Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

SPRAWA W SĄDZIE? BEZ DETEKTYWA ANI RUSZ

W Stanach Zjednoczonych symbioza pomiędzy adwokatem a prywatnym detektywem, prezentowana w wielu obrazach hollywoodzkich, jest oczywista i naturalna. Kim byłby i co osiągnął tytułowy „Prawnik z lincolna” (rewelacyjny Matthew McConuaghey) bez wypróbowanego detektywa i przyjaciela (William H. Macy)? Ano niewiele, chociaż ten ostatni swoje detektywistyczne dociekania przepłacił życiem.  Czy adwokat Miles (George Clooney) z filmu „Okrucieństwo nie do przyjęcia” poradziłby sobie z łowczynią posagów (Catherine Zeta-Jones) bez kamery i zarejestrowanych dowodów detektywa Gusa, który swoją profesję traktował jako misję „dopadania drani”? Z pewnością nie. A tak na marginesie detektyw Gus był tak dobry, że doczekał się własnego programu telewizyjnego.

Podobnych filmowych przykładów współpracy pomiędzy detektywem i adwokatem można podać bez liku. Są one w jakimś  sensie odzwierciadleniem amerykańskiej rzeczywistości. W tym systemie prawnym, gdzie adwokaci częstokroć prowadzą własne dochodzenia i własne ustalania prawdy, obecność u ich boków detektywów jest po prostu niezbędna. 

Zarówno adwokatowi, jak i detektywowi sprzyja fakt, że w USA  gros spraw jest rozstrzygana na zasadzie porozumienia między oskarżeniem a obroną. W istocie, tylko w wyjątkowych przypadkach dochodzi do procesu sądowego. Do ugody potrzebne są dobre argumenty, więc adwokat stara się ich zdobyć jak najwięcej, stąd nieodzownym towarzyszem jego wysiłków poszukiwawczych jest detektyw.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa?

System amerykański oparty jest na common law co, najkrócej ujmując, polega na współuczestnictwie społeczeństwa w wymierzaniu sprawiedliwości. Emanacją społeczeństwa jest ława przysięgłych, kluczowa w procesie sądowym. Każdy ma prawo do tego, żeby być sądzonym przez “równych sobie”, zwykłych ludzi.

Postępowanie sądowe w USA jest oparte na zasadzie kontradyktoryjności (sporności), która  zakłada, że między stronami procesu toczy się spór i na nich ciąży obowiązek udowodnienia swoich racji. W takim procesie sąd odgrywa jedynie rolę arbitra, który wydaje wyrok. Tutaj adwokat ma ogromne pole do popisu (zresztą tak samo jak oskarżyciel). Musi przekonać ławę przysięgłych, musi mieć argumenty, których w wielu sytuacjach dostarcza detektyw. Proces sądowy nosi niekiedy znamiona teatru dedykowanego ławie przysięgłych. Strony grają nie „pod sędziego”, ale „pod przysięgłych”, którzy nie są profesjonalistami, kierują się bardziej sercem i poczuciem sprawiedliwości, aniżeli literą prawa.

Czytaj także: obsługa prawna – pozew o rozwód

W Polsce przykłady współpracy pomiędzy adwokatem a detektywem są coraz liczniejsze pomimo, iż nasz system prawny nie sprzyja tym relacjom w takim samym stopniu jak amerykański. Nie ma mowy o ławie przysięgłych, aa tym bardziej o teatralnych sztuczkach adwokata, czy oskarżyciela. A nawet jeśli, to na zawodowym sędzi nie robią one wrażenia. W konsekwencji adwokat w większości spraw polega na zgromadzonym materiale śledczym przez innych, w mniejszym stopniu na własnych ustaleniach. Stąd detektyw nie jest zbyt często jego partnerem w obsłudze prawnej klienta, ale to się systematycznie zmienia. 

Przede wszystkim współpraca adwokata z detektywem jest korzystna dla interesów klienta. Adwokat potrafi szybko przekuć informacje zebrane przez detektywów w materiał, który będzie miał wartość procesową. Partnerzy nie wchodząc w swoje kompetencje świetnie się uzupełniają. Adwokat nie może i nie powinien „rozpraszać się” i osobiście poszukiwać dowodów czy świadków w określonej sprawie. To jest główny motyw, dla którego wynajmuje się agencje detektywistyczne, bo tego rodzaju czynności są dla nich chlebem codziennym.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – rola detektywa

Owoce tej współpracy dostrzegają indagowani w tej kwestii warszawscy adwokaci. Potwierdzają, iż coraz częściej, w sposób niejako naturalny sięgają po pomoc detektywów, czynią to zdecydowanie aktywniej aniżeli jeszcze 4-5 lat temu. Dominują tu problemy gospodarcze i rodzinne, chociaż spektrum spraw, w których detektyw może współdziałać z adwokatem lub radcą prawnym jest o wiele szersze. Dla przykładu nasza agencja Detektyw24 od lat prowadzi ścisłą współpracę z renomowanymi kancelariami adwokackimi na wielu obszarach, której głównym celem jest zgromadzenie faktów i dowodów wymaganych do zbudowania mocnych argumentów w sądzie. Pozyskujemy trudne do zdobycia informacje o osobach i firmach, realizujemy szereg obserwacji w sprawach rodzinnych, ale też biznesowych i ubezpieczeniowych. Niekiedy, na zlecenie adwokatów, działamy niczym Archiwum X – znajdujemy i weryfikujemy dowody niekiedy z odległej przeszłości. W ostatnich latach kancelarie adwokackie coraz częściej zwracają się do nas w sprawie cyberprzestępstw, bowiem informatyka śledcza stanowi ważny segment naszych usług. 

Z pewnością stereotypy narosłe wokół profesji detektywa, wzmacniane uproszczonymi przekazami w filmach i literaturze, jeszcze kilka lat temu stanowiły pewną przeszkodę w harmonijnej współpracy pomiędzy prawnikami ale detektywami, ale obecnie są one nieistotne, czy wręcz odchodzą do lamusa. Przyszłość tych relacji jest wielce obiecująca, bowiem należy się spodziewać, iż zmieniające się procedury sądowe i coraz korzystniejsza percepcja detektywa w polskim społeczeństwie sprawią, iż współpraca taka stanie się powszechna, naturalna,  z korzyścią dla obu stron, zwłaszcza dla klientów.

Chcesz wynająć detektywa? Skontaktuj się z nami. Działamy w całej Polsce

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej