Kiedy dzieci płacą alimenty na rodziców

Obowiązek alimentacyjny kojarzony jest najczęściej ze świadczeniem ponoszonym przez rodziców wobec dzieci. Jednak to świadczenie może być zasądzone także w odwrotną stronę. Kiedy i w jakich okolicznościach dzieci mają obowiązek utrzymywać rodziców?

W większości przypadków rodzice i dzieci dobrowolnie wspomagają się finansowo. Dorosłe dzieci , kiedy pozwala im sytuacja materialna, wspierają finansowo rodziców, którzy mają niskie emerytury lub w podeszłym wieku zachorują i nie wystarcza im środków na utrzymanie. Jest to sytuacja naturalna, w sytuacji, gdy relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi są dobre.

Sprawa komplikuje się, gdy rodzice przed laty opuścili swoje dzieci, nie łożyli na ich utrzymanie czy nie utrzymywali z nimi kontaktu. – Niejednokrotnie naszymi klientami są osoby, które zlecają nam ustalenie kim właściwie są ich rodzice oraz jaka jest ich faktyczna sytuacja materialna. Zmusza ich do tego pozew o alimenty od rodziców, których nie widzieli kilka czy kilkanaście lat – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy o alimenty

Oczywiście, nie w każdej sytuacji rodzice mogą zgłosić się do dzieci po alimenty. Pierwszym, najważniejszym warunkiem jest stan niedostatku, w jakim się znajdują. Trudno jednoznacznie opisać, czym jest niedostatek, ale najczęściej definiuje się go poprzez brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, czyli braku środków na zakup leków, opłacenie czynszu czy zakup żywności i ubrań. Tym, co ogranicza obowiązek alimentacyjny jest trudna sytuacja finansowa strony zobowiązanej do płacenia. – Słowem, jeżeli rodzic jest biedny i chce uzyskać pieniądze na swoje utrzymanie od dzieci, ale ich sytuacja finansowa jest równie trudna sąd raczej nie zasądzi obowiązku płacenia alimentów. Każda taka sytuacja jest weryfikowana, badany jest stan majątkowy oraz możliwości zarobkowe  strony pozwanej – dodaje Tomasz Stryszowski z biura detektywistycznego Detektyw24.

To, co ważne to możliwość wypełnienia obowiązku alimentacyjnego w formie pomocy materialnej. Mogą to być np. leki, żywność, ubrania czy opał. – To sposób na uniknięcie wyłudzenia alimentów, o co często dzieci podejrzewają swoich rodziców. Zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice opuścili swoje dzieci, nie brali udziału w ich wychowaniu i nie łożyli na nie. Pojawiają się często po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach i na wejście żądają pomocy materialnej – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Na szczęście i na to jest sposób. Sąd Najwyższy orzekł, że roszczenia alimentacyjne należy oceniać biorąc pod uwagę zasady współżycia społecznego, czyli jeżeli rodzic w przeszłości nie płacił alimentów, znęcał się nad dzieckiem czy je porzucił.

Chcesz sprawdzić, czy pozew o alimenty jest zasadny? Wynajmij detektywa.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…