Opieka nad dzieckiem - dyskryminacja ojców?

zaprzeczenie ojcostwaAż 90% postępowań sądowych o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka kończy się wskazaniem miejsca pobytu przy matce. Jednak niemal połowa mężczyzn od razu rezygnuje z ubiegania się o opiekę nad dziećmi. Mimo to, adwokaci i działacze społeczni alarmują, że mężczyźni starający się o przyznanie opieki nad dziećmi po rozstaniu stoją na trudniejszej pozycji.

W sytuacji, w której rodzice w drodze porozumienia ustalają miejsce zamieszkania dziecka przy matce nie jest prowadzone żadne postępowanie, a sąd jedynie wydaje postępowanie, które oficjalnym i wiążącym potwierdzeniem ustaleń poczynionych przez rodziców. Natomiast w sytuacji, w której kwestia opieki nad dzieckiem pozostaje sprawą sporną, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe mające jasno wskazać, który rodzic będzie lepiej sprawował opiekę nad dzieckiem.

Sąd decydując o ustaleniu miejsca zamieszkania dziecka powinien wziąć pod uwagę dobro małoletniego, w tym związek emocjonalny z każdym z rodziców. Kluczowe znaczenie ma wynik badania przeprowadzonego przez biegłych sądowych, którzy rozmawiają zarówno z dziećmi, jak i z rodzicami, prowadzą obserwację czasu spędzanego wspólnie czy oceniają ankiety i testy wypełniane przez rodziców i dzieci. 

Czytaj także: odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego

– Nie znaczy to, że opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych) jest jedynym dowodem, na podstawie którego sąd podejmuje decyzję. Każdy z rodziców starających się o przyznanie opieki nad dzieckiem ma prawo przedstawić własne dowody. Prywatni detektywi często realizują zlecenia polegające na weryfikacji sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

W takich sprawach klientami najczęściej są mężczyźni. Dlaczego? – Jak zaznaczono na początku tego artykułu, opiekę nad dziećmi po rozstaniu rodziców najczęściej sprawują kobiety. Ojcowie, jeśli chcą wygrać w sądzie muszą przedstawić naprawdę mocne dowody potwierdzające, że mamy nie zajmują się dziećmi w sposób odpowiedni i zapewniający im bezpieczeństwo i bezpieczny rozwój – dodaje Artur Hasior, detektyw Katowice.

O dyskryminacji mężczyzn w sądach rodzinnych mówi się od zawsze. Wskazuje się na kilka przyczyn, które wpływają na trudniejszą sytuację ojców w postępowaniach sądowych przed sądami rodzinnymi. Są to między innymi: większa ilość kobiet-sędziów w sądach rodzinnych, feminizacja zawodu psychologów badających relacje między dziećmi i rodzicami i większy odsetek kobiet wśród ławników. – Te zjawiska oraz przekonanie o silniejszej relacji łączącej dziecko z matką niż z ojcem sprawia, że mężczyźni żądający opieki nad dzieckiem muszą bardziej „wykazać się” przed sądem – dodają detektywi.

Czytaj także: jak wyliczyć wysokość alimentów?

Wśród sytuacji najczęściej dokumentowanych przez detektywów dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę są: nadużywanie alkoholu w obecności dziecka, nagminne pozostawianie dziecka pod opieką osób nieuprawnionych, przemoc i narażanie zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. – Jeżeli podczas obserwacji detektywi widzą takie sytuacje wykonują dokumentację do sądu, a jeśli jest zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka bardzo często także zawiadamiają ojca i policję – wyjaśnia prywatny detektyw.

W Polsce działa kilkanaście stowarzyszeń i fundacji broniących praw ojców i walczących z dyskryminacją mężczyzn w sądach rodzinnych. Celem ich istnienia jest doprowadzenie do takich zmian w prawie, które będą chroniły prawa ojców i jak sami piszą „doceniały ojcostwo”. Szczególne znaczenie ma także promowanie idei opieki naprzemiennej nad dziećmi, o której szerzej pisaliśmy już na naszym blogu. Czytaj więcej tutaj.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…