Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ROZWÓD Z ORZECZENIEM O WINIE OBU STRON – KIEDY I CO OZNACZA

Orzeczenie o winie kończy średnio co czwarte rozpadające się małżeństwo. Sąd może ustalić winę jednego z małżonków lub stwierdzić, że zachowanie obojga doprowadziło do rozpadu małżeństwa.

Taki wyrok rozwodowy zapada wtedy, gdy sąd uznaje, że zachowanie obojga małżonków doprowadziło do rozpadu małżeństwa. – Co ważne, jeśli nawet waga win męża i żony nie jest równa to mimo to sąd może uznać, że obydwoje małżonkowie przyczynili się do rozpadu małżeństwa. Ilość przewin nie ma znaczenia, jeśli strony mają dowody wzajemnie się obciążające – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce.

Detektywi wspominają sprawę, w której pracowali na zlecenie kobiety, której mąż miał kilka kochanek. – Jego wina była jasna. Wielokrotnie udokumentowaliśmy jego spotkania z kobietami, wizyty w hotelach, wyjazdy na weekend. Materiał był jasny i oczywisty. Klientka żądała rozwodu z winy męża i zdaniem reprezentującego ją adwokata dawał niemal pewność uzyskania satysfakcjonującego klientkę wyroku. Mąż podniósł argument, że żona odmawiała mu współżycia. Udowodnił to i uzyskał orzeczenie o winie obojga – przypomina Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

To klarowny przykład tego, że nie ma znaczenia, zachowanie którego z małżonków bardziej przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. Żaden z nich nie zostanie uznany za „bardziej” lub „mniej” winnego. Ważne jest to, że zachowanie obojga było nieodpowiednie, że za przewinienia jednego z małżonków drugi nie pozostał dłużny. 

Domaganie się orzeczenia o wspólnej winie to jedna z częstszych reakcji na pozew o rozwód z winy jednego z małżonków. – W przypadku, gdy małżeństwo kończy się jedną wielką awanturą, gdy jedna ze stron czuje się zraniona i oszukana, gdy chce dochodzić sprawiedliwości i składa pozew o rozwód z żądaniem orzeczenia winy za rozpad małżeństwa jednej ze stron wówczas bardzo często reakcją zwrotną jest domaganie się współdzielenia tej winy – tłumaczą detektywi.

Żądanie rozwodu z orzeczeniem o winie poza poczuciem sprawiedliwości zazwyczaj motywowany jest finansowo, ponieważ strona niewinna ma prawo do ubiegania się o alimenty od małżonka uznanego za winnego. Inaczej sytuacja alimentacyjna ma się w przypadku winy obu stron. – W przypadku rozwodu z winy obojga małżonków o alimenty może starać się tylko ta strona, która po rozwodzie popadła w niedostatek. Obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony w czasie i może zostać ustanowiony dożywotnio, np. w skutek choroby jednego z małżonków. Jego zakończenie jest możliwe tylko w przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego przez stronę pobierającą alimenty.

Czytaj więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej