Prawnicy, detektywi i doradcy biznesowi, podobnie jak wiele innych profesji, znaleźli się w stanie kwarantanny, ale nie zawodowej bezczynności. Kancelarie prawne i agencje detektywistyczne wprawdzie są decydują się na zamykanie swoich siedzib, z uwagi na bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, ale w odróżnieniu od wielu innych firm mogą i pracują zdalnie pełną parą.
Popyt na prawników, detektywów i doradców „w czasie zarazy” już jest duży, a będzie systematycznie wzrastał. Zwłaszcza na tych, którzy specjalizują się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie gospodarczym, finansach, prawie spółek handlowych itp. Borykające się z problemami finansowymi i egzystencjalnymi firmy będą potrzebowały wsparcia ekspertów, w zakresie do tej pory niespotykanym.
Gama usług prawnych i doradczych, a także usługi detektywistyczne związane z sytuacją epidemiologiczną jest ogromna: od doradzania pracodawcom, jak zareagować, gdy pracownik ma pozytywny test na koronawirusa, przez porady dla osób, które boją się zarażenia w biurze, miejscu pracy aż po porady, jak ochronić swój biznes przed bankructwem. Prawnicy mogą pomóc klientom w poruszaniu się po niezbadanych obszarach prawnych, wywołanych przez rozprzestrzeniający się COVID-19.
Czytaj także: szukanie podsłuchów – wynajmij detektywa
W Stanach Zjednoczonych, ale też w krajach zachodniej Europy, niektóre kancelarie prawne utworzyły multidyscyplinarne grupy zadaniowe, aby pomóc klientom, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, w radzeniu sobie z niezliczonymi wyzwaniami związanymi z pandemią. Klienci potrzebują informacji i porady od zaraz.
W Polsce Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie we współpracy ze stołeczna Okręgową Izbą Lekarską organizuje pomoc prawną dla lekarzy w związku z występującym zagrożeniem epidemiologicznym COVID -19. Medycy zgłaszają liczne wątpliwości, dotyczących ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem epidemii.
Wielu pracodawców pyta, jak postępować w przypadku pracowników u których zdiagnozowano COVID-19? Prawnicy mogą podpowiedzieć przedsiębiorcom odpowiednie działania, aby były zgodne za zalecaniami władz i przepisami. Pracodawca musi wiedzieć, czy i kiedy pracownik w okresie epidemii może podejmować pracę, jak należy przygotować stanowisko pracy, powinien doskonale znać prawo pracy (urlopy, zwolnienia chorobowe, prawa pracownika itp.).
Czytaj także: weryfikacja pracowników – ile kosztuje wynajęcie detektywa
Pracodawcy (przedsiębiorcy) nie powinni tkwić bezczynnie, ale – w porozumieniu z prawnikami – formułować określony plan działania na okres zmagań z koronowirusem, zawierający m.in.:
- sposób działania firmy w przypadku tymczasowego przymusowego zamknięcia i przerwania produkcji (usług),
- zasady organizacji, prowadzania i rozliczania pracy zdalnej, w tym zadania pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika
- obowiązki pracodawcy z zakresie walki z epidemią (usługi czyszczenia lub odkażania siedziby, a także zapewnienie mydła, środków dezynfekcji, masek, rękawic itp. w celu tworzenia bezpiecznego miejsca pracy),
- zasady utrzymywania komunikacji z pracownikami,
- kodeksy najlepszych praktyk dla ochrony przed COVID-19.
Z drugiej strony prawnicy mogą pomóc zaniepokojonym o bezpieczeństwo miejsc pracy pracownikom. Codziennie napływają informacje, iż wielu pracodawców lekceważyło zalecenia i nakazy wynikające z ogłoszonego stanu zagrożenia epidemiologicznego, a obecnie z wprowadzonego stanu epidemii. Pracownicy obawiają się wystąpienia problemów, jeśli pozostaną w miejscu pracy – chcą wiedzieć, jakie są obligacje pracodawców w zakresie bezpieczeństwa pracy, wymaganego przez prawo. W ostatnich tygodniach lawinowo rośnie popyt na prawników zajmujących się opieką zdrowotną, prawem medycznym, prawem pracy.
Prawnicy doradcami w okresie gospodarczego spowolnienia
Recesja już kroczy, a za kilka tygodni będzie bolesną rzeczywistością. Firmy muszą się na nią przygotować; czynią to kancelarie prawne i inne organizacje prawników. Jakkolwiek okrutnie to zabrzmi – pandemia dostarczy prawnikom mnóstwo pracy. Przede wszystkim ich klientami staną się firmy, którym zajrzy w oczy bankructwo, a które będę chciały przetrwać. Jedynym lekarstwem może się okazać dość skomplikowana restrukturyzacja – sądowa lub pozasądowa.
Poza oczywistymi konsekwencjami dla zdrowia, globalna pandemia spowoduje poważne zakłócenia w prowadzeniu biznesu. Niektóre konsekwencje będą dotyczyły przerw w dostawach, a inne problemów w wypełnianiu zobowiązań i umów oraz ich implikacji finansowych.
Już rodzi się, a stawiane będzie coraz częściej, pytanie: czy pandemia koronawirusa to tzw. „siła wyższa”? Sprawa jawi się prosta, jeśli strony określonej umowy zawarły w niej kazuistyczne wyliczenie, które obejmuje „epidemię” lub „pandemię”. W pozostałych przypadkach ocena charakteru prawnego pandemii będzie wymagała dokładnej analizy, czym jest „siła wyższa” oraz porządku prawnego, pod jakim umowa została zawarta. Nie przesądzając jakiej oceny będą dokonywać w przyszłości sądy, można pokusić się o twierdzenie, iż przedsiębiorcy naprawdę staną przed poważnymi problemami, jeśli chodzi o realizację i kwalifikację odłożonych zobowiązań.
Polski kodeks cywilny nie przewiduje generalnego uprawnienia do zawieszenia lub rozwiązania umowy ze względu na wystąpienie siły wyższej. Czy pandemia pozwala na unieważnienie zobowiązań i umów? Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Sądy przez lata będą borykać się z niezliczoną liczbą sporów sądowych dotyczących tego, czy strony są zwolnione z wywiązywania się ze swoich zobowiązań, odłożonych w okresie epidemii. Wzrosną spory dotyczące ubezpieczeń, prawnicy będą niezbędni przy upadłościach.
Jedno jest dzisiaj pewne: firmy i cały biznes będą potrzebowały zespołów prawników i doradców, które przeprowadzą je w możliwie łagodny sposób przez kryzys i pozwolą przetrwać.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić