Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ROZWÓD Z ORZECZENIEM O WINIE OBU STRON – KIEDY I CO OZNACZA

Orzeczenie o winie kończy średnio co czwarte rozpadające się małżeństwo. Sąd może ustalić winę jednego z małżonków lub stwierdzić, że zachowanie obojga doprowadziło do rozpadu małżeństwa.

Taki wyrok rozwodowy zapada wtedy, gdy sąd uznaje, że zachowanie obojga małżonków doprowadziło do rozpadu małżeństwa. – Co ważne, jeśli nawet waga win męża i żony nie jest równa to mimo to sąd może uznać, że obydwoje małżonkowie przyczynili się do rozpadu małżeństwa. Ilość przewin nie ma znaczenia, jeśli strony mają dowody wzajemnie się obciążające – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce.

Detektywi wspominają sprawę, w której pracowali na zlecenie kobiety, której mąż miał kilka kochanek. – Jego wina była jasna. Wielokrotnie udokumentowaliśmy jego spotkania z kobietami, wizyty w hotelach, wyjazdy na weekend. Materiał był jasny i oczywisty. Klientka żądała rozwodu z winy męża i zdaniem reprezentującego ją adwokata dawał niemal pewność uzyskania satysfakcjonującego klientkę wyroku. Mąż podniósł argument, że żona odmawiała mu współżycia. Udowodnił to i uzyskał orzeczenie o winie obojga – przypomina Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

To klarowny przykład tego, że nie ma znaczenia, zachowanie którego z małżonków bardziej przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. Żaden z nich nie zostanie uznany za „bardziej” lub „mniej” winnego. Ważne jest to, że zachowanie obojga było nieodpowiednie, że za przewinienia jednego z małżonków drugi nie pozostał dłużny. 

Domaganie się orzeczenia o wspólnej winie to jedna z częstszych reakcji na pozew o rozwód z winy jednego z małżonków. – W przypadku, gdy małżeństwo kończy się jedną wielką awanturą, gdy jedna ze stron czuje się zraniona i oszukana, gdy chce dochodzić sprawiedliwości i składa pozew o rozwód z żądaniem orzeczenia winy za rozpad małżeństwa jednej ze stron wówczas bardzo często reakcją zwrotną jest domaganie się współdzielenia tej winy – tłumaczą detektywi.

Żądanie rozwodu z orzeczeniem o winie poza poczuciem sprawiedliwości zazwyczaj motywowany jest finansowo, ponieważ strona niewinna ma prawo do ubiegania się o alimenty od małżonka uznanego za winnego. Inaczej sytuacja alimentacyjna ma się w przypadku winy obu stron. – W przypadku rozwodu z winy obojga małżonków o alimenty może starać się tylko ta strona, która po rozwodzie popadła w niedostatek. Obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony w czasie i może zostać ustanowiony dożywotnio, np. w skutek choroby jednego z małżonków. Jego zakończenie jest możliwe tylko w przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego przez stronę pobierającą alimenty.

Czytaj więcej o rozwodzie z orzeczeniem o winie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej