimentów po rozwodzie przysługuje w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, jeśli na skutek rozstania jedno z partnerów popadło w stan niedostatku lub w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie w sytuacji pogorszenia standardu życia jednego z małżonków. – Intercyza nie ma tutaj nic do rzeczy i próżno liczyć na to, że ustanowienie rozdzielności majątkowej uchroni przed alimentami – podsumowuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: czym jest stan niedostatku?

Szukasz pomocy w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie? Zadzwoń do detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej