Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ODEBRANIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ – KIEDY I DLACZEGO

Władza rodzicielska to zbiór praw i obowiązków, jakie mają rodzice wobec swojego nieletniego dziecka. Ograniczenie lub całkowite odebranie władzy rodzicielskiej spowodowane jest zaniedbaniami rodziców lub ich niemożnością zajmowania się dzieckiem. Kiedy, z jakich powodów sąd odbiera władzę rodzicielską i jak jej pozbawienie wpływa na alimenty? Na te i inne pytania odpowiadają detektywi.

Do ograniczenia władzy rodzicielskiej jeszcze kilka lat temu dochodziło niemal z automatu po rozwodzie rodziców. Sądy rodzinne zazwyczaj ograniczały władzę rodzicielską temu z rodziców, który nie sprawował nad dzieckiem codziennej opieki, czyli zazwyczaj ojcom. – Obecnie się od tego odchodzi i pomimo rozwodu rodziców najczęściej władza rodzicielska pozostawiana jest zarówno ojcu, jak i matce. Kwestią decydującą jest dobro dziecka. Jeżeli powód rozwodu nie związany jest z zagrożeniem dla dziecka nie ma powodu ograniczać władzy rodzicielskiej – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej zazwyczaj wiązało się z tym, że rodzic, który został częściowo pozbawiony władzy miał prawo do spotykania się z dzieckiem i decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących dziecka, między innymi wyboru szkoły, wyrobienie paszportu czy wybór lekarza prowadzącego leczenie. 

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa?

Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców może być dokonane na wniosek ojca lub matki lub z urzędu. – Każda osoba, która wie, że dobro, zdrowie czy nawet życie dziecka jest zagrożone ma prawo wnieść do sądu wniosek o odebranie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej. Często z takimi wnioskami występują dziadkowie dziecka lub ciocie czy wujkowie, kiedy wiedzą, że rodzice nie potrafią lub nie chcą zajmować się dzieckiem – dodaje Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.

Kiedy dochodzi do wszczęcia postępowania o odebranie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej z urzędu? Taki wniosek może zostać złożony przez szkołę lub przedszkole, opiekę społeczną czy organizacje sprawujące opiekę nad dzieckiem. Do przesłanek powodujących wszczęcie takiej procedury należą:

  • zaniedbywanie potrzeb dziecka;
  • nieodpowiednie dbanie o jego zdrowie i bezpieczeństwo; 
  • niewykonywanie obowiązku szkolnego;
  • pozostawienie dziecka bez opieki;
  • agresja, przemoc fizyczna i psychiczna oraz zagrożenie życia lub zdrowia dziecka.

Detektywi prowadzą wiele spraw mających na celu ustalenie, w jaki sposób opiekunowie wykonują władzę rodzicielską nad swoimi dziećmi. – Najczęściej obserwujemy pozostawianie małych dzieci samych w domu, spożywanie alkoholu w obecności dzieci, jazdę samochodem z dzieckiem po spożyciu alkoholu czy przemoc i agresja wobec dzieci – tłumaczy Katarzyna Bracław, prywatny detektyw.

Czytaj także: sprawy alimentacyjne – wynajęcie detektywa

Ograniczenie władzy rodzicielskiej jest zazwyczaj pierwszym poważnym sygnałem ostrzegawczym dla rodziców. Sąd podejmuje taką decyzję, gdy widzi szanse na naprawę relacji i warunków życia dziecka. Z założenia ograniczenie władzy ma służyć udzieleniu pomocy rodzicom i dać im szansę na poprawienie na przykład sytuacji materialnej lub walkę z nałogiem, który uniemożliwia prawidłowe wykonywanie opieki nad dzieckiem. Z kolei odebranie władzy rodzicielskiej jest krokiem ostatecznym wykonywanym, gdy udzielona pomoc nie przyniosła efektu lub przeszkody do wykonywania władzy rodzicielskiej są trwałe i niemożliwe do usunięcia.

Odebranie władzy rodzicielskiej nie wpływa jednak na alimenty. – To, że rodzic nie ma prawa do decydowania o dziecku nie oznacza, że wygasa obowiązek alimentacyjny. Pomimo odebranej władzy rodzicielskiej rodzic ma obowiązek zapewniać byt materialny dziecku i pomagać w jego utrzymaniu.

Sprawdzenie, w jaki sposób wykonywana jest władza rodzicielska – skontaktuj się z nami

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej