Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRZYWŁASZCZENIE, A KRADZIEŻ – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ

Co zrobić kiedy z dobrej woli pożyczamy znajomemu samochód, a potem mamy problem z odzyskanej naszej rzeczy? Czym jest przywłaszczenie i czym różni się od kradzieży? Dzisiaj wyjaśniają detektywi.

Definicja kradzieży jest prosta. – W języku prawniczym mówimy, że dochodzi do zaboru mienia, czyli zabrania go bezprawnie bez zgody właściciela, czyli przykładowo złodziej wyjmuje portfel z kieszeni właściciela – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Przestępstwo kradzieży w polskim kodeksie karnym zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ważnym warunkiem jest wartość skradzionego przedmiotu. – Jeżeli wartość skradzionego przedmiotu nie przekracza 500 złotych wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu. A dodatkowo, osoba ukarana jest wykroczenie kradzieży nie jest wpisana do Krajowego Rejestru Karnego więc oficjalnie pozostaje osobą niekaraną – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: wynajęcie detektywa – poszukiwanie mienia

Zupełnie inaczej rzecz się ma w przypadku przywłaszczenia rzeczy, które polega na tym, że osoba przywłaszczająca początkowo używa rzeczy zgodnie z prawem, za pozwoleniem właściciela. Do przywłaszczenia dochodzi kiedy osoba używająca rzeczy odmawia jej zwrotu właścicielowi. – Mówiąc prościej i bardziej obrazowo z sytuacją przywłaszczenia mamy do czynienia, kiedy pożyczamy samochód znajomemu na miesiąc, a po upływie miesiąca mimo wezwań znajomy odmawia zwrotu samochodu i dalej użytkuje go jak własny – precyzuje detektyw Artur Hasior.

Przywłaszczenie od kradzieży różni także odpowiedzialność karna. Za przywłaszczenie rzeczy grozi maksymalnie do 3 lat pozbawienia wolności. 

Jakie są najczęstsze pułapki dotyczące przywłaszczenia? – Z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj przywłaszczeń dokonują osoby znajome. Koledzy, przyjaciele czy byli partnerzy którzy na przykład po rozstaniu nie chcą oddać rzeczy powierzonej jej w czasowe użytkowanie. Przywłaszczane najczęściej są pojazdy, samochody pożyczone znajomemu na kilka dni czy tygodni. Problem pojawia się, gdy właściciel upomina się o zwrot – przyznają prywatni detektywi. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa – cennik

Detektywi coraz częściej spotykają się także z sytuacją, gdy znajomi dogadują się na wzięcie leasingu lub wynajmu długoterminowego na rzecz innej osoby. – Otrzymujemy ostatnio wiele zapytań o możliwość pomocy, w sytuacji gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą na prośbę znajomego bierze leasing. Według uzgodnień leasing ma być użytkowany i spłacany przez kogo innego niż widnieje na umowie. Prawny leasingodawca ma jedynie „wziąć na siebie” formalności. Niestety, samochodu nie ma i chętnych do płacenia rat również – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw. 

Leasingobiorca ma poważny problem, bo to od niego firma leasingowa wymaga płacenia rat, a w razie ich nieopłacenia zwrotu auta. – Trudno jednak zwrócić auto, które niewiadomo gdzie jest, bo ulotniło się razem ze znajomym… – mówią detektywi.

Jak zatem chronić się przed przywłaszczeniem? Najlepiej wszystko mieć na piśmie w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony. – W przypadku problemów ze zwrotem takiej użyczonej rzeczy umowa ułatwi dochodzenie swoich praw i odzyskanie swojej własności – przekonuje prywatny detektyw.

Kradzież? Przywłaszczenie? Wynajmij detektywa – skontaktuj się. 

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Jak wykryć podsłuch w domu i w pracy?
Jak wykryć podsłuch w domu i w pracy?

Podejrzewasz, że ktoś założył podsłuch w domu lub miejscu pracy? W tym poradniku przeczytasz, jak wykryć nielegalnie zainstalowane urządzenie....

Czytaj więcej
Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?
Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Dziś podsłuchy w telefonie wcale nie należą do rzadkości. Poznaj kilka cennych wskazówek i sprawdź, czy Twoje rozmowy są bezpieczne....

Czytaj więcej
Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza - dlaczego faceci zdradzają?
Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza - dlaczego faceci zdradzają?

Zauważyłaś pierwsze oznaki zdrady męża? A może nie wiesz, jakie zachowania powinny Cię ostrzec. W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskaz...

Czytaj więcej
Jak rozpoznać zdradę żony - zdrada żony?
Jak rozpoznać zdradę żony - zdrada żony?

Zastanawiasz się, po czym poznać zdradę żony? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które rozwieją wszelkie wątpliwości. ...

Czytaj więcej