Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe

rozwod z orzeczeniem o winie„Nie dam ci rozwodu!” – takie słowa bardzo często padają pomiędzy skonfliktowanymi małżonkami, gdy jedno z nich nie zgadza się z żądaniem zakończenia małżeństwa. Na ile to puste słowa, a na ile realne prawdopodobieństwo, że sąd nie orzeknie rozwodu? Wyjaśniają detektywi.

Sąd orzeka rozwód, kiedy dojdzie do trwałego i zupełnego rozkładu wszystkich trzech więzi małżeńskich, czyli gospodarczej, emocjonalnej i fizycznej. Jednak nawet w sytuacji, w której doszło do rozpadu tych więzi są trzy sytuacje, w których sąd nie orzeknie rozwodu. Są to tak zwane przeszkody rozwodowe i stanowią tzw. negatywne przesłanki rozwodowe.

Po pierwsze, jedną z przeszkód jest dobro małoletnich dzieci rozwodzących się małżonków. – Sąd bada, czy w wyniku rozwodu małżonków nie ucierpią relacje dzieci z rodzicami, nie pogorszą się ich związki emocjonalne oraz czy potrzeby materialne dzieci będą w odpowiednim stopniu zaspokajane – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

W praktyce wygląda to tak, że rozwód poprzedzony jest zazwyczaj oddzielnym zamieszkiwaniem rodziców i rozpadem więzi łączących małżonków wobec czego sam fakt orzeczenia rozwodu pomiędzy rodzicami małoletnich nie zmieni w większym stopniu sytuacji dzieci.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik. Ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Po drugie, sąd nie zostanie orzeczony gdy żąda go wyłącznie strona winna rozkładowi pożycia małżeńskiego. Jeżeli strona niewinna nie zgadza się na rozwód mimo zdrady lub uzależnienia współmałżonka sąd nie orzeknie rozwodu. – W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidziano sytuację, w której małżonek jedynie winny rozpadu więzi łączących małżonków nie może „bez konsekwencji” i bezkarnie zostawić małżonka niewinnego – precyzuje Artur Hasior, detektyw Katowice.

Wspomniana przeszkoda ma uniemożliwić sytuacje, w których jeden z małżonków dopuścił się zdrady lub spowodował rozpad małżeństwa przez swoje uzależnienie i chce odejść od swojego współmałżonka. – Jest to ochrona przed jednostronnością decyzji o rozwodzie. Sąd musi jednak widzieć, że małżonkowi niewinnemu niezgadzającemu się na rozwód nie chodzi o „zemstę” lub zrobienie na złość, a kieruje nim chęć naprawienia związku i chce wybaczyć winy nielojalnego partnera – dodają detektywi.

Trzecią przeszkodą rozwodową jest sprzeczność z zasadami życia społecznego. Co to oznacza? W społeczeństwie istnieją szeroko pojęte zasady moralne, etyczne czy poczucie sprawiedliwości. Wspomniana przeszkoda rozwodowa zabezpiecza dobro małżonka pozwanego, w sytuacji w której rozwód będzie dla niego krzywdzący.

Czytaj także: zdrada nie zawsze jest przyczyną rozwodu

– Chodzi o sytuacje, w których na przykład jedno z małżonków ciężko zachoruje w wyniku czego straci możliwość samodzielnej egzystencji. Pamiętam sytuację, w której naszą klientką była kobieta po udarze. Jej mąż chciał rozwodu. Podejrzewała, że chodzi o kochankę. Okazało się, że jedynym powodem była choroba kobiety. Sąd oddalił pozew jej męża z uwagi na sprzeczność z poczuciem sprawiedliwości społecznej – wspomina Jozef, detektyw Warszawa.

Zbierasz dowody do sprawy rozwodowej? Chcesz orzeczenia o winie współmałżonka? Skontaktuj się z naszymi detektywami.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…