Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

OPIEKA NAD DZIECKIEM – DYSKRYMINACJA OJCÓW?

Aż 90% postępowań sądowych o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka kończy się wskazaniem miejsca pobytu przy matce. Jednak niemal połowa mężczyzn od razu rezygnuje z ubiegania się o opiekę nad dziećmi. Mimo to, adwokaci i działacze społeczni alarmują, że mężczyźni starający się o przyznanie opieki nad dziećmi po rozstaniu stoją na trudniejszej pozycji.

W sytuacji, w której rodzice w drodze porozumienia ustalają miejsce zamieszkania dziecka przy matce nie jest prowadzone żadne postępowanie, a sąd jedynie wydaje postępowanie, które oficjalnym i wiążącym potwierdzeniem ustaleń poczynionych przez rodziców. Natomiast w sytuacji, w której kwestia opieki nad dzieckiem pozostaje sprawą sporną, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe mające jasno wskazać, który rodzic będzie lepiej sprawował opiekę nad dzieckiem.

Sąd decydując o ustaleniu miejsca zamieszkania dziecka powinien wziąć pod uwagę dobro małoletniego, w tym związek emocjonalny z każdym z rodziców. Kluczowe znaczenie ma wynik badania przeprowadzonego przez biegłych sądowych, którzy rozmawiają zarówno z dziećmi, jak i z rodzicami, prowadzą obserwację czasu spędzanego wspólnie czy oceniają ankiety i testy wypełniane przez rodziców i dzieci. 

Czytaj także: odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego

– Nie znaczy to, że opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych) jest jedynym dowodem, na podstawie którego sąd podejmuje decyzję. Każdy z rodziców starających się o przyznanie opieki nad dzieckiem ma prawo przedstawić własne dowody. Prywatni detektywi często realizują zlecenia polegające na weryfikacji sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

W takich sprawach klientami najczęściej są mężczyźni. Dlaczego? – Jak zaznaczono na początku tego artykułu, opiekę nad dziećmi po rozstaniu rodziców najczęściej sprawują kobiety. Ojcowie, jeśli chcą wygrać w sądzie muszą przedstawić naprawdę mocne dowody potwierdzające, że mamy nie zajmują się dziećmi w sposób odpowiedni i zapewniający im bezpieczeństwo i bezpieczny rozwój – dodaje Artur Hasior, detektyw Katowice.

O dyskryminacji mężczyzn w sądach rodzinnych mówi się od zawsze. Wskazuje się na kilka przyczyn, które wpływają na trudniejszą sytuację ojców w postępowaniach sądowych przed sądami rodzinnymi. Są to między innymi: większa ilość kobiet-sędziów w sądach rodzinnych, feminizacja zawodu psychologów badających relacje między dziećmi i rodzicami i większy odsetek kobiet wśród ławników. – Te zjawiska oraz przekonanie o silniejszej relacji łączącej dziecko z matką niż z ojcem sprawia, że mężczyźni żądający opieki nad dzieckiem muszą bardziej „wykazać się” przed sądem – dodają detektywi.

Czytaj także: jak wyliczyć wysokość alimentów?

Wśród sytuacji najczęściej dokumentowanych przez detektywów dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę są: nadużywanie alkoholu w obecności dziecka, nagminne pozostawianie dziecka pod opieką osób nieuprawnionych, przemoc i narażanie zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. – Jeżeli podczas obserwacji detektywi widzą takie sytuacje wykonują dokumentację do sądu, a jeśli jest zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka bardzo często także zawiadamiają ojca i policję – wyjaśnia prywatny detektyw.

W Polsce działa kilkanaście stowarzyszeń i fundacji broniących praw ojców i walczących z dyskryminacją mężczyzn w sądach rodzinnych. Celem ich istnienia jest doprowadzenie do takich zmian w prawie, które będą chroniły prawa ojców i jak sami piszą „doceniały ojcostwo”. Szczególne znaczenie ma także promowanie idei opieki naprzemiennej nad dziećmi, o której szerzej pisaliśmy już na naszym blogu. Czytaj więcej tutaj.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej