Opieka naprzemienna nad dzieckiem - kiedy i na jakich warunkach

opieka_naprzemiennaOgraniczenie kontaktu z dzieckiem jako zemsta na małżonku, który przyczynił się do rozpadu małżeństwa to niestety wciąż powszechne zachowanie rozwodzących się małżonków, którzy traktują dziecko jako kartę przetargową, formę przekupstwa lub nawet szantażu. A można inaczej – opieka naprzemienna to wciąż rzadko spotykane, ale zyskujące na popularności rozwiązanie stosowane przez rozstających się.

Opieka naprzemienna to w najprostszym tłumaczeniu taka forma sprawowania opieki nad dzieckiem, w którym obydwoje rodzice mający pełnię władzy rodzicielskiej, w której dziecko spędza tyle samo czasu zarówno z matką, jak i ojcem. – Mówiąc wprost dziecko ma dwa domy, w których spędza tyle samo czasu, np. 2 tygodnie z matką i 2 tygodnie z ojcem. Czasami te proporcje mogą być lekko przesunięte w którąś ze stron natomiast z założenia opieka podzielona jest sprawiedliwie pomiędzy rodziców – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy rozwodowe

W krajach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych taki model sprawowania opieki nad dzieckiem jest niemal standardem. W Polsce brak jest uregulowań prawnych w kodeksie rodzinnym precyzyjnie określających warunki sprawowania opieki naprzemiennej nad dzieckiem, ale sądy rodzinne coraz przychylniej patrzą na to rozwiązanie. – Warunkiem jest porozumienie rodziców i podpisanie tzw. planu wychowawczego, który ma być gwarantem zgody i utrzymaniem konsensusu w najważniejszych kwestiach dotyczących wychowania dzieci – wyjaśnia Witold Szczęch detektyw z agencji Detektyw24 Katowice.

Warunków uzyskania opieki naprzemiennej jest oczywiście więcej. Jednym z nich jest także zamieszkiwanie w niedalekiej okolicy obojga byłych małżonków pozwalające dziecku na bezproblemowe uczęszczanie do szkoły. Sąd bada także dobro dziecka, a rozmowa z biegłym psychologiem sądowym jest niezbędnym elementem postępowania ustalającego taką formę sprawowania opieki.

Sprawowanie opieki naprzemiennej nie wyłącza także obowiązku alimentacyjnego. – Rzadko kiedy zdarza się, aby obydwoje rodzice zarabiali tyle samo i warunki bytowe w obu domach były takie same. Jeżeli występują znaczne różnice w poziomie życia rodziców i w domach, w których mieszka dziecko to pomimo równego podziału opieki rodzic bogatszy zazwyczaj płaci alimenty rodzicowi biedniejszemu, aby ten mógł zapewnić dziecku podobne warunki życia przez cały czas – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Przeciwnicy opieki naprzemiennej podnoszą argument, że dziecko mając dwa domy traci poczucie bezpieczeństwa i nie wie tak naprawdę, gdzie jest jego dom. Psychologowie twierdzą jednak, że utrzymywana dzięki opiece naprzemiennej silna więź z obojgiem rodziców jest dla dzieci ważniejsza niż świadomość posiadania dwóch domów. Dzieci wiedzą, że mimo rozwodu są ważne dla rodziców i przez nich tak samo kochane. – Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której małżonkowie porzuceni przez swoje drugie połówki przenoszą „porzucenie” także na dzieci podkopując wiarę dzieci w to, że mimo rozwodu miłość rodziców do nich nie zmienia się – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.

Potrzebujesz pomocy w sprawie zebrania dowodów w sprawie o opiekę nad dzieckiem? Skontaktuj się z nami.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…