Znaczenie informacji o podmiotach gospodarczych czerpanych z baz firm
Informacja zawsze towarzyszyła przedsiębiorstwu, ale współcześnie należy ona do podstawowych atrybutów, które decydują o jego sukcesie lub porażce. Menadżerowie w coraz krótszym czasie muszą podejmować decyzje, dysponując niejednokrotnie bardzo ograniczonymi informacjami.
Świat danych zmienia się i ewoluuje w każdej sekundzie. Stwarza to zupełnie nowe wyzwania dla firm na całym świecie. Tylko rejestrując, śledząc i analizując informacje w wydajny i regularny sposób, przedsiębiorstwa mogą z jednej strony zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, z drugiej wykorzystać olbrzymi potencjał oferowany przez sektor, w którym operują. W konsekwencji zachować lub umocnić swoją pozycje konkurencyjną.
Jednym z ważnych elementów zarządzania w firmie jest wykorzystywanie istniejących systemów baz danych o firmach partnerskich, konkurencyjnych czy będących klientami. Bazy te są dziś integralną częścią funkcjonowania firm, są niezbędne do skutecznego zarządzania danymi.
Korzystanie z baz danych ma wiele zalet. Przede wszystkim w szybki i tani sposób umożliwiają pozyskiwanie niezbędnych informacji o branży, konkurencie, kliencie itp. Pozyskana w nich wiedza powala na budowaniu lepszej pozycji konkurencyjnej lub silniejszej relacji z klientami. Informacje pozyskane z baz danych ułatwiają dotarcie do grupy docelowej, a także o wiele skuteczniejsze wdrażanie przedsięwzięć z zakresu marketingu bezpośredniego (tworzenie własnego mailingu pocztowego, e-mailinig, fax mailinig, voicemailingu czy telemarketingu). Dzięki bazom danych nawiązywanie kontaktów handlowych, a także kreowanie oraz umacnianie długotrwałych relacji z przedsiębiorstwami i instytucjami, należącymi do grona potencjalnych nabywców jest o wiele prostsze i pochłania zdecydowanie mniej czasu.
Taką bazą danych firm operujących na polskim i europejskim rynku dysponuje Biuro Detektyw24. Oferując usługi detektywistyczne od blisko 20 lat starannie, systematycznie i profesjonalnie budowaliśmy własną bazę podmiotów gospodarczych. Zaspokajamy zapotrzebowanie informacyjne klienta poprzez dostarczanie informacji o wybranym podmiocie gospodarczym,użytecznej w procesie podejmowania decyzji. Może ona pomóc w podjęciu decyzji o nawiązaniu lub zaniechaniu współpracy, w formułowania nowej strategii, ale też planowania walki konkurencyjnej. Informacje pochodzące z naszej bazy są dokładne i rzetelne, aktualne i terminowe. Nasze informacje są również optymalne, to znaczy ich zakres pozwala rozwiązać określony problem.
Oferta Biura Detektyw24 – Jak możemy pomóc?
Nasza baza firm to narzędzie, które pomoże klientom zaspokoić wiedzę o określonym podmiocie (konkurencie, partnerze, kliencie), uzupełnić luki w posiadanych informacjach, wyjść na przeciw potrzebom marketingowym. Baza firm obejmuje szeroki asortyment branżowy. Klient może uzyskać wiedzę o firmach: budowlanych, transportowych, produkcyjnych, handlowych, medycznych, z sektora IT itp. Możemy dostarczyć danych o placówkach medycznych i aptekach. Ale również posiadamy szeroki asortyment wiedzy o sektorze FCMG (produktów szybkozbywalnych). Możemy zaspokoić potrzeby informacyjne klientów dotyczących dowolnej branży oraz specjalizacji.
Nasza wiedza może być przekazywana na różne sposoby. Obejmuje całościowe raporty o wybranej firmie lub możemy informacje wybrane, odpowiadające ściśle określonym potrzebom klienta.
Oferujemy Państwu następujący katalog produktów.
1. Raport o wybranej firmie.
Raporty dzielimy na standardowe i poszerzone.
Raport standardowy obejmuje następujące dane o firmie:
- pełna nazwa podmiotu gospodarczego,
- KRS, NIP, REGON
- Data założenia, zmiany
- imiona i nazwiska osób funkcyjnych, stanowiska
- klasyfikacja branży wg PKD, EKD, NACE, SIC
- przedmiot działalności gospodarczej
- forma własności
- forma prawna
- dokładny adres pocztowy
- dane kontaktowe (adresy e-mail, telefony faksy), adres strony www
- przedział przychodów
- przedział zatrudnienia
Raport poszerzony
Oprócz danych standardowych, wyszczególnionych wyżej, w raporcie poszerzonym odpowiadamy m.in. na pytania o badanym podmiocie gospodarczym:
- jakie osiąga wyniki finansowe?
- Jakim dysponuje majątkiem?
- czy jest zadłużony?
- czy są prowadzone przeciw niemu działania windykacyjne?
- czy nie toczą się wobec niego postępowania sądowe?
- czy nie toczą się wobec niego postępowania egzekucyjne komornicze?
- jak układa się współpraca z kontrahentami?
- jaka jest opinia pracowników nt. swojej firmy?
- jakie ma perspektywy rozwojowe?
Raporty specjalne
Ich zakres ustalany jest indywidulanie. Są to raporty budowane na podstawie wymogów i zapotrzebowania klienta. Mogą być nimi specyficzne monografie na przykład raport finansowy czy raport o krajobrazie konkurencyjnym w sektorze.
2. Raport finansowy
Obejmuje dane ogólne firmy, profil finansowy (przychody, koszty działalności, zysk/strata, kapitał własny, aktywa), wskaźniki finansowe (płynności, poziomu zadłużenia, wypłacalności, rotacji należności, rotacji zobowiązań, zwrot z aktywów, rentowność sprzedaży itp.), wyniki firmy na tle branży, zatrudnienie, bilans.
Warto podkreślić, iż wyniki finansowej analizy branży stanowią wsparcie w procesie podejmowania decyzji menedżerskich. oraz oceny ryzyka działalności. Analiza finansowa przedsiębiorstwa oparta jest często na porównaniu uzyskanych wyników do arbitralnie przyjętych wartości progowych. Takie podejście wydatnie ogranicza zróżnicowanie wyników, szczególnie w obszarze wartości podprogowych. Użycie zagregowanych danych branżowych pozwala na dostosowanie koncepcji oceny do uwarunkowań sektorowych oraz na wprowadzenie benchmarkingu. Wyniki analizy można wprost odnieść do pozycji względem przeciętnej w branży np.: lider, pretendent, przeciętny, poniżej przeciętnej, przegrywający
3. Raporty o konkurentach w sektorze
Analizie poddaje sięszerokie spektrum podmiotów gospodarczych, do których należy zaliczyć:
- konkurentów bezpośrednich – to firma lub grupa firm, które sprzedają te same produkty i usługi o podobnej cenie tej samej grupie klientów
- konkurentów pośrednich – to firma lub grupa firm, które sprzedają produkty lub usługi wprawdzie nie identyczne, ale chcą trafić do tej samej kategorii klientów (np. dla producentów samochodów pośrednim konkurentem będzie producent motocykli).
- konkurentów z sektorów pokrewnych – to przedsiębiorstwa aktywne w pokrewnych gałęziach, które mają możliwości i środki, aby przeprowadzić poszerzenie produktu lub usługi, o ile w pewnych warunkach okaże się to korzystne.
- potencjalnych konkurentów z innych sektorów – to przedsiębiorstwa, które aktualnie nie mają żadnych powiązań z sektorem, ale w pewnych warunkach mogą zdecydować się na wejście do niego (tzw. nowe wejścia).
Oczywiście przekazywanie danych dane o setkach firm jest całkowicie niepraktyczne, dlatego proponujemy klientom mechanizm, który porządkowałby firmy konkurencyjne według ich znaczenia. Najważniejsze to te, które mogą przysporzyć największych strat w krótkim okresie czasu. Dlatego też bezpośrednich i pośrednich konkurentów należy postrzegać poprzez pryzmat wielu czynników, które znacznie zawężają pole konkurencyjne: rozmiar (wielkość), kierownictwo (zarząd), poziom agresywności działań, technologie, produkt, baza klientów, bliskość geograficzna, sukcesy biznesowe, rozpoznawalność.
4. Raport o o firmie według podanych kryteriów – klient decyduje, jakie parametry i informacje go interesują
5. Raport o grupie firm i ich analiza porównawcza (benchmarking)
6. Raport weryfikujący – klient przekazuje własne dane do sprawdzenia
Ceny ustalane są indywidualnie w zależności od zgłoszonego zapotrzebowania.
ZADZWOŃ DO EKSPERTA
Tomasz Stryszowski tel.: +48 730 377 777