Niezawinione przyczyny rozwodu - co to znaczy?

Zdrada, alkoholizm i porzucenie rodziny to najczęstsze przyczyny rozwodu. Według przepisów prawa są to tzw. zawinione przyczyny rozwodu. Rozkład pożycia może także nastąpić z przyczyn niezawinionych. Czym są niezawinione przyczyny rozwodu? Na to pytanie odpowiadają prywatni detektywi.

Katalog przyczyn rozpadu małżeństwa, w tym rozpadu małżeństwa z winy jednego z małżonków, nie jest nigdzie określony. Jednak praktyka i orzeczenia sądów w sprawach rozwodowych pozwalają na wyodrębnienie najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa. Do najczęściej występujących powodów rozwodu należą zdrady małżeńskie, porzucenie rodziny, alkoholizm czy przemoc domowa. Są to przyczyny zawinione, czyli spowodowane celowym działaniem z rozmysłem i premedytacją. 

Są jednak także takie sytuacje życiowe, które mogą być powodem do orzeczenia rozwodu, ale nie są spowodowane działaniem żadnego z małżonków. Są to tzw. niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa. Ich katalog nie jest określony w żadnym kodeksie ani ustawie. Jednak w praktyce wyróżnia się występujące najczęściej powody: choroba, choroba psychiczna, niedobór seksualny i niezgodność charakterów.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – powody, skutki, rodzaje dowodów

Choroba i choroba psychiczna jako niezawinione przyczyny rozpadu małżeństwa to temat wyjątkowo trudny. Małżonkowie biorąc ślub biorą na siebie obowiązek niesienia sobie wzajemnej pomocy, także, a może zwłaszcza w sytuacjach trudnych i niepomyślnych dla związku i rodziny. – Orzecznictwo sądów jednoznacznie zobowiązuje małżonka, aby w wyniku choroby partnera dołożył wszelkich starań umożliwiających mu powrót do zdrowia. Tylko wyjątkowe okoliczności uzasadniają chorobę jako niezawiniony powód rozpadu małżeństwa – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Jeśli małżonek zachorował po zawarciu związku małżeńskiego to druga osoba ma obowiązek nieść pomoc i pomagać w powrocie do zdrowia. Są jednak sytuacje, w których choroba małżonka może stanowić przyczynę rozwodu. – Mowa tutaj o chorobach, które wystąpiły przed ślubem, mają konsekwencje na przyszłość małżeństwa i zostały zatajone przed partnerem. Przykładem są zatajone i zaleczone choroby weneryczne, które skutkują bezpłodnością. Jeżeli jeden z małżonków przebył taką chorobę i w jej skutek nie może mieć dzieci, a nie poinformował o tym współmałżonka przed ślubem wówczas może to być uznane za przyczynę rozpadu małżeństwa – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik

Niedobór seksualna to nic innego jak niemoc płciowa, czyli brak możliwości współżycia. Więź fizyczna – seksualna jest jedną z trzech podstawowych więzi łączących małżonków. Impotencja spowodowana chorobą związana jest z omawianą już wcześniej przyczyn rozwodu. Z kolei impotencja wynikająca ze starości i różnicy wieku małżonków nie może być uznana za przyczynę rozpadu małżeństwa. – Biorąc ślub z partnerem w podeszłym wieku należy liczyć się z ewentualnością problemów w pożyciu seksualnym i nie powinno się powoływać na te okoliczności – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin. 

Różnica charakterów jest jednym z powodów wskazywanych przez rozwodzących się małżonków, którzy żądają orzeczenia bez wskazywania, które z nich przyczyniło się do rozpadu małżeństwa. – Różnica charakterów sama w sobie to nie jest zdaniem sądów powód do orzeczenia rozwodu. Kiedy jednak różnica ta powoduje ciągłe spięcia i awantury wówczas na taką przyczynę można się powoływać – przekonują prywatni detektywi.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…