Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

OPIEKA NAPRZEMIENNA NAD DZIECKIEM – KIEDY I NA JAKICH WARUNKACH

Ograniczenie kontaktu z dzieckiem jako zemsta na małżonku, który przyczynił się do rozpadu małżeństwa to niestety wciąż powszechne zachowanie rozwodzących się małżonków, którzy traktują dziecko jako kartę przetargową, formę przekupstwa lub nawet szantażu. A można inaczej – opieka naprzemienna to wciąż rzadko spotykane, ale zyskujące na popularności rozwiązanie stosowane przez rozstających się.

Opieka naprzemienna to w najprostszym tłumaczeniu taka forma sprawowania opieki nad dzieckiem, w którym obydwoje rodzice mający pełnię władzy rodzicielskiej, w której dziecko spędza tyle samo czasu zarówno z matką, jak i ojcem. – Mówiąc wprost dziecko ma dwa domy, w których spędza tyle samo czasu, np. 2 tygodnie z matką i 2 tygodnie z ojcem. Czasami te proporcje mogą być lekko przesunięte w którąś ze stron natomiast z założenia opieka podzielona jest sprawiedliwie pomiędzy rodziców – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy rozwodowe

W krajach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych taki model sprawowania opieki nad dzieckiem jest niemal standardem. W Polsce brak jest uregulowań prawnych w kodeksie rodzinnym precyzyjnie określających warunki sprawowania opieki naprzemiennej nad dzieckiem, ale sądy rodzinne coraz przychylniej patrzą na to rozwiązanie. – Warunkiem jest porozumienie rodziców i podpisanie tzw. planu wychowawczego, który ma być gwarantem zgody i utrzymaniem konsensusu w najważniejszych kwestiach dotyczących wychowania dzieci – wyjaśnia Witold Szczęch detektyw z agencji Detektyw24 Katowice.

Warunków uzyskania opieki naprzemiennej jest oczywiście więcej. Jednym z nich jest także zamieszkiwanie w niedalekiej okolicy obojga byłych małżonków pozwalające dziecku na bezproblemowe uczęszczanie do szkoły. Sąd bada także dobro dziecka, a rozmowa z biegłym psychologiem sądowym jest niezbędnym elementem postępowania ustalającego taką formę sprawowania opieki.

Sprawowanie opieki naprzemiennej nie wyłącza także obowiązku alimentacyjnego. – Rzadko kiedy zdarza się, aby obydwoje rodzice zarabiali tyle samo i warunki bytowe w obu domach były takie same. Jeżeli występują znaczne różnice w poziomie życia rodziców i w domach, w których mieszka dziecko to pomimo równego podziału opieki rodzic bogatszy zazwyczaj płaci alimenty rodzicowi biedniejszemu, aby ten mógł zapewnić dziecku podobne warunki życia przez cały czas – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Przeciwnicy opieki naprzemiennej podnoszą argument, że dziecko mając dwa domy traci poczucie bezpieczeństwa i nie wie tak naprawdę, gdzie jest jego dom. Psychologowie twierdzą jednak, że utrzymywana dzięki opiece naprzemiennej silna więź z obojgiem rodziców jest dla dzieci ważniejsza niż świadomość posiadania dwóch domów. Dzieci wiedzą, że mimo rozwodu są ważne dla rodziców i przez nich tak samo kochane. – Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której małżonkowie porzuceni przez swoje drugie połówki przenoszą „porzucenie” także na dzieci podkopując wiarę dzieci w to, że mimo rozwodu miłość rodziców do nich nie zmienia się – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.

Potrzebujesz pomocy w sprawie zebrania dowodów w sprawie o opiekę nad dzieckiem? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej