Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

SPRAWY SPADKOWE – KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY DETEKTYWA?

Informacja o otrzymanym spadku w pierwszej chwili wywołuje uczucie ciekawości i radości na myśl o niespodziewanym wzbogaceniu się. Zwłaszcza w sytuacji, w której spadek był nieoczekiwany lub nieznany jest skład masy spadkowej. Są jednak sytuacje, gdy spadek powoduje liczne problemy, a zamiast wpłynąć na wzbogacenie się może doprowadzić do ruiny. O rożnych okolicznościach spadkowych mówią detektywi.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę sondażową Kantar Milward Brown jedynie 13% Polaków powyżej 50. roku życia zdecydowało się na napisanie testamentu. Zdecydowana większość postępowań spadkowych odbywa się na zasadzie dziedziczenia ustawowego. – Jednak nawet jeśli dziedziczenie odbywa się zgodnie i z zasadami przepisów prawa nie oznacza, że zawsze idzie gładko – mówi Rafał Marciniak, detektyw Warszawa. Prawo do otrzymania spadku dotyczy w pierwszej kolejności małżonka oraz dzieci zmarłego, którzy dziedziczą udział w majątku w równych częściach przy założeniu jednak, że małżonek otrzymuje nie mniej niż 1/4 majątku. – Mówiąc prościej, jeżeli zmarły pozostawił po sobie małżonka i dwoje dzieci każde z nich otrzymuje jedną trzecią majątku – wyjaśnia detektyw Marciniak.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zmarły pozostawił testament i na przykład jedno z dzieci nie zostało w tym testamencie uwzględnionym? – W polskim systemie prawnym nie ma czegoś takiego, o czym często słyszymy w amerykańskich filmach, czyli wydziedziczenia powodującego całkowite wyłączenie z majątku po zmarłym rodzicu czy małżonku – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice. 

Czytaj także: rozwód – jak podzielić majątek?

Ratunkiem dla spadkobiercy nieuwzględnionego w testamencie jest zachowek. – Głównym problemem osób walczących o zachowek jest nieznajomość składu masy spadkowej, a od tego jak duży jest spadek zależy wysokość zachowku – wyjaśniają detektywi. Zachowek to instytucja prawna chroniąca bliskich spadkodawcy przed wydziedziczeniem czy pozbawieniem majątku w wyniku darowizn czynionych przez zmarłego przed śmiercią. – Wysokość zachowku wyliczana jest jako równowartość połowy majątku przysługującego spadkobiercy, gdyby dziedziczenie odbyło się zgodnie z prawem spadkowym i zasadami dziedziczenia ustawowego. Przykład? Jeśli zmarły zostawił po sobie małżonka i dwoje dzieci, a jego majątek to 90 tys. złotych to wówczas w drodze dziedziczenia ustawowego spadkobierca otrzymałby 30 tysięcy złotych, zatem zachowek wyniesie 15 tysięcy złotych – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Główne problemy z zachowkiem odnoszą się właśnie do braku wiedzy, jaki był majątek zmarłego i jakiej kwoty może domagać się pominięty w testamencie spadkobierca. – Z naszego doświadczenia wynika, że z takimi problemami spotykają się osoby, których rodzice założyli drugie rodziny i pominęli dzieci z poprzednich związków – przyznają detektywi. Wówczas zadanie detektywa polega na ustaleniu, jaki majątek – ruchomości i nieruchomości – miał zmarły w momencie śmierci i, co ważne, jakiego majątku wyzbył się przed śmiercią. – Majątek darowany przed spadkodawcę przed śmiercią także jest brany pod uwagę w wyliczaniu wartości zachowku – dodają prywatni detektywi.

Czytaj także: sprawy spadkowe – usługi detektywa

Częste zlecenia detektywów w zakresie spadków dotyczą także testamentów ustnych. Zgodnie z polskim prawem spadkowym testament ustny ważny jest, kiedy ostatnia wola spadkodawcy została wypowiedziana w obecności co najmniej trzech świadków przy założeniu, że spadkobierca nie jest wliczany. – W okolicznościach nagłej i rychłej śmierci np. w wypadku drogowym dopuszczona jest ustna forma przekazania ostatniej woli dotyczącej rozporządzenia majątkiem. Musi się to odbyć w obecności co najmniej trzech świadków, a jeden z nich musi później taki testament spisać i sąd na rozprawie przesłuchując tych świadków dokonuje potwierdzenia ważności testamentu – precyzuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. 

Wiele zleceń detektywów dotyczy poszukiwania świadków wypowiedzenia ostatniej woli zmarłego, aby mogli oni potwierdzić treść ustnego testamentu przed sądem. – Zdarzają się także sytuacje, w których testament ustny podważany jest przez ustawowych spadkobierców. Wówczas detektywi weryfikują, czy świadkowie faktycznie byli obecni przy zmarłym – wyjaśniają detektywi.

Skomplikowana sprawa spadkowa? Skorzystaj z pomocy detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?

Telefon i komputer to najczęstsze źródła, z których kobiety najczęściej dowiadują się, iż mąż/partner spotyka się z kobietami oferującym...

Czytaj więcej