Informacja o otrzymanym spadku w pierwszej chwili wywołuje uczucie ciekawości i radości na myśl o niespodziewanym wzbogaceniu się. Zwłaszcza w sytuacji, w której spadek był nieoczekiwany lub nieznany jest skład masy spadkowej. Są jednak sytuacje, gdy spadek powoduje liczne problemy, a zamiast wpłynąć na wzbogacenie się może doprowadzić do ruiny. O rożnych okolicznościach spadkowych mówią detektywi.
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę sondażową Kantar Milward Brown jedynie 13% Polaków powyżej 50. roku życia zdecydowało się na napisanie testamentu. Zdecydowana większość postępowań spadkowych odbywa się na zasadzie dziedziczenia ustawowego. – Jednak nawet jeśli dziedziczenie odbywa się zgodnie i z zasadami przepisów prawa nie oznacza, że zawsze idzie gładko – mówi Rafał Marciniak, detektyw Warszawa. Prawo do otrzymania spadku dotyczy w pierwszej kolejności małżonka oraz dzieci zmarłego, którzy dziedziczą udział w majątku w równych częściach przy założeniu jednak, że małżonek otrzymuje nie mniej niż 1/4 majątku. – Mówiąc prościej, jeżeli zmarły pozostawił po sobie małżonka i dwoje dzieci każde z nich otrzymuje jedną trzecią majątku – wyjaśnia detektyw Marciniak.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zmarły pozostawił testament i na przykład jedno z dzieci nie zostało w tym testamencie uwzględnionym? – W polskim systemie prawnym nie ma czegoś takiego, o czym często słyszymy w amerykańskich filmach, czyli wydziedziczenia powodującego całkowite wyłączenie z majątku po zmarłym rodzicu czy małżonku – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.
Czytaj także: rozwód – jak podzielić majątek?
Ratunkiem dla spadkobiercy nieuwzględnionego w testamencie jest zachowek. – Głównym problemem osób walczących o zachowek jest nieznajomość składu masy spadkowej, a od tego jak duży jest spadek zależy wysokość zachowku – wyjaśniają detektywi. Zachowek to instytucja prawna chroniąca bliskich spadkodawcy przed wydziedziczeniem czy pozbawieniem majątku w wyniku darowizn czynionych przez zmarłego przed śmiercią. – Wysokość zachowku wyliczana jest jako równowartość połowy majątku przysługującego spadkobiercy, gdyby dziedziczenie odbyło się zgodnie z prawem spadkowym i zasadami dziedziczenia ustawowego. Przykład? Jeśli zmarły zostawił po sobie małżonka i dwoje dzieci, a jego majątek to 90 tys. złotych to wówczas w drodze dziedziczenia ustawowego spadkobierca otrzymałby 30 tysięcy złotych, zatem zachowek wyniesie 15 tysięcy złotych – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.
Główne problemy z zachowkiem odnoszą się właśnie do braku wiedzy, jaki był majątek zmarłego i jakiej kwoty może domagać się pominięty w testamencie spadkobierca. – Z naszego doświadczenia wynika, że z takimi problemami spotykają się osoby, których rodzice założyli drugie rodziny i pominęli dzieci z poprzednich związków – przyznają detektywi. Wówczas zadanie detektywa polega na ustaleniu, jaki majątek – ruchomości i nieruchomości – miał zmarły w momencie śmierci i, co ważne, jakiego majątku wyzbył się przed śmiercią. – Majątek darowany przed spadkodawcę przed śmiercią także jest brany pod uwagę w wyliczaniu wartości zachowku – dodają prywatni detektywi.
Czytaj także: sprawy spadkowe – usługi detektywa
Częste zlecenia detektywów w zakresie spadków dotyczą także testamentów ustnych. Zgodnie z polskim prawem spadkowym testament ustny ważny jest, kiedy ostatnia wola spadkodawcy została wypowiedziana w obecności co najmniej trzech świadków przy założeniu, że spadkobierca nie jest wliczany. – W okolicznościach nagłej i rychłej śmierci np. w wypadku drogowym dopuszczona jest ustna forma przekazania ostatniej woli dotyczącej rozporządzenia majątkiem. Musi się to odbyć w obecności co najmniej trzech świadków, a jeden z nich musi później taki testament spisać i sąd na rozprawie przesłuchując tych świadków dokonuje potwierdzenia ważności testamentu – precyzuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.
Wiele zleceń detektywów dotyczy poszukiwania świadków wypowiedzenia ostatniej woli zmarłego, aby mogli oni potwierdzić treść ustnego testamentu przed sądem. – Zdarzają się także sytuacje, w których testament ustny podważany jest przez ustawowych spadkobierców. Wówczas detektywi weryfikują, czy świadkowie faktycznie byli obecni przy zmarłym – wyjaśniają detektywi.
Skomplikowana sprawa spadkowa? Skorzystaj z pomocy detektywa.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24