Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ROZWÓD Z ORZEKANIEM O WINIE – ILE TRWA?

Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie i czy naprawdę jest publicznym „praniem brudów”? – takie pytania często zadają osoby stojące przed dylematem czy rozwodzić się za porozumieniem stron czy jednak domagać się orzeczenia winy współmałżonka.

Postępowania rozwodowe mogą trwać w zależności od stopnia skomplikowania od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jak to możliwe? – Jeśli małżonkowie chcą się rozwieść, ustały pomiędzy nimi wszystkie więzi i samodzielnie lub w drodze negocjacji w porozumieniu z adwokatami doszli do porozumienia w kwestii podziału majątku i opieki nad dziećmi sąd może orzec rozwód już na pierwszej sprawie – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. 

Jednak w sytuacji, gdy jedna ze stron nie zgadza się na rozwód lub ma ewidentne dowody na to, że to współmałżonek swoim zachowaniem przyczynił się do rozpadu małżeństwa trzeba przygotować się na rozwód z orzeczeniem o winie. Taka forma zakończenia związku jest dłuższa i bardziej kosztowna. Jednak w wielu sytuacjach, w ostatecznym rozrachunku, dużo bardziej opłacalna i – jak twierdzi wielu klientów biura detektywistycznego – pozwalająca na przywrócenie poczucia sprawiedliwości.

Czytaj także: usługi detektywa – dowody do rozwodu

Trudno jednoznacznie z góry określić ile może trwać postępowanie rozwodowe z orzekaniem o winie jednego lub obojga małżonków. Statystycznie trwa to około roku. – Statystycznie, czyli w niektórych przypadkach może to być pół roku, a w innych 2 lata – stwierdza Witold Szczęch z agencji detektywistycznej Detektyw24 ze Śląska. Wszystko zależy od tego, iloma i jakimi dowodami dysponuje strona domagająca się orzeczenia winy małżonka. Oraz od tego, jak małżonek „winny” reaguje na stawiane mu zarzuty zarzuty.

Sąd orzekając rozwód z winy jednej ze stron musi zapoznać się ze wszystkimi zebranymi dowodami, przesłuchać strony oraz świadków. Im większy jest materiał dowodowy oraz większa liczba świadków powołanych przez małżonków tym postępowanie będzie trwało dłużej. I znowu sięgamy do statystyk – średnio orzeczenie rozwodu z orzekaniem o winie poprzedzają 3-4 sprawy rozwodowe, a czas przerwy pomiędzy kolejnymi sprawami to około 3 miesiące. Na pierwszą sprawę rozwodową zazwyczaj czeka się około kwartał od momentu złożenia pozwu. 

Kolejną kwestią, która może wydłużyć postępowanie rozwodowe jest badanie relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi przez biegłych psychologów. – Jeżeli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii sprawowania opieki nad dziećmi sąd może zasądzić obowiązkowe badanie przez biegłych, które określi, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla dzieci. Na takie badanie czeka się czasami kolejne 2-3 miesiące – dodają detektywi.

Czas trwania postępowania rozwodowego zależy także od tego, jak na zarzuty i dowody przedstawiane przed sądem. – Zdarza się, że takie postępowanie zamienia się w „wojnę pozycyjną” i strona mająca zostać uznana za winną w „zemście” celowo neguje wszystkie propozycje i zaczyna utrudniać postępowanie na każdym kroku licząc na „zmęczenie przeciwnika”. Nomenklatura wojenna nie jest tutaj żadną przesadą, niejednokrotnie takie postępowanie to seria bitew pomiędzy małżonkami. Strona winna próbuje niejako mścić się za ujawnione dowody. Dlatego właśnie ważne jest, aby były one możliwie jednoznaczne – przekonuje detektyw Katarzyna Bracław.

Czytaj także: usługi detektywistyczne – cennik

Bardzo często takie postępowanie przypomina serię wzajemnych oskarżeń, wymiany argumentów niejednokrotnie sprzed lat i pozornie totalnie błahych. – Życie małżeńskie omawiane jest w każdym aspekcie przed sądem, w obecności pełnomocników i świadków. Właśnie dlatego, aby nie wciągać w sprawy osobiste znajomych, rodziny czy sąsiadów klienci na świadków powołują osoby postronne, czyli detektywów realizujących czynności i zbierających dowody – wyjaśniają eksperci z biura detektywistycznego Detektyw24.

Warto pamiętać, że orzeczenie rozwodowe, jak każde inne orzeczenie czy wyrok sądu podlega apelacji i jeśli jedna ze stron, bądź obie, nie zgadzają się z decyzją sądu mogą wnieść apelację do sądu wyższej instancji.

Dowody zdrady? Wynajmij detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej