Niemal codziennie detektywi odpowiadają na pytanie: jak udokumentować zdradę? Wszechobecne seriale oparte na pracy detektywów ukazują przekłamany obraz dokumentowania zdrady oparty o łamanie prawa na każdym kroku. Jak zatem udokumentować zdradę bez naruszania przepisów?
Zdrada kojarzy się zazwyczaj w bardzo prosty sposób jako uprawianie seksu z inną osobą. Mając takie rozumienie zdrady wielu klientów oczekuje wprost, że detektywi dokumentując zdradę zdobędą nagrania dokumentujące intymne zbliżenia. W zdecydowanej większości przypadków takie nagrania są nie do zdobycia. – Pada wówczas pytanie: zatem, jak mam udowodnić, że mąż ma kochankę. Niektórzy klienci wręcz kpią z oferowanych przez prywatnego detektywa dowodów do rozwodu – przyznaje detektyw Katarzyna Bracław z biura detektywistycznego Lublin.
Jak zatem udowodnić zdradę? – Dowody potwierdzające pozamałżeńskie relacje damsko-męskie zazwyczaj potrzebne są do rozwodu z orzeczeniem o winie tej strony, która dopuszcza się zdrady. Jednak, aby takie orzeczenie sądu otrzymać należy zgromadzić i przedstawić dowody zdrady. Zgromadzone materiały ocenia sąd i na ich podstawie wydaje wyrok rozwodowy z winy jednego z małżonków lub winy obojga – tłumaczy Józef Polikowski z agencji Detektyw24 Warszawa.
Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa
Wynajęcie detektywa wielu klientom kojarzy się z sensacyjnymi działaniami, na koniec których ekipa filmowa wpada do cudzego mieszkania, w którym przyłapuje na gorącym uczynku roznegliżowanych kochanków. Rzeczywistość niejednokrotnie jest dużo mniej emocjonująca i jest żmudnym zbieraniem dowodów potwierdzających relację pozamałżeńską. – Na palcach jednej ręki można zliczyć okoliczności, w których zdobycie intymnego nagrania lub zdjęć jest wykonalne: do intymnego zbliżenia musiałoby dojść w miejscu publicznym, np. na plaży czy w parku, lub – druga sytuacja – w domu należącym do klienta, w którym zamontowane byłyby jakieś urządzenia nagrywające – tłumaczą prywatni detektywi.
Takie sytuacje są jednak niezwykle rzadkie, a zdradzający zazwyczaj dbają o dyskrecję i poufność swojej relacji. Do intymnych schadzek dochodzi w hotelach lub wynajętych do tego celu mieszkaniach. Nawet wiedząc, gdzie są te spotkania detektyw nie ma uprawnień, aby przebrany za hydraulika czy elektryka wejść do czyjegoś domu i w ułamku sekundy zamontować kamerę lub zostawić podsłuch. Takie działania są nielegalne i zagrożone odpowiedzialnością karną, a na pewno utratą licencji. Trudno sobie wyobrazić, aby którykolwiek profesjonalny detektyw na tyle się narażał.
Co więcej, nielegalne pozyskanie takich nagrań nie gwarantuje możliwości ich wykorzystania w postępowaniu dowodowym. – Zatem całe ryzyko może być nic nie warte, bo materiał nie zostanie dopuszczony. Pamiętam także sytuację, w której intymne nagranie żony klienta z kochankiem zostało wykonane legalnie w domu klienta, a również nie zostało dopuszczone do materiału dowodowego z uwagi na obrazę sądu. Przewodniczący składu sędziowskiego uznał, że materiał jest obsceniczny i nie powinien być wykorzystywany w sądzie – dodaje detektyw Katarzyna Bracław.
Czytaj także: usługi detektywa – informatyka śledcza
Wobec tego: jakie dowody do rozwodu? Rozwód orzekany jest w sytuacji rozpadu trzech więzi łączących małżonków: fizycznej, gospodarczej i emocjonalnej. Rozwód z orzeczeniem o winie związany jest z udowodnieniem, że rozpad tych więzi spowodowany jest działaniem którejś ze stron. – Dowody do rozwodu, jakie zbiera detektyw to udokumentowanie wspólnych wyjść, wyjazdów, wizyt w hotelu, wspólnych imprez czy nocowania pod wspólnym adresem, nawet jeżeli kochankowie dyskretnie przyjeżdżają do miejsca schadzek oddzielnie. Jeżeli dokumentujemy, że kochankowie pojechali razem na weekend i mają jeden pokój w hotelu, to sądom więcej nie potrzeba. Podstawowym materiałem kończącym nasze działania jest pisemne sprawozdanie, które opisuje precyzyjnie jakie działania zostały podjęte. Do tego dołączamy zdjęcia i nagrania video. Detektywi prowadzący czynności mogą także zeznawać w sądzie jako świadkowie – wyjaśnia detektyw.
Podstawą jest udokumentowanie trwałości i powtarzalności relacji pozamałżeńskiej. W orzecznictwie sądów rodzinnych to właśnie najlepiej przyjmowany argument w sprawach rozwodowych spowodowanych zdradą jednej ze stron.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Jakie obowiązki mają małżonkowie wobec siebie?
Jakie są powody zdrady?
Jak oszuści wykorzystują wojnę na Ukrainie?
Jak poradzić sobie z alimenciarzami?
Jak rozpoznać zdradę – czyli symptomy niewierności
Jak się przygotować do rozwodu
Jak się rozwieść z alkoholikiem?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak udowodnić zdradę?
Jak wykryć zdradę? Poradnik
Jak wyliczyć wysokość alimentów?
Jak zdradzają faceci?
Jak zdradzają kobiety?
Jak zostać detektywem?
Kiedy dzieci płacą alimenty na rodziców
Kiedy mężczyzna zdradza… ale nie z kobietą