O niemal połowę wzrosła liczba rozwodów w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Jakie są powody tego, że Polacy coraz częściej się rozwodzą? Dzisiaj wyjaśniają nasi detektywi.
Jeszcze 20-30 lat temu rozwody były rzadkością, dzisiaj mało kto nie ma w swoim otoczeniu osoby po rozwodzie. Podejście do rozwodu liberalizuje się i jest coraz większe społeczne przyzwolenie na rozwód małżonków. Małżonkowie po rozwodzie nie są piętnowani czy wytykani palcami. Zdecydowana większość rozwodów orzekana jest za porozumieniem stron, czyli odstąpieniem sądu od stwierdzenia, który z małżonków przyczynił się do rozpadu związku. Tacy małżonkowie zazwyczaj nie korzystają z pomocy prywatnej detektywa. Na wynajęcie detektywa decydują się te osoby, które chcą, aby sąd obarczył winą za rozpad związku współmałżonka.
Jakie są najczęstsze powody rozwodu z orzeczeniem o winie wśród klientów biur detektywistycznych?
Detektyw, kiedy zbiera dowody do rozwodu to najczęściej tropi i dokumentuje zdrady małżeńskie. Bo to właśnie zdrada małżeńska jest najczęstszym powodem rozwodów z orzekaniem o winie. – Zdecydowana większość prowadzonych przez nas spraw polegających na zebraniu dowodów do rozwodu polega na udokumentowaniu zdrady jednego z małżonków. Zbieramy dowody w postaci zdjęć, nagrań wideo, a wszystko opisujemy w sprawozdaniu. Z takim raportem klient może iść do sądu, a prywatny detektyw może wystąpić podczas sprawy rozwodowej jako świadek – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.
Czytaj także: rozwód z orzeczeniem o winie – poradnik
Przez lata dominował pogląd, że klientami agencji detektywistycznych są zazwyczaj kobiety tropiące swoich niewiernych mężów. – Ten trend się nie zmienia. Po pomoc detektywa sięgają coraz częściej mężczyźni, co odpowiada statystykom zdrad, które mówią, że niewierna jest połowa mężczyzn i jedna trzecia kobiet pozostających w związkach – przyznają detektywi.
Kolejnym często występującym powodem rozwodu z orzeczeniem o winie jest alkoholizm jednego z małżonków. Jak w takiej sytuacji mogą pomóc detektywi? – Dokumentujemy, czy osoba obserwowana odwiedza bary, puby, czy pije alkohol i ile go pije. A jeśli obserwowany pije w domu, detektywi sprawdzają jak dużo alkoholu kupuje i jak często, a nawet ile butelek po alkoholu jest w wyrzucanych śmieciach. Przydatny jest także dyskretny wywiad wśród sąsiadów, kolegów w pracy czy znajomych – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.
Czytaj także: rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę alkoholika?
Jednymi z trudniejszych do udowodnienia i udokumentowania powodów do rozwodu są sprawy przemocy. Przemocy w każdej formie – fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej. Do aktów przemocy najczęściej dochodzi w czterech ścianach i bez świadków. Co nie oznacza, że wówczas pomoc detektywa jest bezcelowa. – Doradzamy dobór odpowiednich urządzeń nagrywających obraz, dźwięk, oferujemy doradztwo i pomoc prawną, prowadzimy wywiad wśród osób mogących świadczyć o przemocowych skłonnościach sprawdzanej osoby – tłumaczy prywatny detektyw.
Zdrada, alkoholizm czy przemoc to najczęstsze zawinione przyczyny rozwodu. O tym, jakie są niezawinione przyczyny rozwodu przeczytasz tutaj.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi