Jak udowodnić zdradę?

detektyw_warszawa

Niemal codziennie detektywi odpowiadają na pytanie: jak udokumentować zdradę? Wszechobecne seriale oparte na pracy detektywów ukazują przekłamany obraz dokumentowania zdrady oparty o łamanie prawa na każdym kroku. Jak zatem udokumentować zdradę bez naruszania przepisów?

Zdrada kojarzy się zazwyczaj w bardzo prosty sposób jako uprawianie seksu z inną osobą. Mając takie rozumienie zdrady wielu klientów oczekuje wprost, że detektywi dokumentując zdradę zdobędą nagrania dokumentujące intymne zbliżenia. W zdecydowanej większości przypadków takie nagrania są nie do zdobycia. – Pada wówczas pytanie: zatem, jak mam udowodnić, że mąż ma kochankę. Niektórzy klienci wręcz kpią z oferowanych przez prywatnego detektywa dowodów do rozwodu – przyznaje detektyw Katarzyna Bracław z biura detektywistycznego Lublin.

Jak zatem udowodnić zdradę? – Dowody potwierdzające pozamałżeńskie relacje damsko-męskie zazwyczaj potrzebne są do rozwodu z orzeczeniem o winie tej strony, która dopuszcza się zdrady. Jednak, aby takie orzeczenie sądu otrzymać należy zgromadzić i przedstawić dowody zdrady. Zgromadzone materiały ocenia sąd i na ich podstawie wydaje wyrok rozwodowy z winy jednego z małżonków lub winy obojga – tłumaczy Józef Polikowski z agencji Detektyw24 Warszawa.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Wynajęcie detektywa wielu klientom kojarzy się z sensacyjnymi działaniami, na koniec których ekipa filmowa wpada do cudzego mieszkania, w którym przyłapuje na gorącym uczynku roznegliżowanych kochanków. Rzeczywistość niejednokrotnie jest dużo mniej emocjonująca i jest żmudnym zbieraniem dowodów potwierdzających relację pozamałżeńską. – Na palcach jednej ręki można zliczyć okoliczności, w których zdobycie intymnego nagrania lub zdjęć jest wykonalne: do intymnego zbliżenia musiałoby dojść w miejscu publicznym, np. na plaży czy w parku, lub – druga sytuacja – w domu należącym do klienta, w którym zamontowane byłyby jakieś urządzenia nagrywające – tłumaczą prywatni detektywi. 

Takie sytuacje są jednak niezwykle rzadkie, a zdradzający zazwyczaj dbają o dyskrecję i poufność swojej relacji. Do intymnych schadzek dochodzi w hotelach lub wynajętych do tego celu mieszkaniach. Nawet wiedząc, gdzie są te spotkania detektyw nie ma uprawnień, aby przebrany za hydraulika czy elektryka wejść do czyjegoś domu i w ułamku sekundy zamontować kamerę lub zostawić podsłuch. Takie działania są nielegalne i zagrożone odpowiedzialnością karną, a na pewno utratą licencji. Trudno sobie wyobrazić, aby którykolwiek profesjonalny detektyw na tyle się narażał.

Co więcej, nielegalne pozyskanie takich nagrań nie gwarantuje możliwości ich wykorzystania w postępowaniu dowodowym. – Zatem całe ryzyko może być nic nie warte, bo materiał nie zostanie dopuszczony. Pamiętam także sytuację, w której intymne nagranie żony klienta z kochankiem zostało wykonane legalnie w domu klienta, a również nie zostało dopuszczone do materiału dowodowego z uwagi na obrazę sądu. Przewodniczący składu sędziowskiego uznał, że materiał jest obsceniczny i nie powinien być wykorzystywany w sądzie – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.

Czytaj także: usługi detektywa – informatyka śledcza

Wobec tego: jakie dowody do rozwodu? Rozwód orzekany jest w sytuacji rozpadu trzech więzi łączących małżonków: fizycznej, gospodarczej i emocjonalnej. Rozwód z orzeczeniem o winie związany jest z udowodnieniem, że rozpad tych więzi spowodowany jest działaniem którejś ze stron. – Dowody do rozwodu, jakie zbiera detektyw to udokumentowanie wspólnych wyjść, wyjazdów, wizyt w hotelu, wspólnych imprez czy nocowania pod wspólnym adresem, nawet jeżeli kochankowie dyskretnie przyjeżdżają do miejsca schadzek oddzielnie. Jeżeli dokumentujemy, że kochankowie pojechali razem na weekend i mają jeden pokój w hotelu, to sądom więcej nie potrzeba. Podstawowym materiałem kończącym nasze działania jest pisemne sprawozdanie, które opisuje precyzyjnie jakie działania zostały podjęte. Do tego dołączamy zdjęcia i nagrania video. Detektywi prowadzący czynności mogą także zeznawać w sądzie jako świadkowie – wyjaśnia detektyw.

Podstawą jest udokumentowanie trwałości i powtarzalności relacji pozamałżeńskiej. W orzecznictwie sądów rodzinnych to właśnie najlepiej przyjmowany argument w sprawach rozwodowych spowodowanych zdradą jednej ze stron.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…