Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ROZWÓD Z ORZECZENIEM O WINIE A OPIEKA NAD DZIEĆMI

Czy rozwód z orzeczeniem o winie wpływa na opiekę nad dziećmi? Czy małżonek winny ma mniejsze prawa w sprawach związanych z wychowaniem dzieci? Jak rozstrzygnąć kwestię władzy rodzicielskiej przy rozwodzie z orzeczeniem winy?

Rozwód z orzeczeniem o winie ma szerokie i poważne konsekwencje w relacjach pomiędzy małżonkami. Skutkuje między innymi prawem do ubiegania się o nawet dożywotnie alimenty od byłego małżonka czy nierównym podziałem wspólnego majątku w przypadku udowodnienia, że winny małżonek nie przyczynił się do gromadzenia tegoż majątku. Inaczej jednak ma się kwestia opieki nad dziećmi. – Trzeba wyraźnie rozgraniczyć dwa aspekty: relacje pomiędzy małżonkami, a relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Wiele osób przychodząc do detektywa chcących zebrać dowody na zdradę małżonka mówi, że nie pozwoli, aby osoba, która rozbiła rodzinę wychowywała dziecko. Nie jest to jednak tak oczywiste – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. 

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

Kwestia rozpadu małżeństwa i winy którejś ze stron orzeczonej przez sąd odnosi się tylko i wyłącznie do relacji pomiędzy małżonkami i tylko te relacje reguluje. Orzeczenie winy nie wiąże się  jednoznacznie i automatycznie z kwestiami ograniczenia władzy rodzicielskiej „winnemu” małżonkowi. – Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, kiedy zdradzani małżonkowie zapowiadają, że będą walczyć o odebranie prawa do opieki nad dzieckiem drugiemu rodzicowi. Mówią, że to lepiej dla dziecka, aby nie miało kontaktu z rodzicem, który rozbija rodzinę. Najczęściej jednak takie słowa to efekt żalu, złości, a czasem wręcz chęci zemsty i odebrania tego, co najważniejsze – kontaktu z dziećmi – dodaje Witold Szczęch z agencji detektywistycznej ze Śląska i dodaje, że chociaż wiele osób gra dziećmi to orzeczenie rozwodu z winy małżonka polegającej na zdradzie małżeńskiej w żaden sposób nie wpływa na ograniczenie kontaktów z dzieckiem.

Co innego w przypadku, w którym sąd orzeka rozwód z orzeczeniem o winie jednej stron z powodu przemocy, zaniedbywania rodziny, alkoholizmu czy innych nałogów. – Sąd wydając postanowienie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, a w większości przypadków dla dobra dziecka najważniejsze jest, aby miało obydwoje rodziców. I to nie ma żadnego związku z tym, w jakich relacjach rozstali się małżonkowie – podkreśla detektyw Katarzyna Bracław.

Kluczowe jest to, z jakiego powodu doszło do rozpadu małżeństwa. – O ile nie ma w tej kwestii żadnego automatyzmu to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że jeśli rozwód został orzeczony z winy męża znęcającego się nad rodziną, to sąd prawdopodobnie ograniczy kontakt z dziećmi. Podobnie, jeśli matka to alkoholiczka zaniedbująca dom lub np. jest prostytutką – wówczas sąd kierując się dobrem dzieci zapewne ograniczy władzę rodzicielską. Są to jednak przypadki rozpatrywane indywidualnie – zaznaczają detektywi z agencji Detektyw24.net.

Sądy obecnie coraz częściej powierzają władzę rodzicielską oboju rodzicom. Ma na to wpływ głównie rosnąca świadomość, że dziecko potrzebuje zarówno mamy, jak i taty. Nawet jeśli małżonkowie już nie chcą siebie nawzajem. Przez ostatnie 2 lata o niemal 20% spadła ilość kobiet, które po rozwodzie otrzymały wyłączną władzę rodzicielską, a zdecydowanie wzrosła ilość orzeczeń sądu o wspólnej władzy rodzicielskiej, co jest najbardziej korzystną sytuacją dla dzieci, które muszą wiedzieć, że rodzice rozstają się ze sobą, a nie z nimi…

Czytaj także: dowody do rozwodu – kontakt

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej