Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

NIEZAWINIONE PRZYCZYNY ROZWODU – CO TO ZNACZY?

Zdrada, alkoholizm i porzucenie rodziny to najczęstsze przyczyny rozwodu. Według przepisów prawa są to tzw. zawinione przyczyny rozwodu. Rozkład pożycia może także nastąpić z przyczyn niezawinionych. Czym są niezawinione przyczyny rozwodu? Na to pytanie odpowiadają prywatni detektywi.

Katalog przyczyn rozpadu małżeństwa, w tym rozpadu małżeństwa z winy jednego z małżonków, nie jest nigdzie określony. Jednak praktyka i orzeczenia sądów w sprawach rozwodowych pozwalają na wyodrębnienie najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa. Do najczęściej występujących powodów rozwodu należą zdrady małżeńskie, porzucenie rodziny, alkoholizm czy przemoc domowa. Są to przyczyny zawinione, czyli spowodowane celowym działaniem z rozmysłem i premedytacją. 

Są jednak także takie sytuacje życiowe, które mogą być powodem do orzeczenia rozwodu, ale nie są spowodowane działaniem żadnego z małżonków. Są to tzw. niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa. Ich katalog nie jest określony w żadnym kodeksie ani ustawie. Jednak w praktyce wyróżnia się występujące najczęściej powody: choroba, choroba psychiczna, niedobór seksualny i niezgodność charakterów.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – powody, skutki, rodzaje dowodów

Choroba i choroba psychiczna jako niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa to temat wyjątkowo trudny. Małżonkowie biorąc ślub biorą na siebie obowiązek niesienia sobie wzajemnej pomocy, także, a może zwłaszcza w sytuacjach trudnych i niepomyślnych dla związku i rodziny. – Orzecznictwo sądów jednoznacznie zobowiązuje małżonka, aby w wyniku choroby partnera dołożył wszelkich starań umożliwiających mu powrót do zdrowia. Tylko wyjątkowe okoliczności uzasadniają chorobę jako niezawiniony powód rozpadu małżeństwa – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Jeśli małżonek zachorował po zawarciu związku małżeńskiego to druga osoba ma obowiązek nieść pomoc i pomagać w powrocie do zdrowia. Są jednak sytuacje, w których choroba małżonka może stanowić przyczynę rozwodu. – Mowa tutaj o chorobach, które wystąpiły przed ślubem, mają konsekwencje na przyszłość małżeństwa i zostały zatajone przed partnerem. Przykładem są zatajone i zaleczone choroby weneryczne, które skutkują bezpłodnością. Jeżeli jeden z małżonków przebył taką chorobę i w jej skutek nie może mieć dzieci, a nie poinformował o tym współmałżonka przed ślubem wówczas może to być uznane za przyczynę rozpadu małżeństwa – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik

Niedobór seksualna to nic innego jak niemoc płciowa, czyli brak możliwości współżycia. Więź fizyczna – seksualna jest jedną z trzech podstawowych więzi łączących małżonków. Impotencja spowodowana chorobą związana jest z omawianą już wcześniej przyczyn rozwodu. Z kolei impotencja wynikająca ze starości i różnicy wieku małżonków nie może być uznana za przyczynę rozpadu małżeństwa. – Biorąc ślub z partnerem w podeszłym wieku należy liczyć się z ewentualnością problemów w pożyciu seksualnym i nie powinno się powoływać na te okoliczności – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. 

Różnica charakterów jest jednym z powodów wskazywanych przez rozwodzących się małżonków, którzy żądają orzeczenia bez wskazywania, które z nich przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. – Różnica charakterów sama w sobie to nie jest zdaniem sądów powód do orzeczenia rozwodu. Kiedy jednak różnica ta powoduje ciągłe spięcia i awantury wówczas na taką przyczynę można się powoływać – przekonują prywatni detektywi.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej