Telefon komórkowy jest najlepszym i najpełniejszym źródłem informacji o jego użytkowniku. Pozwala na ustalenie sieci kontaktów, zdobycie danych biznesowych i towarzyskich, umożliwia poznanie niemal całego życia. Większość z nas nie wyobraża sobie wyjść z domu bez telefonu, ale musimy mieć świadomość, że nasz prywatny telefon to także najlepszy podsłuch, do jakiego mogą mieć dostęp służby specjalne.
Przed kilkoma miesiącami głośno było o systemie Pegasus, którym mieli być inwigilowani obywatele. Jednak po tych doniesieniach izraelski producent Pegasusa zablokował używanie systemu w Polsce. – Jednak to nie jest tak, że służby nie mają dostępu do zawartości telefonów. Pegasusa zastąpiła swojsko i niegroźnie zwana „Jaskółka” – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.
Jaskółka jest nie wykrywalnym systemem do monitorowania transmisji sieci GSM, daje możliwość przechwycenia zarówno wiadomości tekstowych jak i połączeń przychodzących i wychodzących. Jej głównym zadaniem jest namierzanie telefonów komórkowych oraz dyskretne pozyskanie ich numerów identyfikacyjnych (IMSI, IMEI). Po ich namierzeniu operator może monitorować obustronna transmisję danych danego telefonu (przychodzące i wychodzące połączenia, smsy). Urządzenie ma zakres działania do 1 km (z możliwością rozszerzenia zasięgu do 2 km).
Czytaj także: spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Mówiąc prostszym językiem system ten służy do inwigilowania, namierzania, określania lokalizacji telefonu oraz identyfikację głosu oraz podsłuch – choć w tym ostatnim wypadku musi być spełniona zasada, że osoba która jest inwigilowana po zakończeniu rozmowy nie może się rozłączyć (nacisnąć czerwonej słuchawki).
System Jaskółka jest zastrzeżony dla służb specjalnych co oznacza że tylko służby mogą się nim posługiwać. – Istotne jest, że informacji pozyskanych za pomocą systemu Jaskółka nie można wykorzystać w sądzie, ale dane mogą być wykorzystane do działań wywiadowczych – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Rzeszów.
Czytaj także: podsłuch za kilkadziesiąt złotych, a straty gigantyczne – wykrywanie podsłuchów
System ten wykorzystywany jest szczególnie w momencie gdy zagrożone jest bezpieczeństwo i w walce z cyberprzestępczością. – Jest również niezastąpiony podczas katastrof gdzie służy do namierzania telefonów osób które mogły zostać uwięzione pod gruzami – wyjaśniają detektywi.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Nastolatki, rodzina, prawo rodzinne. Blog detektywistyczny
Kiedy rozwód nie jest możliwy? Przeszkody rozwodowe
Kiedy zaczyna się zdrada?
Kiedy żona płaci alimenty byłemu mężowi…
Kobieta detektyw to dobry detektyw
Kobiety zdradzają coraz częściej. Czy przegonią mężczyzn w ilości zdrad?
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
Koronawirus i kwarantanna – wsparcie detektywa
Kurs detektywistyczny. Blog detektywistyczny
Lewe zwolnienia lekarskie – spryt czy zwykłe oszustwo?
Fałszywe zwolnienia lekarskie. Blog detektywistyczny
Małżeństwo przez granicę – jak i gdzie przeprowadzić rozwód?
Mediacje w sprawie rozwodowej – czy warto?
Moda na rozwód?
Monitoring telefonu – prostszy niż myślisz
Możliwości zarobkowe a alimenty