Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

SPOOFING TELEFONICZNY, CZYLI ATAK HAKERSKI PRZEZ TELEFON

Dzwoni telefon, na wyświetlaczu pojawia się numer znajomego lub członka rodziny. Po drugiej stronie zamiast znajomego głosu słyszysz nieznajomego namawiającego do przekazania pieniędzy lub informującego o wypadku, napadzie czy śmierci bliskiej osoby. To nie scenariusz filmu. To coraz powszechniejszy atak hakerski zwany spoofingiem. Na czy polega spoofing, którego ofiarami padło w ostatnim czasie wiele znanych osób? Wyjaśniają detektywi.

Spoofing jest to atak na system teleinformatyczny polegający na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego lub telefonicznego. Mówiąc prościej – są to działania mające na celu oszustwo, wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych które zostają wykorzystane do popełnienia przestępstwa poprzez podszywanie się pod znane strony internetowe np.: banków lub sklepów internetowych lub pod ich numery infolinii poprzez zmianę w nazwie protokołu właśnie na jedną ze znanych każdemu stron internetowych – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Radom, detektyw Rzeszów.

Czytaj także: hejt w sieci? Zdobądź dowody

Najbardziej popularnym rodzajem spoofingu jest podszywanie się pod znane numery telefonów (np.: banków) oraz stron internetowych wysyłanych z fałszywych maili np. do logowania się do banku. Ich wykrycie jest bardzo trudne ponieważ adres mailowy z którego otrzymujemy taki link może wyglądać niemal identycznie jak z banku np. pekaoo.pl, facebok.pl itp., a jeśli chodzi o spoofing telefoniczny polega on na ,,podpięciu się” pod nazwę np. infolinii banku lub sklepu internetowego i domaganiu się haseł, loginów lub danych osobowych teoretycznie przez pracownika banku – tłumaczy  Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Spoofing może także polegać na podszyciu się pod numer znajomej, bliskiej osoby i grożenie, zastraszenie lub zmuszenie do podjęcia określonych działań. – Od kilkunastu dni mamy do czynienia z takimi atakami wobec osób publicznych, np. córka byłego szefa CBA odebrała połączenie telefoniczne – rzekomo od swojego ojca – i od osoby po drugiej stronie słuchawki usłyszała, że jej ojciec nie żyje – przypominają detektywi. 

Czytaj także: jak nie paść ofiarą hakera?

Jak ustrzec się spoofingu? Niestety nie ma skutecznych środków zabezpieczenia się przed nim. Jeśli chodzi o spoofing poprzez e-mail może zabezpieczyć nas dobry antywirus. Natomiast pamiętajmy aby mimo wszystko nie klikać w podejrzane linki i nie podawać żadnych danych do logowania czy danych osobistych poprzez takie wiadomości ponieważ bank w ten sposób nigdy nas o to nie poprosi. Natomiast jeśli dzwoni do nas ktoś z banku i prosi o podanie takich danych jak dane osobowe lub dane z karty kredytowej czy dane do logowania poprośmy o imię i nazwisko takiej osoby, to czym prędzej rozłączmy się i udajmy się do placówki banku lub prosto na komisariat policji, ponieważ najprawdopodobniej doszło do próby oszustwa lub wyłudzenia – doradza Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław, detektyw Bolesławiec.

Podsumowując pamiętajmy by korzystając z naszych danych osobowych w sieci robić to z rozmysłem oraz dokładnie sprawdzać skąd pochodzą dostawane przez nas maile i nie dajmy się zmanipulować poprzez telefon do podania danych osobowych. Jest to bardzo niebezpieczne i może narobić wiele szkód i problemów. A jeśli już padliśmy ofiarą oszustwa pamiętajmy o zastrzeżeniu wszelkich danych w banku oraz na policji.

Padłeś ofiarą oszustwa internetowego lub telefonicznego? Skontaktuj się z nami.

Piotr Działak

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej