Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

OPIEKA NAD DZIECKIEM – DYSKRYMINACJA OJCÓW?

Aż 90% postępowań sądowych o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka kończy się wskazaniem miejsca pobytu przy matce. Jednak niemal połowa mężczyzn od razu rezygnuje z ubiegania się o opiekę nad dziećmi. Mimo to, adwokaci i działacze społeczni alarmują, że mężczyźni starający się o przyznanie opieki nad dziećmi po rozstaniu stoją na trudniejszej pozycji.

W sytuacji, w której rodzice w drodze porozumienia ustalają miejsce zamieszkania dziecka przy matce nie jest prowadzone żadne postępowanie, a sąd jedynie wydaje postępowanie, które oficjalnym i wiążącym potwierdzeniem ustaleń poczynionych przez rodziców. Natomiast w sytuacji, w której kwestia opieki nad dzieckiem pozostaje sprawą sporną, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe mające jasno wskazać, który rodzic będzie lepiej sprawował opiekę nad dzieckiem.

Sąd decydując o ustaleniu miejsca zamieszkania dziecka powinien wziąć pod uwagę dobro małoletniego, w tym związek emocjonalny z każdym z rodziców. Kluczowe znaczenie ma wynik badania przeprowadzonego przez biegłych sądowych, którzy rozmawiają zarówno z dziećmi, jak i z rodzicami, prowadzą obserwację czasu spędzanego wspólnie czy oceniają ankiety i testy wypełniane przez rodziców i dzieci. 

Czytaj także: odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego

– Nie znaczy to, że opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych) jest jedynym dowodem, na podstawie którego sąd podejmuje decyzję. Każdy z rodziców starających się o przyznanie opieki nad dzieckiem ma prawo przedstawić własne dowody. Prywatni detektywi często realizują zlecenia polegające na weryfikacji sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

W takich sprawach klientami najczęściej są mężczyźni. Dlaczego? – Jak zaznaczono na początku tego artykułu, opiekę nad dziećmi po rozstaniu rodziców najczęściej sprawują kobiety. Ojcowie, jeśli chcą wygrać w sądzie muszą przedstawić naprawdę mocne dowody potwierdzające, że mamy nie zajmują się dziećmi w sposób odpowiedni i zapewniający im bezpieczeństwo i bezpieczny rozwój – dodaje Artur Hasior, detektyw Katowice.

O dyskryminacji mężczyzn w sądach rodzinnych mówi się od zawsze. Wskazuje się na kilka przyczyn, które wpływają na trudniejszą sytuację ojców w postępowaniach sądowych przed sądami rodzinnymi. Są to między innymi: większa ilość kobiet-sędziów w sądach rodzinnych, feminizacja zawodu psychologów badających relacje między dziećmi i rodzicami i większy odsetek kobiet wśród ławników. – Te zjawiska oraz przekonanie o silniejszej relacji łączącej dziecko z matką niż z ojcem sprawia, że mężczyźni żądający opieki nad dzieckiem muszą bardziej „wykazać się” przed sądem – dodają detektywi.

Czytaj także: jak wyliczyć wysokość alimentów?

Wśród sytuacji najczęściej dokumentowanych przez detektywów dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę są: nadużywanie alkoholu w obecności dziecka, nagminne pozostawianie dziecka pod opieką osób nieuprawnionych, przemoc i narażanie zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. – Jeżeli podczas obserwacji detektywi widzą takie sytuacje wykonują dokumentację do sądu, a jeśli jest zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka bardzo często także zawiadamiają ojca i policję – wyjaśnia prywatny detektyw.

W Polsce działa kilkanaście stowarzyszeń i fundacji broniących praw ojców i walczących z dyskryminacją mężczyzn w sądach rodzinnych. Celem ich istnienia jest doprowadzenie do takich zmian w prawie, które będą chroniły prawa ojców i jak sami piszą „doceniały ojcostwo”. Szczególne znaczenie ma także promowanie idei opieki naprzemiennej nad dziećmi, o której szerzej pisaliśmy już na naszym blogu. Czytaj więcej tutaj.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej