Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy

detektywKoronawirus i lockdown, wszędzie tam, gdzie to możliwe, wymuszają na pracodawcach wysłanie pracowników na tzw. home office, czyli wykonywanie pracy z domu. Jednak dla wielu osób praca zdalna to dodatkowe dni wolne. Czy i jak pracodawca może kontrolować sposób wykonywania pracy z domu? 

Zgodnie z prawem, praca zdalna wiąże się z obowiązkiem wykonywania jej w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, w tym przypadku w domu. Pracodawca ma prawo wymagać od pracownika obowiązku raportowania wykonywanych czynności w określnej formie i czasie. – Słowem, szef ma prawo nałożyć obowiązek nawet codziennego raportowania wykonywanych czynności służbowych np. w formie mailowej czy podczas bezpośredniej rozmowy w formie telekonferencji – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Przepisy regulujące zasady telepracy czy też pracy zdalnej są stosunkowo młode. Regulacje pojawiły się na koniec 2007 roku, a tak naprawdę tzw. home office przybrał skalę masową w ubiegłym roku podczas pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa. – Wielu pracodawców uznało, że taki model wykonywania pracy sprawdza się i postanowiło na stałe wprowadzić – przynajmniej w części – taki sposób wykonywania obowiązków służbowych do swoich firm – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: zdrada w pandemii. Jak zdradzamy podczas lockdownu?

Jednak jak każde nowe rozwiązanie, praca zdalna wprowadziła także szereg zagrożeń w przypadku pracowników, którzy do swoich służbowych zadań podchodzą… z dużą dozą nonszalancji. – Niestety spotykamy się z sytuacjami, w których pracownicy czas wykonywania pracy zdalnej traktują jako czas wolny i przeznaczają go na załatwianie swoich prywatnych spraw, sprzątanie, gotowanie czy po prostu odpoczynek – mówią detektywi.

Mimo, że problem jest dość nowy to detektywi już wykonywali zlecenia polegające na przeprowadzeniu kontroli pracowników, którzy w wyniku lockdownu przeszli w tryb pracy zdalnej. Pracodawcy chcieli zweryfikować niższą wydajność swoich pracowników, trudności ze skomunikowaniem się z nimi czy wolny czas odpowiedzi na maile i powierzone zadania. – W kilku przypadkach faktycznie okazało się, że wśród pracowników zobowiązanych do wykonywania pracy zdalnej była osoba, która uprawiała ogródek, inna robiła remont, ktoś naprawiał samochód… był też pracownik, który miał mieć permanentnie zepsutą kamerkę w komputerze uniemożliwiającą połączenie na wideokonferencji. W wyniku obserwacji okazało się, że to nie zepsuta kamera ale wyjazd na działkę był przyczyną, dla której połączenie video z pracodawcą nie wchodziło w grę – wspominają detektywi.

Czytaj także: lewe zwolnienia lekarskie. Kontrola pracowników

Nie zawsze jednak wynika to ze złej woli. Wielu osobom, o czym mówią zarówno pracodawcy, pracownicy, jak i psychologowie, jest ciężko „przestawić” się na tryb pracy zdalnej. – Ograniczone wyjścia z domu, brak bezpośrednio kontaktu z klientami, współpracownikami i szefami, zaburzenie trybu życia wpływa negatywnie na organizację pracy, poziom motywacji i ogólną chęć do pracy – twierdzi Rafał Marciniak, detektyw Warszawa.

Pracodawca, podobnie jak w przypadku kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, może sprawdzać, jak pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków podczas pracy zdalnej. – Sposobem na kontrolę pracowników może być program monitorujący na telefon i komputer. Oczywiście, aby go zainstalować na używanych przez siebie urządzeniach, pracownik musi być o tym poinformowany – wyjaśnia Jakub z internetowego sklepu detektywistycznego Detektyw24sklep.pl. Szerzej o programach monitorujących na telefon możesz przeczytać tutaj.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…