Od czasów urodzenia dziecka obydwoje rodzice mają obowiązek łożyć na jego utrzymanie aż do czasu jego usamodzielnienia się. Kiedy jednak małżeństwo rozpada się sąd orzeka należne świadczenie alimentacyjne. Jak wysokie mogą być alimenty i co należy brać pod uwagę składając wniosek o alimenty? Dzisiaj wyjaśniają nasi detektywi.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie reguluje w żaden sposób, jak należy wyliczać należną wysokość alimentów. Ostatecznie to, jaką kwotę należy płacić jest zazwyczaj kwotą wypadkową uwzględniającą z jednej strony „usprawiedliwione potrzeby dziecka” i „możliwości zarobkowe zobowiązanego”. Co to oznacza? – Sąd bierze pod uwagę ile pieniędzy potrzeba na utrzymanie dziecka i ile jest w stanie zapłacić ojciec, bo to w zdecydowanej większości przypadków ojcowie są zobowiązani do płacenia alimentów, uwzględniając jego zarobki – precyzuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.
Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów popełnianych przez byłych partnerów jest przeszacowanie lub niedoszacowanie kosztów utrzymania dziecka. Żądanie zbyt wysokich alimentów przewyższających potrzeby dziecka lub stanowiących całość tych kosztów jest sprzeczne z obowiązkiem ciążącym na obojgu rodzicach. – Mówiąc wprost rodzic, przy którym zostaje dziecko nie ma prawa żądać alimentów stanowiących całość kosztów utrzymania, ponieważ on także ma obowiązek te koszty ponosić. Z drugiej strony, rodzice zobowiązani do płacenia alimentów często zapominają, że koszty utrzymania dziecka to nie tylko ubrania i podręczniki do szkoły, ale i koszty mieszkania, opłat mieszkaniowych wyżywienia czy lekarstw – dodaje Józef z agencji detektywistycznej detektyw Warszawa.
Czym zatem są usprawiedliwione potrzeby dziecka, które należy brać pod uwagę składając wniosek o alimenty? Poza wspomnianymi opłatami mieszkaniowymi uwzględniającymi nie tylko czynsz, ale i opłaty za prąd, gaz, ogrzewanie czy wywóz śmieci to także wyżywienie czy środki czystości. – Nie należy zapominać o ubraniach, lekarstwach, kosztach związanych z edukacja uwzględniającymi podręczniki czy dodatkowe zajęcia. Alimenty powinny też uwzględniać rozrywki dla dzieci, typu kino, książki, zabawki i wyjazdy na wakacje czy podczas ferii – precyzują detektywi.
Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – poradnik
Wbrew obiegowej opinii, aby uzasadnić zwyczajne koszty utrzymania dziecka nie trzeba zbierać paragonów za jedzenie czy środki czystości. – Udokumentować trzeba koszty odbiegające od przeciętnych, np. czesne w szkole, rachunki za kursy językowe czy koszty leków, które stale dziecko musi przyjmować – wyjaśnia Witold Szczęch, detektyw Katowice.
Z drugiej strony, sąd uwzględnia zarobki i możliwości zarobkowe zobowiązanego. Zatem nie wystarczy w odpowiedni sposób uargumentować koszty utrzymania dziecka, aby takie alimenty otrzymać. – Sąd bierze pod uwagę ile zarabia bądź może zarabiać zobowiązany. Wiele osób, aby płacić jak najniższe alimenty rezygnuje z dobrze płatnej pracy czy ukrywa zarobki. Aby przeciwdziałać takim nieuczciwym praktykom sąd przygląda się możliwościom zarobkowym. Określa się je poprzez zweryfikowanie, jakie jest wykształcenie, doświadczenie i pozycja zawodowa pozwanego – tłumaczy prywatny detektyw Lublin, Katarzyna Bracław.
Jeśli pomiędzy rodzicami występują duże dysproporcje zarobkowe i majątkowe, sąd może zasądzić wysokie alimenty powołując się na prawo dziecka do życia na takim samym poziomie jak rodzice.
Czytaj także: sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik
Jak w praktyce wygląda płacenie alimentów? Według danych z maja 2020 roku zadłużenie wynikające z niepłaconych alimentów wynosi już ponad 11,5 mld złotych. Przeciętny dłużnik alimentacyjny to mężczyzna w wieku 45 lat mieszkający na Mazowszu bądź na Śląsku, a średnie zadłużenie wynosi około 40 tys. złotych. Rekordzista winny jest swoim dzieciom blisko 650 tysięcy złotych.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jakie obowiązki mają małżonkowie wobec siebie?
Jakie są powody zdrady?
Jak oszuści wykorzystują wojnę na Ukrainie?
Jak poradzić sobie z alimenciarzami?
Jak rozpoznać zdradę – czyli symptomy niewierności
Jak się przygotować do rozwodu
Jak się rozwieść z alkoholikiem?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak udowodnić zdradę?
Jak wykryć zdradę? Poradnik
Jak wyliczyć wysokość alimentów?
Jak zdradzają faceci?
Jak zdradzają kobiety?
Jak zostać detektywem?
Kiedy dzieci płacą alimenty na rodziców
Kiedy mężczyzna zdradza… ale nie z kobietą