Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

zwolnienie_lekarskiePracownik na zwolnieniu lekarskim musi mieć się na baczności. Nieobecność w pracy nie zwalnia bowiem z obowiązków wynikających z prawa pracy. Ich przestrzeganie podlega kontroli. Kto i jak może kontrolować pracowników na zwolnieniach lekarskich? Wyjaśniają detektywi.

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w sytuacji, w której pracownik jest chory i nie może pracować. Zasadniczym i podstawowym celem zwolnienia jest umożliwienie pracownikowi powrotu do zdrowia. Sam pracownik będący na L4 powinien przestrzegać zaleceń lekarza i zachowywać się tak, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia. – Mówiąc wprost zwolnienie lekarskie nie jest awaryjnym sposobem na zorganizowanie sobie wolnego, gdy pracodawca nie daje urlopu. Zaświadczenie lekarskie jest dokumentem urzędowym, a jego zasadność i przestrzeganie jego zapisów może podlegać kontroli zarówno Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawcy – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa?

W 2019 roku ZUS skontrolował niemal 600 tysięcy wystawionych zaświadczeń L4. Kontrolerzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdzają nie tylko zasadność wystawienia zwolnienia po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, ale mogą także skontrolować chorego w miejscu zamieszkania i sprawdzić, czy przebywa on w domu i czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z przeznaczeniem, czyli przykładowo nie podejmuje dorywczej pracy na zwolnieniu lub nie podejmuje innych działań, które opóźniają powrót do zdrowia – np. nie wykonują remontu mieszkania. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na celownik bierze pracowników, którzy w przeszłości utracili już prawo do zwolnienia przez jego niewłaściwe wykorzystywanie, często korzystają z krótkich zwolnień, uzyskują kolejne zwolnienia od kolejnych lekarzy, przed otrzymaniem L4 krótko podlegali ubezpieczeniu, nie stawili się na badanie wyznaczone przez ZUS, korzystają z kolejnych okresów zasiłkowych oraz co, do których zachodzi podejrzenie, że wykonują pracę zarobkową podczas zwolnienia.

Czytaj także: sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz

O takim podejrzeniu może zawiadomić pracodawca. – Pracodawcy bardzo często zgłaszają się do nas z podejrzeniami, co do niewłaściwego wykorzystywania zwolnień przez swoich pracowników. Z plotek czy poczty pantoflowej wiedzą, że pracownik może podejmować pracę dorywczą lub wykorzystywać ten czas np. na zrobienie remontu w domu. Zanim jednak zgłoszą się do ZUS decydują się na współpracę z agencją detektywistyczną, podczas której detektywi weryfikują czy podejrzenia pracodawcy są słuszne – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Detektyw podczas takiej weryfikacji sprawdza, czy pracownik będący na zwolnieniu przebywa w miejscu zamieszkania i czy jego zachowanie wskazuje na właściwe wykorzystywanie L4. Co zatem może robić pracownik będący na zwolnieniu lekarskim? – Jak wspomniano na początku zwolnienie ma służyć powrotowi do zdrowia, co oznacza, że pracownik, który otrzymał zwolnienie lekarskie wystawione z powodu bólu kręgosłupa nie powinien pracować w ogrodzie czy grać w koszykówkę. Taka osoba może jednak wykonywać podstawowe czynności niezbędne do życia, tj. wyjść po zakupy, pójść na wizytę lekarską, rehabilitację czy spacer, jeżeli wytyczne lekarza tego nie zabraniają – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: sklep detektywistyczny – podsłuchy, dyktafony, GPSy

Co grozi za niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego? Pracownik „przyłapany” na oszukiwaniu podczas zwolnienia może mieć obniżone lub całkowicie cofnięte świadczenia. Z kolei pracodawca może z takim nieuczciwym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę lub nawet zwolnić go dyscyplinarnie. 

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…