Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron - kiedy i co oznacza

detektyw_warszawa

Orzeczenie o winie kończy średnio co czwarte rozpadające się małżeństwo. Sąd może ustalić winę jednego z małżonków lub stwierdzić, że zachowanie obojga doprowadziło do rozpadu małżeństwa.

Taki wyrok rozwodowy zapada wtedy, gdy sąd uznaje, że zachowanie obojga małżonków doprowadziło do rozpadu małżeństwa. – Co ważne, jeśli nawet waga win męża i żony nie jest równa to mimo to sąd może uznać, że obydwoje małżonkowie przyczynili się do rozpadu małżeństwa. Ilość przewin nie ma znaczenia, jeśli strony mają dowody wzajemnie się obciążające – wyjaśnia Artur Glaeske z agencji detektywistycznej Detektyw24 z Olsztyna.

Detektywi wspominają sprawę, w której pracowali na zlecenie kobiety, której mąż miał kilka kochanek. – Jego wina była jasna. Wielokrotnie udokumentowaliśmy jego spotkania z kobietami, wizyty w hotelach, wyjazdy na weekend. Materiał był jasny i oczywisty. Klientka żądała rozwodu z winy męża i zdaniem reprezentującego ją adwokata dawał niemal pewność uzyskania satysfakcjonującego klientkę wyroku. Mąż podniósł argument, że żona odmawiała mu współżycia. Udowodnił to i uzyskał orzeczenie o winie obojga – przypomina Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

To klarowny przykład tego, że nie ma znaczenia, zachowanie którego z małżonków bardziej przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. Żaden z nich nie zostanie uznany za „bardziej” lub „mniej” winnego. Ważne jest to, że zachowanie obojga było nieodpowiednie, że za przewinienia jednego z małżonków drugi nie pozostał dłużny. 

Domaganie się orzeczenia o wspólnej winie to jedna z częstszych reakcji na pozew o rozwód z winy jednego z małżonków. – W przypadku, gdy małżeństwo kończy się jedną wielką awanturą, gdy jedna ze stron czuje się zraniona i oszukana, gdy chce dochodzić sprawiedliwości i składa pozew o rozwód z żądaniem orzeczenia winy za rozpad małżeństwa jednej ze stron wówczas bardzo często reakcją zwrotną jest domaganie się współdzielenia tej winy – tłumaczą detektywi.

Żądanie rozwodu z orzeczeniem o winie poza poczuciem sprawiedliwości zazwyczaj motywowany jest finansowo, ponieważ strona niewinna ma prawo do ubiegania się o alimenty od małżonka uznanego za winnego. Inaczej sytuacja alimentacyjna ma się w przypadku winy obu stron. – W przypadku rozwodu z winy obojga małżonków o alimenty może starać się tylko ta strona, która po rozwodzie popadła w niedostatek. Obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony w czasie i może zostać ustanowiony dożywotnio, np. w skutek choroby jednego z małżonków. Jego zakończenie jest możliwe tylko w przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego przez stronę pobierającą alimenty.

Czytaj więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…