Ustalenie autorów donosów

Badania wskazują, że anonimy są smutnym, ale dość powszechnym zjawiskiem naszej rzeczywistości. Anonimowe listy do urzędów potrafią wywołać lawinę najróżniejszych kontroli i znacznie utrudnić bieżącą działalność przedsiębiorcy. Wiele z tych donosów nie odnosi się do realnych nadużyć i wykroczeń, ale jest efektem zazdrości, zawiści, nieuczciwej konkurencji czy niezadowolonych pracowników. Przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą bezpodstawnych donosów i musieli zmierzyć się z kontrolami ze strony najróżniejszych urzędów i instytucji, doskonale wiedzą, jak utrudnia to bieżące prowadzenie biznesu.

Na porządku są również anonimy szkalujące małżonków, dzieci czy rodziców, przez co stają się sposobem na uprzykrzenie życia nielubianym współpracownikom czy sąsiadom.

W kryminalistyce wyróżnia dwa rodzaje anonimów:

 • anonimy przestępcze, których treść wyczerpuje znamiona jakiegoś przestępstwa (anonimy zawierające obelgi, groźby, anonimy szantażujące itp. 
 • anonimy donoszące, których treść zawiadamia odbiorcę o przestępstwie, wykroczeniu dyscyplinarnym, czynie nieetycznym 

Są też anonimy kierowane paradoksalnie przeciwko osobom je sporządzającym. Zwykle mają one patologiczne podłoże w zaburzonej psychice autora i wynikają z urojonego poczucia winy, np. u osoby cierpiącej na depresje czy schizofrenię.

Należy wszakże pamiętać, iż anonim nie jest  zawiadomieniem o przestępstwie w rozumieniu kodeksu postępowania karnego. 

Oferta Detektyw24

W naszej ocenie – pomijając przypadki, kiedy autorzy kierują się szlachetnymi pobudkami – anonimy o charakterze oszczerczym, złośliwym czy zawierające treści nieprawdopodobne nie mogą być pozostawione bez biegu. Składane są z pobudek moralnie nagannych, złośliwie, w intencji sprawienia kłopotów określonym osobom lub podmiotom.

Na prośbę klientów Agencja Detektyw24 prowadzi działania w celu ustalenia autorów donosów oraz motywów takiego działania. Nasze poszukiwania głównie obejmują:

 • autorów donosów tradycyjnych (w formie papierowej)
 • autorów anonimów w Internecie – zniesławianie, podawanie oszczerczych wiadomości o osobę lub firmie
 • anonimowy stalking  – czyli uporczywe nękanie przez anonimy co, zgodnie z treścią art. 190a § 1 Kodeksu karnego jest [przestępstwem 

W ramach prowadzonych śledztw realizujemy m.in. działania:

 • współpracujemy z biegłymi z zakresu grafologii i daktyloskopii,
 • współpracujemy  z ekspertami kryminalistyki w zakresie językoznawstwa , którzy mogą porównać zniesławiające wypowiedzi z próbkami pism osób zainteresowanych (podejrzanych),
 • w przypadku anonimów w Internecie współpracujemy z informatykami śledczymi, wysokiej klasy ekspertami w zakresie Computer Forensics, którzy potrafią wykorzystywać najnowsze zdobycze technologiczne IT i legitymują się wiedzą w zakresie ustalania adresów IP,
 • szukamy dowodów kontekstowych – dokonujemy analizy treści, która wiele mówi o samym autorze i jego motywacji, jaką się kierował sporządzając anonim,
 • oceniamy źródła informacji zawartych w anonimie,
 • prowadzimy wywiad środowiskowy (rozpytywanie).
 • pomagamy sformułować pozew w sprawie anonimowego stalkingu.

Zachęcamy do kontaktu przedsiębiorców, którzy zostali zniesławieni anonimowo w jakiejkolwiek formie, a skutki tego zniesławienia mogą być katastrofalne dla ich biznesów. Pomagamy firmom odkryć tożsamość zniesławiającego autora i ujawnić osoby, która powoduje trudności w firmie. Na szczęście Internet nie jest tak tajemniczy i hermetyczny, jakby to się mogło wydawać.

Zadzwoń do eksperta

Tomasz Stryszowski tel.: +48 730 377 777

e-mail: tomasz.stryszowski@detektyw24.net