Rozwód z orzeczeniem winy - jakie powody?

Potocznie za powód rozwodu z orzeczeniem winy jednego z małżonków uznaje się jego celowe i zawinione działanie, które jasno przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. Prawo nie definiuje w precyzyjny sposób katalogu tych zachowań, jednak z doświadczenia można wyróżnić kilka najczęstszych powodów. Zatem, jakie są powody, aby sąd orzekł rozwód z orzeczeniem winy?

Najczęstszą przyczyną rozwodów z orzeczeniem winy są zdrady małżeńskie. Mowa tu nie tylko o jednorazowych zdradach fizycznych, kolokwialnie nazywanych „skokiem w bok”, ale także, a może przede wszystkim długotrwałych relacjach, które wykraczają poza przyjęte normy i granice przyzwoitości. – Ogrom prowadzonych przez nas spraw polega na tym, aby zdobyć dowody zdrady. Jednak bardzo rzadko zgromadzone dowody to udokumentowanie samego aktu zdrady fizycznej. To nie serial i musimy działać zgodnie z prawem, a zdobycie tego typu nagrań w sposób, na który pozwalają przepisy jest możliwe jedynie w niewielkiej części spraw. Głównie nasze materiały opierają się na potwierdzaniu spotkań, gestów czy oznak czułości w miejscach publicznych, wspólnych wyjazdów czy spędzania nocy pod tym samym adresem – wyjaśnia Witold Szczęch z biura detektywistycznego Detektyw24 Katowice. Udokumentowanie, że poprzez inne relacje jedno z małżonków działa na niekorzyść własnej rodziny jest wystarczającym dowodem dla sądu w postępowaniu o rozwód z orzeczeniem winy.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa 

– Drugi z najczęstszych powodów, dla których małżeństwo kończy się rozwodem z orzeczeniem winy są nałogi. I mowa tutaj o najróżniejszych uzależnieniach: alkohol, hazard czy narkomania. Przypominam sobie rozwód, w którym sąd orzekł winę męża, który nałogowo grał w gry komputerowe w sieci. Spędzał na tym długie godziny zaniedbując potrzeby rodziny oraz wydając na kupowanie kolejnych postaci i usprawnień w ulubionej grze olbrzymie sumy z domowego budżetu – wspomina Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Kolejnym z powodów jest bezpodstawne porzucenie rodziny. – Pamiętam sprawę, w której kilka miesięcy po urodzeniu dziecka mąż naszej klientki z dnia na dzień spakował walizki i wyprowadził się z wspólnego mieszkania oświadczając, że nie będzie żył z nią i dzieckiem, ale z góry kategorycznie nie zgodził się na rozwód. Ze zgromadzonych dowodów nie wynikało, aby mężczyzna miał romans i to był powód porzucenia rodziny, ale sam fakt trwałego opuszczenia żony i rodziny był dla sądu powodem orzeczenia rozwodu z jego winy – opowiada Marek Mętlicki, detektyw z biura Detektyw24 Olsztyn.

Do innych powodów rozwodu z orzeczeniem winy jednego z małżonków należą także: agresja, w tym znęcanie się psychiczne nad rodziną, zatajona bezpłodność, bezpodstawna odmowa współżycia czy niewłaściwy stosunek do rodziny współmałżonka. 

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy rozwodowe

Katalog powodów, dla których sądy orzekają rozwody z orzeczeniem winy jednego z małżonków nie jest zamknięty. Zatem w każdej sytuacji, kiedy jedno z małżonków ma uzasadnione przekonanie warto o taki rozwód się ubiegać. Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie materiałów uzasadniających to przekonanie. W ich zebraniu niezbędne jest wynajęcie detektywa.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…