Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

KIEDY DZIECI PŁACĄ ALIMENTY NA RODZICÓW

Obowiązek alimentacyjny kojarzony jest najczęściej ze świadczeniem ponoszonym przez rodziców wobec dzieci. Jednak to świadczenie może być zasądzone także w odwrotną stronę. Kiedy i w jakich okolicznościach dzieci mają obowiązek utrzymywać rodziców?

W większości przypadków rodzice i dzieci dobrowolnie wspomagają się finansowo. Dorosłe dzieci , kiedy pozwala im sytuacja materialna, wspierają finansowo rodziców, którzy mają niskie emerytury lub w podeszłym wieku zachorują i nie wystarcza im środków na utrzymanie. Jest to sytuacja naturalna, w sytuacji, gdy relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi są dobre.

Sprawa komplikuje się, gdy rodzice przed laty opuścili swoje dzieci, nie łożyli na ich utrzymanie czy nie utrzymywali z nimi kontaktu. – Niejednokrotnie naszymi klientami są osoby, które zlecają nam ustalenie kim właściwie są ich rodzice oraz jaka jest ich faktyczna sytuacja materialna. Zmusza ich do tego pozew o alimenty od rodziców, których nie widzieli kilka czy kilkanaście lat – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Czytaj także: usługi detektywa – sprawy o alimenty

Oczywiście, nie w każdej sytuacji rodzice mogą zgłosić się do dzieci po alimenty. Pierwszym, najważniejszym warunkiem jest stan niedostatku, w jakim się znajdują. Trudno jednoznacznie opisać, czym jest niedostatek, ale najczęściej definiuje się go poprzez brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, czyli braku środków na zakup leków, opłacenie czynszu czy zakup żywności i ubrań. Tym, co ogranicza obowiązek alimentacyjny jest trudna sytuacja finansowa strony zobowiązanej do płacenia. – Słowem, jeżeli rodzic jest biedny i chce uzyskać pieniądze na swoje utrzymanie od dzieci, ale ich sytuacja finansowa jest równie trudna sąd raczej nie zasądzi obowiązku płacenia alimentów. Każda taka sytuacja jest weryfikowana, badany jest stan majątkowy oraz możliwości zarobkowe  strony pozwanej – dodaje Tomasz Stryszowski z biura detektywistycznego Detektyw24.

To, co ważne to możliwość wypełnienia obowiązku alimentacyjnego w formie pomocy materialnej. Mogą to być np. leki, żywność, ubrania czy opał. – To sposób na uniknięcie wyłudzenia alimentów, o co często dzieci podejrzewają swoich rodziców. Zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzice opuścili swoje dzieci, nie brali udziału w ich wychowaniu i nie łożyli na nie. Pojawiają się często po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach i na wejście żądają pomocy materialnej – wyjaśniają detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Na szczęście i na to jest sposób. Sąd Najwyższy orzekł, że roszczenia alimentacyjne należy oceniać biorąc pod uwagę zasady współżycia społecznego, czyli jeżeli rodzic w przeszłości nie płacił alimentów, znęcał się nad dzieckiem czy je porzucił.

Chcesz sprawdzić, czy pozew o alimenty jest zasadny? Wynajmij detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakie obowiązki mają małżonkowie wobec siebie?
Jakie są powody zdrady?
Jak oszuści wykorzystują wojnę na Ukrainie?
Jak poradzić sobie z alimenciarzami?
Jak rozpoznać zdradę – czyli symptomy niewierności
Jak się przygotować do rozwodu
Jak się rozwieść z alkoholikiem?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak udowodnić zdradę?
Jak wykryć zdradę? Poradnik
Jak wyliczyć wysokość alimentów?
Jak zdradzają faceci?
Jak zdradzają kobiety?
Jak zostać detektywem?
Kiedy dzieci płacą alimenty na rodziców
Kiedy mężczyzna zdradza… ale nie z kobietą

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej