Małżeństwo przez granicę - jak i gdzie przeprowadzić rozwód?

rozwod_detektywW XXI wieku z Polski wyjechało za granicę niemal 2,4 mln naszych rodaków. Większość wyjazdów nastąpiła po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wielu migrantów zarobkowych zostawiło w kraju swoją rodzinę z myślą, że wyjazd jest czasowy lub najbliżsi dołączą w krótkim czasie. Często jednak rozłąka kończy się rozpadem związku i rozwodem. Jak na trwałość małżeństw i procedurę rozwodową wpływa brak granic? Odpowiadają detektywi.

Małżeństwo na odległość to jedno z trudniejszych wyzwań, jakie można postawić związkowi. W sytuacji, gdy małżonkowie decydują się na kilka lat życia w innych środowiskach, w innych państwach, mają dwa osobne życia to utrzymanie rodziny i małżeństwa jest trudnym sprawdzianem dla partnerów. – Każdy związek potrzebuje bliskości, bycia ze sobą. Spotkania raz w miesiącu czy nawet rzadziej temu nie sprzyjają i nawet rozwój technologii pozwalający na video rozmowy nie sprostają potrzebie przebywania ze sobą. Warto także pamiętać, że migracje najczęściej powodowane są chęcią poprawienia sytuacji materialnej i wiele rodzin po prostu nie może sobie pozwolić na częste podróże – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Dwa oddzielne życia, jakie z biegiem czasu mają małżonkowie powodują rozluźnienie relacji małżeńskich, wygaszenie łączących ich więzi i, niejednokrotnie, popychają partnerów w inne związki. – Ten problem dotyczy obu stron – równie często pracujemy dla klientów, którzy wyjechali z kraju i podejrzewają o niewierność swoich partnerów pozostających w Polsce, jak i prowadzimy czynności za granicą wobec osób, które na emigracji znalazły nie tylko nową pracę, ale i nowe związki – opowiada Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Z doświadczenia detektywów wynika, że jeśli pojawiają się podejrzenia małżonków dotyczące niewierności partnera w związkach na odległość najczęściej się sprawdzają. – Prywatni detektywi prowadzą śledztwa dotyczące potwierdzenia zdrady i zebrania materiału dowodowego na niewierność jednego z małżonków. Zebrane dowody wykorzystywane są w sprawach rozwodowych z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Orzeczenie o winie w takich rozstaniach pojawia się wyjątkowo często i zazwyczaj wynika to z dysproporcji zarobków małżonka pracującego za granicą wobec poborów małżonka pozostającego w kraju – tłumaczą detektywi.

Kiedy zatem zapadła już decyzja o rozwodzie i zgromadzony został materiał dowodowy pojawia się pytanie: w jakim kraju złożyć pozew i jakiej jurysdykcji prawnej się poddać? Pierwszym, najbardziej odruchowym skojarzeniem jest rozwód w Polsce, jeżeli małżonkowie są obywatelami polskimi i małżeństwo zostało zawarte w kraju. Jednak nie jest to obligatoryjne. W Unii Europejskiej istnieje wzajemna uznawalność wyroków rozwodowych, a możliwości wzięcia rozwodu jest co najmniej kilka i wszystko zależy od okoliczności życiowych. 

Czytaj także: detektyw cennik – ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Zgodnie z prawem unijnym pozew o rozwód można złożyć w kraju:

  • w którym małżonkowie mieszkają;
  • w którym małżonkowie mieszkali razem, ale przy założeniu, że jedno z nich dalej tam mieszka;
  • w którym mieszka jedno z małżonków, przy założeniu złożenia wniosku o rozwód wspólnie;
  • w którym mieszka współmałżonek;
  • w którym małżonek składający pozew mieszka od minimum 6 miesięcy.

Takie rozwiązanie ma ułatwić rozwód w sytuacji dużej mobilności małżonków i częstej zmianie miejsca zamieszkania. W praktyce jednak małżonkowie, z których jedno mieszka za granicą, a drugie pozostaje w Polsce najczęściej decydują się na rozwód przed rodzimym wymiarem sprawiedliwości. Dlaczego? Zazwyczaj wynika to ze względów czysto praktycznych jak niedostateczna znajomość języka kraju, w którym miałby odbyć się rozwód, wysokich wynagrodzeń adwokatów i nieznajomości prawa innych krajów. 

To, w jakim kraju sąd orzeknie rozwód nie ma żadnego znaczenia dla uznawalności tego wyroku. Zarówno rozwód, jak i separacja orzeczone w którymkolwiek z państw Unii Europejskiej są automatycznie uznawane w pozostałych państwach członkowskich i nie ma potrzeby podejmowania żadnych dodatkowych formalności. – Jedynym wyjątkiem jest Dania, która pomimo tego, że jest pełnoprawnym członkiem UE to rozwód orzeczony w Danii wymaga dla swojej uznawalności w Polsce złożenia wniosku do właściwości sądu okręgowego – tłumaczy detektyw Katarzyna Bracław.

Rozwodzisz się? Skontaktuj się z detektywem.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…