Szkolenie ma na celu przygotowanie uczniów i nauczycieli do sytuacji kryzysowych i niebezpiecznych, takich jak: atak uzbrojonego napastnika, zagrożenie terrorystyczne czy przetrzymywanie uczniów jako zakładników. W czasie szkolenia uczniowie, jak i nauczyciele dowiedzą się, jak zapobiegać sytuacjom zagrożenia i jak zachować się w sytuacji ich wystąpienia.
Etap I. – Przegląd Systemu Bezpieczeństwa – realizowane kilka tygodni przed szkoleniem
Przegląd szkoły pod kątem bezpieczeństwa, mający na celu identyfikację najważniejszych mankamentów w zakresie bezpieczeństwa oraz zmian koniecznych do wprowadzenia, zarówno organizacyjnych jak i technicznych. (ok 2 godziny – spotkanie z Dyrektorem szkoły)
Etap II. – Szkolenie metodyczne Rady Pedagogicznej – realizowane dzień przed szkoleniem
Szkolenie dla całej rady pedagogicznej oraz pracowników obsługowo-administracyjnych. Szkolenie ma na celu zapoznanie pracowników z najbardziej realnymi zagrożeniami dla szkół. W trakcie szkolenia omawiany jest autorski system wczesnego wykrywania symptomów zbliżających się zagrożeń, mający na celu ich neutralizację, zanim w szkole wydarzy się sytuacja kryzysowa. Dodatkowo nauczyciele zapoznawani są z procedurami bezpieczeństwa oraz sposobem szkolenia dzieci w dniu następnym. Omawiany jest także scenariusz zajęć zintegrowanych. (3 godziny, popołudniu w ramach rady pedagogicznej).
Etap III. Szkolenie zintegrowane – Realizowane jest w ramach „Dnia Bezpieczeństwa”
W tym dniu cała społeczność szkolna trenuje procedury bezpieczeństwa, takie jak:
- ewakuacja w trakcie lekcji;
- ewakuacja w trakcie przerwy;
- azyl w trakcie lekcji;
- azyl w trakcie przerwy;
- ewakuacja po zaistnieniu sytuacji kryzysowej, z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej rannym (opcjonalnie);
- sytuacja „zakładnicza”.
Realizacja powyższego szkolenia praktycznego ma na celu przygotowanie społeczności szkolonej do postępowania w sytuacjach zaistnienia następujących zagrożeń: wtargnięcie do szkoły osoby z niebezpiecznym narzędziem (aktywny strzelec), sytuacji zakładniczej, obecności ładunku wybuchowego/telefonu o bombie, obecności w szkole substancji chemicznej/biologicznej. Dodatkowo młodzież szkolna w szkołach ponadpodstawowych oraz klasy VI-VIII w szkołach podstawowych, bierze udział w wykładzie na temat zagrożeń w szkole. Zajęcia prowadzone przez naszych ekspertów, posiadających w tym zakresie doświadczenie teoretyczne i praktyczne, są przygotowywane indywidualnie dla każdej placówki edukacyjnej i dostosowane do jej specyfiki, otoczenia, a także potencjalnych zagrożeń mogących zaistnieć w danym miejscu.
ZADZWOŃ DO EKSPERTA
Tomasz Stryszowski
tel.: +48 730 377 777