Nie tylko bicie... rodzaje przemocy domowej

rozwódPrzemoc niejedno ma imię. I mimo, że najczęściej kojarzy się z podniesioną ręką i użyciem siły to w rodzinie niejednokrotnie przybiera zupełnie inne formy. O tym, jakie rodzaje przemocy występują w rodzinie opowiadają nasi detektywi.

Myśląc o przemocy w rodzinie pierwsza nasuwa się przemoc fizyczna. – Przemoc fizyczna to celowe działanie mające na celu wyrządzenie krzywdy, uszkodzenie ciała powodujące zagrożenie utraty zdrowia czy nawet życia – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. Jakie zachowania można kwalifikować jako przemoc? To popychanie, szarpanie, szturchanie, klapsy, ciągniecie za uszy, kopanie, bicie ręką, policzkowanie, przypalanie papierosem, duszenie czy krępowanie ruchów. Ofiary przemocy domowej powinny za każdym razem alarmować odpowiednie służby – policję, pomoc społeczną, prokuraturę. – Konieczne jest także wykonanie obdukcji. Mając takie ślady, dowody na przemoc znacznie łatwiej jest udowodnić przed sądem o tym, że jest się ofiarą przemocy fizycznej, a podczas rozwodu pomoże to uznać oprawcę za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa – dodaje Józef z warszawskiej agencji detektywistycznej Detektyw24.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – poradnik

Innym, nie mniej, krzywdzącym rodzajem przemocy jest przemoc psychiczna prowadząca do naruszania godności osobistej. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej jest znacznie trudniejsza do udowodnienia. – Przemoc fizyczna zostawia widoczne siniaki. Przemoc psychiczna niszczy emocję, poczucie własnej wartości i przyczynia się do depresji czy nawet myśli samobójczych – tłumaczy Artur Hasior, detektyw Katowice. Jak przejawia się przemoc psychiczna? To lekceważenie, obrażanie, wyzywanie, krytykowanie, szantażowanie, ocenianie czy wyśmiewanie. Więcej o przemocy psychicznej i sposobach ich udowadniania pisaliśmy już wcześniej.

Problem przemocy ekonomicznej poruszaliśmy już na naszym blogu. Ze zjawiskiem przemocy ekonomicznej mamy do czynienia, gdy jej sprawca używa pieniędzy do zaspokojenia swojej potrzeby władzy i kontroli nad partnerem/partnerką i wykorzystuje finansową przewagę do upokarzania swojej ofiary. Przemoc ekonomiczna może przybierać różne formy. Wśród nich jest zakaz podejmowania pracy, blokada dostępu do konta czy wręcz pieniędzy, które ofiara może wydać. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa

Przemoc seksualna jest niestety bardzo często lekceważona w rodzinie. – Wciąż spotykamy się z poglądami, że w małżeństwie nie ma przemocy seksualnej. Podważany jest także gwałt męża na żonie. A przemoc seksualna polega na zmuszaniu do aktywności seksualnej i nie ma znaczenia czy ofiarę i sprawcę łączy więź małżeńska czy nie – przekonuje detektyw Katarzyna Bracław. Przymus nie musi polegać na bezpośrednim używaniu siły, ale także może być efektem emocjonalnego szantażu. Przemoc seksualna może przybierać formę wymuszania współżycia, zmuszania do niechcianych praktyk seksualnych czy gwałt. 

Żadna z form przemocy nie może być akceptowana, a każdy jej przejaw jest podstawą do orzeczenia rozwodu z winy oprawcy. Ofiary mogą szukać pomocy na policji, w pomocy społecznej, w ośrodkach dla ofiar przemocy domowej. Jak szukać pomocy można dowiedzieć się także na niebieskiej linii pod numerem 800 12 00 02 i na stronie internetowej www.niebieskalinia.info.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…