Przemoc niejedno ma imię. To nie tylko nadużywanie siły fizycznej, ale także znęcanie się psychiczne czy wykorzystywanie swojej przewagi w jakimś aspekcie życia. Detektywi coraz częściej spotykają się ze zjawiskiem przemocy ekonomicznej. Dzisiaj wyjaśniamy czym jest i jak się przejawia?
Według badań, niemal 22% Polek nie posiada własnego dochodu. Oznacza to, że są zależne od dochodów swoich partnerów. Coraz częściej ta przewaga i zależność wykorzystywane są do przejęcia kontroli nad kobietą. – Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których to kobieta zarabia uzależniając partnera od swoich pieniędzy, jednak statystyki i nasze doświadczenie pokazują, że są to sytuacje dużo rzadsze – twierdzi Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.
Ze zjawiskiem przemocy ekonomicznej mamy do czynienia, gdy jej sprawca używa pieniędzy do zaspokojenia swojej potrzeby władzy i kontroli nad partnerem/partnerką, a także bardzo często wykorzystuje finansową przewagę do upokarzania swojej ofiary. Przemoc ekonomiczna może przybierać różne formy. Wśród nich jest zakaz podejmowania pracy, blokada dostępu do konta czy wręcz pieniędzy, które ofiara może wydać.
Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik
To, że w zdecydowanej większości przypadków kobiety są ofiarami przemocy ekonomicznej wynika z faktu, iż w społeczeństwie wciąż pokutuje stereotyp mężczyzny, który zarabia a kobieta pozostaje w domu i zajmuje się rodziną. – Gdy taki podział ról wynika ze wspólnej, zgodnej decyzji, a małżonkowie równo korzystają z zasobów finansowych to w porządku. Problem jest wtedy, gdy kobieta zostaje przymuszona do pozostania w domu, mąż zabrania jej pójścia do pracy i wydziela środki finansowe – tłumaczy Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.
Do przemocy ekonomicznej zazwyczaj dochodzi małymi krokami. – Zaczyna się od sugestii, że lepiej aby żona została w domu i zajęła się dziećmi. Bywa to bardzo często odbierane wręcz jako oznaka opiekuńczości. Często jednak pętla się zaciska i z sielankowego obrazka szczęśliwej rodziny rzeczywistość zmienia się w upokorzenie i znęcanie się, do którego wykorzystywane są pieniądze – wyjaśniają detektywi.
Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – powody, skutki, dowody
Oprawcy stosujący przemoc ekonomiczną wydzielają pieniądze przeznaczone na utrzymanie domu, skrupulatnie rozliczają każdą wydaną złotówkę, każą zbierać paragony i wyjaśniać poniesione wydatki. Na porządku dziennym w takich związkach jest brak dostępu do konta i monitorowanie wydanych środków przy jednoczesnym zakazie podjęcia pracy. Taki stan trwa latami, ofiara jest zmuszana do proszenia o pieniądze nawet na podstawowe wydatki związane z prowadzeniem domu. Jest całkowicie uzależniona od swojego prześladowcy.
Im dłużej trwa taki stan, tym ciężej jest zdobyć się na odwagę i podjąć próbę uniezależnienia się. – Kobiecie, która przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat żyła tylko i wyłącznie z pensji męża, nigdy nie pracowała i nie ma żadnego doświadczenia zawodowego nie jest łatwo odejść od męża i zacząć żyć na własny rachunek – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw.
Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik
Jak zauważają detektywi, do przemocy ekonomicznej niezwykle często dochodzi w rodzinach, w których jedno z małżonków – zazwyczaj mężczyzna – zarabia bardzo dobrze. Żony mają być ich ozdobą, mają pięknie wyglądać, dbać o luksusowy dom i wychowywać dzieci. – Bajka zazwyczaj kończy się na progu tego pięknego domu, gdzie za zamkniętymi drzwiami zaczyna się piekło upokorzenia, znęcania czy nawet wykorzystywania seksualnego, za którym stoi zależność finansowa. Z doświadczenia wiemy, że nawet jeśli w takich małżeństwach dochodzi do zdrady, o której zdradzana wie to nie ma odwagi ani środków, aby wystąpić o rozwód, zapłacić adwokatowi czy detektywowi. Mieliśmy wiele klientek, które na spotkania przyjeżdżały ekskluzywnymi autami i w ubraniach najlepszych modowych marek, ale zapłacenie za nawet najprostszą i najkrótszą usługę przerastało ich możliwości – wspominają detektywi.
Z przemocą ekonomiczną wiąże się psychiczne znęcanie, odbieranie godności i poniżanie. Ofiary słyszą, że bez pieniędzy i opieki oprawcy z niczym sobie nie poradzą, że są nic nie warte, że nikt ich nie zatrudni. – Lata takich poniżeń sprawiają, że jeśli ofiary nie mają wsparcia rodziny czy przyjaciół nie potrafią odejść, sprzeciwić się takiemu traktowaniu i zawalczyć o lepszą przyszłość – twierdzą detektywi. Przemoc ekonomiczna może być powodem do uznania winy oprawcy za rozpad małżeństwa podczas rozwodu.
Jesteś ofiarą przemocy ekonomicznej? Chcesz udowodnić winę swojego oprawcy? Skontaktuj się z nami.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić