Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone

18700522_1370732502996378_8102608868572260266_o

Żyjemy w czasach niespotykanej nigdy dotąd produkcji danych. Codziennie każdy człowiek z dostępem do wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych tworzy dziesiątki jeżeli nie setki notatek, komentarzy, zdjęć, filmów, zapisów specjalistycznych takich jak osiągnięcia sportowe czy informacje na temat snu i diety.

Szacuje się, że 90% danych istniejących teraz w sieci powstało po roku 2016. W związku z tym, każdy użytkownik smartphone’a, laptopa, czy tabletu posiada przy sobie urządzenie na którym zapisane są często bardzo ważne dla użytkownika informacje. Ale co w sytuacji gdy przypadkiem je usuniemy? Nośniki tych danych zostaną przypadkiem zniszczone? Lub co gorsza, co gdy ktoś z najbliższego otoczenia stara się coś zataić, kasując istotne dla na pliki?

W poszukiwaniu utraconego

Odzyskiwanie danych, czy też odzyskiwanie treści SMS gości już od wielu lat w ofercie wielu firm zajmujących się serwisem IT, bezpieczeństwem cybernetycznym czy też informatyką śledczą. – W ogromnym uproszczeniu działania te bazują na fakcie, że momencie usunięcia danych z nośnika, nie są one fizycznie usuwane, a jedynie oznaczane jako możliwe do nadpisania przez inne informacje. Dzięki temu, dopóki nie zostaną faktycznie zastąpione przez inne treści, to przy użyciu specjalistycznego sprzętu i oprogramowania można je jeszcze odzyskać – wyjaśnia Józef Polikowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 w Warszawie. W przypadku zniszczenia nośnika danych, zadanie to przypomina składanie bardzo skomplikowanych, niekompletnych puzzli. Czasami, gdy stopień zniszczenia jest umiarkowany, można otrzymać pełen, czytelny obraz odzyskanego pliku. Bywa niestety i tak, że stopień zniszczenia całkowicie uniemożliwia skuteczny odzysk.

Czytaj także: usługi detektywa – informatyka śledcza

Stało się, co dalej?

Tak więc stało się, cenne dane zniknęły z naszego zasięgu, czy to z powodu działań nielojalnego pracownika, nie wiernego partnera czy może zwykłego przypadku. Co teraz? W sieci można znaleźć mnóstwo metod i programów służących do odzysku danych, czy można im zaufać? Jeżeli skasowane pliki nie mają dla nas aż takiej wartości, takie działania można podjąć na własną rękę. – Jeżeli natomiast jest to coś naprawdę istotnego, można posłużyć się medyczną analogią. Zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego dla wprawionego chirurga jest czymś całkowicie rutynowym, błahym wręcz. Jeżeli poszukać informacji na ten temat w sieci, odnajdzie się ogromną ilość głosów przemawiających za tym że nie ma w tym absolutnie nic trudnego. I czy z mnóstwem zapewnień na temat prostoty tego zabiegu znalazł by się chętny na przeprowadzenie go po raz pierwszy na samym sobie? Pomysł ten wydaje się być całkowicie irracjonalny. Warto zatem z takiej sprawie jak odzysk danych zaufać specjalistom, dysponującymi odpowiednim sprzętem, oprogramowaniem, umiejętnościami, i co najważniejsze, doświadczeniem pozwalającym zabieg ten przeprowadzić w jak najskuteczniejszy sposób – przekonuje detektyw Warszawa.

Czytaj także: informatyka śledcza – odzyskiwanie danych – kontakt

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…