Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

rozwod z orzeczeniem o winieCzy rozwód z orzeczeniem o winie wpływa na opiekę nad dziećmi? Czy małżonek winny ma mniejsze prawa w sprawach związanych z wychowaniem dzieci? Jak rozstrzygnąć kwestię władzy rodzicielskiej przy rozwodzie z orzeczeniem winy?

Rozwód z orzeczeniem o winie ma szerokie i poważne konsekwencje w relacjach pomiędzy małżonkami. Skutkuje między innymi prawem do ubiegania się o nawet dożywotnie alimenty od byłego małżonka czy nierównym podziałem wspólnego majątku w przypadku udowodnienia, że winny małżonek nie przyczynił się do gromadzenia tegoż majątku. Inaczej jednak ma się kwestia opieki nad dziećmi. – Trzeba wyraźnie rozgraniczyć dwa aspekty: relacje pomiędzy małżonkami, a relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Wiele osób przychodząc do detektywa chcących zebrać dowody na zdradę małżonka mówi, że nie pozwoli, aby osoba, która rozbiła rodzinę wychowywała dziecko. Nie jest to jednak tak oczywiste – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. 

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

Kwestia rozpadu małżeństwa i winy którejś ze stron orzeczonej przez sąd odnosi się tylko i wyłącznie do relacji pomiędzy małżonkami i tylko te relacje reguluje. Orzeczenie winy nie wiąże się  jednoznacznie i automatycznie z kwestiami ograniczenia władzy rodzicielskiej „winnemu” małżonkowi. – Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, kiedy zdradzani małżonkowie zapowiadają, że będą walczyć o odebranie prawa do opieki nad dzieckiem drugiemu rodzicowi. Mówią, że to lepiej dla dziecka, aby nie miało kontaktu z rodzicem, który rozbija rodzinę. Najczęściej jednak takie słowa to efekt żalu, złości, a czasem wręcz chęci zemsty i odebrania tego, co najważniejsze – kontaktu z dziećmi – dodaje Witold Szczęch z agencji detektywistycznej ze Śląska i dodaje, że chociaż wiele osób gra dziećmi to orzeczenie rozwodu z winy małżonka polegającej na zdradzie małżeńskiej w żaden sposób nie wpływa na ograniczenie kontaktów z dzieckiem.

Co innego w przypadku, w którym sąd orzeka rozwód z orzeczeniem o winie jednej stron z powodu przemocy, zaniedbywania rodziny, alkoholizmu czy innych nałogów. – Sąd wydając postanowienie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, zawsze kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, a w większości przypadków dla dobra dziecka najważniejsze jest, aby miało obydwoje rodziców. I to nie ma żadnego związku z tym, w jakich relacjach rozstali się małżonkowie – podkreśla detektyw Katarzyna Bracław.

Kluczowe jest to, z jakiego powodu doszło do rozpadu małżeństwa. – O ile nie ma w tej kwestii żadnego automatyzmu to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że jeśli rozwód został orzeczony z winy męża znęcającego się nad rodziną, to sąd prawdopodobnie ograniczy kontakt z dziećmi. Podobnie, jeśli matka to alkoholiczka zaniedbująca dom lub np. jest prostytutką – wówczas sąd kierując się dobrem dzieci zapewne ograniczy władzę rodzicielską. Są to jednak przypadki rozpatrywane indywidualnie – zaznaczają detektywi z agencji Detektyw24.net.

Sądy obecnie coraz częściej powierzają władzę rodzicielską oboju rodzicom. Ma na to wpływ głównie rosnąca świadomość, że dziecko potrzebuje zarówno mamy, jak i taty. Nawet jeśli małżonkowie już nie chcą siebie nawzajem. Przez ostatnie 2 lata o niemal 20% spadła ilość kobiet, które po rozwodzie otrzymały wyłączną władzę rodzicielską, a zdecydowanie wzrosła ilość orzeczeń sądu o wspólnej władzy rodzicielskiej, co jest najbardziej korzystną sytuacją dla dzieci, które muszą wiedzieć, że rodzice rozstają się ze sobą, a nie z nimi…

Czytaj także: dowody do rozwodu – kontakt

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…