Ograniczenie władzy rodzicielskiej - jak zdobyć dowody do sądu

ucieczkazdomyOgraniczenie władzy rodzicielskiej, zgodnie z prawem, wynika z zagrożenia dobra dziecka. Czym jednak jest to zagrożenie, jak je udowodnić i jak ograniczyć władzę rodzicielską, kiedy rodzic nie zajmuje się dzieckiem w sposób właściwy?

– Ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej zazwyczaj kojarzy się negatywnie i przywołuje kontekst rodzin patologicznych, tymczasem z założenia jest to środek, który ma chronić dziecko i jego prawa, także w sytuacji, gdy z przyczyn obiektywnych nie mogą oni sprawować opieki nad dzieckiem. Nie należy zatem jednoznacznie odbierać tego negatywnie z jednoczesnym napiętnowaniem rodziców – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Bardzo ważnym elementem branym pod uwagę przez sąd przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym ograniczeniu władzy rodzicielskiej jest profilaktyka, czyli zapobiegnięcie zagrożeniom czy negatywnym skutkom dalszego sprawowania opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. Sąd ma zatem chronić dziecko, aby nie stała mu się krzywda oraz by jego prawa i potrzeby były przestrzegane. Do potrzeb dziecka zalicza się nie tylko jego potrzeby materialne, czyli wyżywienia, mieszkania czy ubrań, ale także potrzeby emocjonalne. – Dlatego też ograniczenie władzy rodzicielskiej stosowane jest często przy separacji czy rozwodzie wobec jednego z rodziców, kiedy nie mogą oni dojść do porozumienia w sprawach dotyczących wychowania dziecka – dodaje Witold Szczęch z agencji detektywistycznej Detektyw24 w Katowicach.

O ograniczenie czy pozbawienie władzy rodzicielskiej może wystąpić jedno z rodziców lub osoba trzecia, jeśli wie, że prawa i potrzeby dziecka są zagrożone. Postępowanie może także z urzędu wszcząć sąd. – Jak w każdym postępowaniu należy przedstawić dowody. Prywatny detektyw bardzo często zbiera materiały do sądu potwierdzające, że dobro i bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone – wyjaśniają detektywi. 

Wśród najczęstszych powodów ograniczenia władzy rodzicielskiej są m.in. zaniedbanie dziecka, brak zainteresowania, przemoc fizyczna i psychiczna czy porzucenie lub pozostawienie dziecka bez opieki. – Detektywi prowadzący sprawy dotyczące sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem niejednokrotnie byli świadkami pozostawiania dzieci bez opieki lub z osobami skrajnie nieodpowiedzialnymi lub pozostającymi pod wpływem alkoholu. Były sytuacje, gdy małe dzieci były w mieszkaniu, w którym odbywały się głośne całonocne libacje alkoholowe – wspomina zespół biura detektywistycznego.

Zlecenia polegające na ustaleniu sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem wymagają od detektywów dużej ostrożności i uwagi, ogromne znaczenie mogą mieć nawet z pozoru nieistotne szczegóły. – Zwracamy uwagę na to, jak przewożone jest dziecko w samochodzie, czy w foteliku czy bez, czy ma zapięte pasy. Czy kierowca wiozący dziecko przestrzega zasad ruchu drogowego i nie jeździ brawurowo. Patrzymy, jakie zakupy są robione, czy żywność dla dziecka czy może alkohol, a nawet czy do śmieci nie są wyrzucane butelki po alkoholu w nadmiernej ilości. Patrzymy, z kim spotyka się opiekun dziecka, kto przychodzi do domu i w jaki sposób dziecko spędza czas, kim są osoby w jego otoczeniu – wszystko to, ma ogromne znaczenie przy postępowaniu o ograniczenie, zawieszenie czy całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej – przyznaje detektyw Katarzyna Bracław.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej może skutkować powierzeniem jej pełni drugiemu rodzicowi, ustanowieniem kuratora, przyznaniem asystenta rodziny, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów lub w skrajnych przypadkach – umieszczeniem dziecka w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. – Każdorazowo sąd podejmuje decyzję mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo dziecka – przypominają detektywi.

Chcesz zdobyć dowody, aby ograniczyć władzę rodzicielską? Skontaktuj się z nami

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…