Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

OGRANICZENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ – JAK ZDOBYĆ DOWODY DO SĄDU

Ograniczenie władzy rodzicielskiej, zgodnie z prawem, wynika z zagrożenia dobra dziecka. Czym jednak jest to zagrożenie, jak je udowodnić i jak ograniczyć władzę rodzicielską, kiedy rodzic nie zajmuje się dzieckiem w sposób właściwy?

– Ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej zazwyczaj kojarzy się negatywnie i przywołuje kontekst rodzin patologicznych, tymczasem z założenia jest to środek, który ma chronić dziecko i jego prawa, także w sytuacji, gdy z przyczyn obiektywnych nie mogą oni sprawować opieki nad dzieckiem. Nie należy zatem jednoznacznie odbierać tego negatywnie z jednoczesnym napiętnowaniem rodziców – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Bardzo ważnym elementem branym pod uwagę przez sąd przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym ograniczeniu władzy rodzicielskiej jest profilaktyka, czyli zapobiegnięcie zagrożeniom czy negatywnym skutkom dalszego sprawowania opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. Sąd ma zatem chronić dziecko, aby nie stała mu się krzywda oraz by jego prawa i potrzeby były przestrzegane. Do potrzeb dziecka zalicza się nie tylko jego potrzeby materialne, czyli wyżywienia, mieszkania czy ubrań, ale także potrzeby emocjonalne. – Dlatego też ograniczenie władzy rodzicielskiej stosowane jest często przy separacji czy rozwodzie wobec jednego z rodziców, kiedy nie mogą oni dojść do porozumienia w sprawach dotyczących wychowania dziecka – dodaje Witold Szczęch z agencji detektywistycznej Detektyw24 w Katowicach.

O ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej może wystąpić jedno z rodziców lub osoba trzecia, jeśli wie, że prawa i potrzeby dziecka są zagrożone. Postępowanie może także z urzędu wszcząć sąd. – Jak w każdym postępowaniu należy przedstawić dowody. Prywatny detektyw bardzo często zbiera materiały do sądu potwierdzające, że dobro i bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone – wyjaśniają detektywi. 

Wśród najczęstszych powodów ograniczenia władzy rodzicielskiej są m.in. zaniedbanie dziecka, brak zainteresowania, przemoc fizyczna i psychiczna czy porzucenie lub pozostawienie dziecka bez opieki. – Detektywi prowadzący sprawy dotyczące sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem niejednokrotnie byli świadkami pozostawiania dzieci bez opieki lub z osobami skrajnie nieodpowiedzialnymi lub pozostającymi pod wpływem alkoholu. Były sytuacje, gdy małe dzieci były w mieszkaniu, w którym odbywały się głośne całonocne libacje alkoholowe – wspomina zespół biura detektywistycznego.

Zlecenia polegające na ustaleniu sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem wymagają od detektywów dużej ostrożności i uwagi, ogromne znaczenie mogą mieć nawet z pozoru nieistotne szczegóły. – Zwracamy uwagę na to, jak przewożone jest dziecko w samochodzie, czy w foteliku czy bez, czy ma zapięte pasy. Czy kierowca wiozący dziecko przestrzega zasad ruchu drogowego i nie jeździ brawurowo. Patrzymy, jakie zakupy są robione, czy żywność dla dziecka czy może alkohol, a nawet czy do śmieci nie są wyrzucane butelki po alkoholu w nadmiernej ilości. Patrzymy, z kim spotyka się opiekun dziecka, kto przychodzi do domu i w jaki sposób dziecko spędza czas, kim są osoby w jego otoczeniu – wszystko to, ma ogromne znaczenie przy postępowaniu o ograniczenie, zawieszenie czy całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej – przyznaje detektyw Katarzyna Bracław.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej może skutkować powierzeniem jej pełni drugiemu rodzicowi, ustanowieniem kuratora, przyznaniem asystenta rodziny, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów lub w skrajnych przypadkach – umieszczeniem dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. – Każdorazowo sąd podejmuje decyzję mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo dziecka – przypominają detektywi.

Chcesz zdobyć dowody, aby ograniczyć władzę rodzicielską? Skontaktuj się z nami

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej