Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRZYWŁASZCZENIE, A KRADZIEŻ – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

Co zrobić kiedy z dobrej woli pożyczamy znajomemu samochód, a potem mamy problem z odzyskanej naszej rzeczy? Czym jest przywłaszczenie i czym różni się od kradzieży? Dzisiaj wyjaśniają detektywi.

Definicja kradzieży jest prosta. – W języku prawniczym mówimy, że dochodzi do zaboru mienia, czyli zabrania go bezprawnie bez zgody właściciela, czyli przykładowo złodziej wyjmuje portfel z kieszeni właściciela – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Przestępstwo kradzieży w polskim kodeksie karnym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ważnym warunkiem jest wartość skradzionego przedmiotu. – Jeżeli wartość skradzionego przedmiotu nie przekracza 500 złotych wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu. A dodatkowo, osoba ukarana jest wykroczenie kradzieży nie jest wpisana do Krajowego Rejestru Karnego więc oficjalnie pozostaje osobą niekaraną – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: wynajęcie detektywa – poszukiwanie mienia

Zupełnie inaczej rzecz się ma w przypadku przywłaszczenia rzeczy, które polega na tym, że osoba przywłaszczająca początkowo używa rzeczy zgodnie z prawem, za pozwoleniem właściciela. Do przywłaszczenia dochodzi kiedy osoba używająca rzeczy odmawia jej zwrotu właścicielowi. – Mówiąc prościej i bardziej obrazowo z sytuacją przywłaszczenia mamy do czynienia, kiedy pożyczamy samochód znajomemu na miesiąc, a po upływie miesiąca mimo wezwań znajomy odmawia zwrotu samochodu i dalej użytkuje go jak własny – precyzuje detektyw Artur Hasior.

Przywłaszczenie od kradzieży różni także odpowiedzialność karna. Za przywłaszczenie rzeczy grozi maksymalnie do 3 lat pozbawienia wolności. 

Jakie są najczęstsze pułapki dotyczące przywłaszczenia? – Z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj przywłaszczeń dokonują osoby znajome. Koledzy, przyjaciele czy byli partnerzy którzy na przykład po rozstaniu nie chcą oddać rzeczy powierzonej jej w czasowe użytkowanie. Przywłaszczane najczęściej są pojazdy, samochody pożyczone znajomemu na kilka dni czy tygodni. Problem pojawia się, gdy właściciel upomina się o zwrot – przyznają prywatni detektywi. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa – cennik

Detektywi coraz częściej spotykają się także z sytuacją, gdy znajomi dogadują się na wzięcie leasingu lub wynajmu długoterminowego na rzecz innej osoby. – Otrzymujemy ostatnio wiele zapytań o możliwość pomocy, w sytuacji gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą na prośbę znajomego bierze leasing. Według uzgodnień leasing ma być użytkowany i spłacany przez kogo innego niż widnieje na umowie. Prawny leasingodawca ma jedynie „wziąć na siebie” formalności. Niestety, samochodu nie ma i chętnych do płacenia rat również – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw. 

Leasingobiorca ma poważny problem, bo to od niego firma leasingowa wymaga płacenia rat, a w razie ich nieopłacenia zwrotu auta. – Trudno jednak zwrócić auto, które niewiadomo gdzie jest, bo ulotniło się razem ze znajomym… – mówią detektywi.

Jak zatem chronić się przed przywłaszczeniem? Najlepiej wszystko mieć na piśmie w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony. – W przypadku problemów ze zwrotem takiej użyczonej rzeczy umowa ułatwi dochodzenie swoich praw i odzyskanie swojej własności – przekonuje prywatny detektyw.

Kradzież? Przywłaszczenie? Wynajmij detektywa – skontaktuj się. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?

Telefon i komputer to najczęstsze źródła, z których kobiety najczęściej dowiadują się, iż mąż/partner spotyka się z kobietami oferującym...

Czytaj więcej