Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie - jak sobie radzić

opieka_naprzemiennaPorwanie rodzicielskie to szczególna sytuacja, w której jedno z rodziców uniemożliwia kontakt drugiego z rodziców z dzieckiem. Z uwagi jednak na fakt, iż obydwoje rodzice posiadają nieograniczoną władzę rodzicielską nie jest to przestępstwo i nie można liczyć na pomoc policji i organów państwa.

Zgodnie z definicją, jaką przyjął Komendant Główny Policji porwanie rodzicielskie jest sytuacją, w której jedno z rodziców lub opiekunów posiadających pełną władzę rodzicielską bez wiedzy i woli drugiego z nich wywozi lub zatrzymuje dziecko na stałe pozbawiając drugiego z rodziców możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem. Na uwagę zasługuje fakt posiadania pełnej władzy rodzicielskiej. – To właśnie ta kluczowa okoliczność sprawia, że pozbawiony kontaktu z dzieckiem nie może liczyć na pomoc policji ani organów państwa. Taka sytuacja traktowana jest jako konflikt wewnątrzrodzinny, który powinien być rozwiązany polubownie przez rodziców – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Policjanci i urzędnicy twierdzą także, że jeśli dziecko pozostaje pod opieką rodzica bądź opiekuna prawnego posiadającego pełnię władzy rodzicielskiej to jest bezpieczne i nie dzieje mu się krzywda. – Z doświadczenia jednak wiemy, że porwania rodzicielskiego zazwyczaj są sposobem na dokuczenie, uprzykrzenie życia byłemu partnerowi i dobro oraz bezpieczeństwo dziecka są najmniej ważne – mówi Rafał Marciniak, detektyw Warszawa. Należy pamiętać także o tym, że nie tylko o bezpieczeństwo fizyczne chodzi. – Nawet jeśli dziecko jest najedzone i nie jest ofiarą przemocy to sam fakt odseparowania od jednego z rodziców wyrządza mu ogromną krzywdę psychiczną i emocjonalną – dodają detektywi. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa – detektyw cennik

W zdecydowanej większości przypadków porwań rodzicielskich prowadzonych przez agencję detektywistyczną Detektyw24 dziecko niestety traktowane było jak instrument, karta przetargowa w nieuczciwych i niesprawiedliwych negocjacjach pomiędzy byłymi partnerami. – Często jest to także zwykłe, ale bardzo krzywdzące „robienie na złość” byłemu partnerowi lub byłej partnerce lub też kara za rozstanie – twierdzą detektywi.

Jak w sytuacji porwania rodzicielskiego sobie radzić oraz gdzie szukać pomocy? Jak pisaliśmy na wstępie policja i przedstawiciele organów państwa nie pomagają w ustaleniu miejsca pobytu dziecka oraz odzyskaniu kontaktu z nim. W takich sytuacjach można liczyć na pomoc agencji detektywistycznej. – Detektywi prowadzą czynności pozwalające na ustalenie miejsca pobytu, sprawdzenie czy dziecko faktycznie jest bezpieczne i pomagają przy odzyskaniu kontaktu – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw.

O ile porwanie rodzicielskie zakłada, że dziecko przebywa pod opieką rodzica lub opiekuna posiadającego pełnię władzy rodzicielskiej i nie ma mowy o przestępstwie, to w sytuacji uprowadzenia rodzicielskiego sytuacja wygląda inaczej. Z uprowadzeniem rodzicielskim mamy do czynienia, kiedy wywiezienia lub zatrzymania dziecka dokonuje rodzic bądź opiekun posiadający ograniczoną władzę rodzicielską w stopniu niepozwalającym na decydowanie o miejscu pobytu dziecka. – Uprowadzenie rodzicielskie to także sytuacja, w której dochodzi do zabrania dziecka od  opiekuna, który wystąpił z wnioskiem o zabezpieczenie miejsca pobytu na czas prowadzenia postępowania rozwodowego lub separacyjnego – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego?

W takiej sytuacji należy pierwsze kroki skierować na komisariat policji i zgłosić uprowadzenie, które policjanci mają obowiązek przyjąć i od razu rozpocząć czynności poszukiwawcze. W kolejnych krokach trzeba wystąpić do sądu z wnioskiem o odebranie dziecka. – Mimo, że przy uprowadzeniu rodzicielskim pomocą służy policja i sądy pomoc detektywów może okazać się nieoceniona. Zgłoszenie sprawy uprowadzenia na policję nie wyklucza wynajęcia biura detektywistycznego, a współpraca na linii detektywi-policja może przyspieszyć ustalenie miejsca pobytu dziecka i jego powrót do opiekuna – twierdzi prywatny detektyw.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…