Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

LEWE ZWOLNIENIA LEKARSKIE – SPRYT CZY ZWYKŁE OSZUSTWO?

Prawie 280 milionów dni – tyle Polacy spędzają na zwolnieniach lekarskich. Czy to znaczy, że jesteśmy aż tak chorowitym narodem czy po prostu zwolnienia traktowane są jako alternatywne formy urlopu?

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z prawem jest niestety cały czas powszechne i nie budzi społecznego oburzenia. Zdaje sobie sprawę z tego ZUS prowadząc własne wyrywkowe kontrole zwolnień, ale także pracodawcy na własną rękę, zwłaszcza gdy podejrzewają, że podczas zwolnienia lekarskiego ich pracownik pracuje dla konkurencji czy dorabia, bo trafiła mu się „fucha”. 

Jednym z popularniejszych schematów wzbudzających podejrzenia pracodawców, co do uczciwości zwolnienia lekarskiego jest sytuacja, w której pracownik zwalnia się z pracy prosząc o rozwiązanie umowy z dnia na dzień za porozumieniem stron. Może wtedy odejść z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. O takie rozwiązanie zabiegają pracownicy najczęściej wtedy, gdy chcą rozpocząć nową pracę. Pracodawca nie ma obowiązku zgadzać się na to, zwłaszcza gdy odejście pracownika jest nagłe i może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie firmy. – Bardzo często z opowieści naszych klientów wynika, że bardzo szybko przedstawiają wówczas zwolnienie lekarskie i nie przychodzą do pracy. Ten zbieg okoliczności powoduje, że u pracodawcy zapala się lampka ostrzegawcza, czy na pewno zwolenienie jest prawdziwe, a pracownika dopadła nagła choroba – wyjaśnia detektyw Katarzyna Bracław z agencji Detektyw24.net.

Pracodawca w takiej sytuacji ma prawo do samodzielnego skontrolowania swojego pracownika, czy nie doszło do nadużycia przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego. Z usług agencji detektywistycznej korzystają ci pracodawcy, którzy chcą w profesjonalny sposób zweryfikować uczciwość pracownika, a w razie odkrycia nieprawidłowości posłużyć się zgromadzonym materiałem, np. w sądzie pracy. 

Osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego ma obowiązek przestrzegać zaleceń lekarza oraz nie podejmować czynności, które mogą spowolnić jej powrót do zdrowia. – Mówiąc prościej pracownik nie może wykonywać innej pracy, spędzać całego dnia na zakupach w centrum handlowym czy wyjechać w trakcie zwolnienia na urlop. Jednak pomysłowość „chorych” jest zdumiewająca i mieliśmy już do czynienia z pracownikiem ze złamaną nogą, który dorabiał jako kierowca czy takim, który przedstawiając zwolnienie na chory kręgosłup nosił worki z cementem na budowie własnego domu – wylicza Witold Szczęch z agencji  Detektyw24.net w Katowicach. 

I mimo, że wymienione przypadki mogą wydawać się zabawne, to kiedy mowa o konsekwencjach takiego postępowania już nie jest tak wesoło. – Takiemu pracownikowi grozi nie tylko utrata świadczenia, ale i dyscyplinarne zwolnienie z pracy – przestrzegają detektywi. Co więcej, jeśli okaże się, że przy wystawianiu zwolnienia doszło do przekupienia lekarza takiemu pracownikowi grozi postępowanie karne prowadzone przez prokuraturę i wyrok do nawet 8. lat pozbawienia wolności.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej