Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRAWNICY, DORADCY I DETEKTYWI W CZASIE EPIDEMII – JAK MOGĄ POMÓC

Prawnicy, detektywi i doradcy biznesowi, podobnie jak wiele innych profesji, znaleźli się w stanie kwarantanny, ale nie zawodowej bezczynności. Kancelarie prawne i agencje detektywistyczne wprawdzie są decydują się na zamykanie swoich siedzib, z uwagi na bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, ale w odróżnieniu od wielu innych firm mogą i pracują zdalnie pełną parą.

Popyt na prawników, detektywów i doradców „w czasie zarazy” już jest duży, a będzie systematycznie wzrastał. Zwłaszcza na tych, którzy specjalizują się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie gospodarczym, finansach, prawie spółek handlowych itp.  Borykające się z problemami finansowymi i egzystencjalnymi firmy będą potrzebowały wsparcia ekspertów, w zakresie do tej pory niespotykanym.

Gama usług prawnych i doradczych, a także usługi detektywistyczne związane z sytuacją epidemiologiczną jest ogromna: od doradzania pracodawcom, jak zareagować, gdy pracownik ma pozytywny test na koronawirusa, przez porady dla osób, które boją się zarażenia w biurze, miejscu pracy aż po porady, jak ochronić swój biznes przed bankructwem. Prawnicy mogą pomóc klientom w poruszaniu się po niezbadanych obszarach prawnych, wywołanych przez rozprzestrzeniający się COVID-19.

Czytaj także: szukanie podsłuchów – wynajmij detektywa

W Stanach Zjednoczonych, ale też w krajach zachodniej Europy, niektóre kancelarie prawne utworzyły multidyscyplinarne grupy zadaniowe, aby pomóc klientom, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, w radzeniu sobie z niezliczonymi wyzwaniami związanymi z pandemią. Klienci potrzebują informacji i porady od zaraz.

W Polsce Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie we współpracy ze stołeczna  Okręgową Izbą Lekarską organizuje pomoc prawną dla lekarzy w związku z występującym zagrożeniem epidemiologicznym COVID -19. Medycy zgłaszają liczne wątpliwości, dotyczących ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem epidemii.

Wielu pracodawców pyta, jak postępować w przypadku pracowników u których zdiagnozowano COVID-19? Prawnicy mogą podpowiedzieć przedsiębiorcom odpowiednie działania, aby były zgodne za zalecaniami władz i przepisami. Pracodawca musi wiedzieć, czy i kiedy pracownik w okresie  epidemii może podejmować pracę, jak należy przygotować stanowisko pracy, powinien doskonale znać prawo pracy (urlopy, zwolnienia chorobowe, prawa pracownika itp.).

Czytaj także: weryfikacja pracowników – ile kosztuje wynajęcie detektywa

Pracodawcy (przedsiębiorcy) nie powinni tkwić bezczynnie, ale – w porozumieniu z prawnikami – formułować  określony plan działania  na okres zmagań z koronowirusem, zawierający m.in.:

  • sposób działania firmy w przypadku tymczasowego przymusowego zamknięcia i przerwania produkcji (usług),
  • zasady organizacji, prowadzania i rozliczania pracy zdalnej, w tym zadania pracodawcy,  prawa i obowiązki pracownika
  • obowiązki pracodawcy z zakresie walki z epidemią (usługi czyszczenia lub odkażania siedziby, a także zapewnienie mydła, środków dezynfekcji, masek, rękawic itp. w celu tworzenia bezpiecznego miejsca pracy),
  • zasady utrzymywania komunikacji z pracownikami,
  • kodeksy najlepszych praktyk dla ochrony przed COVID-19.

Z drugiej strony prawnicy mogą pomóc zaniepokojonym o bezpieczeństwo miejsc pracy pracownikom. Codziennie napływają informacje, iż wielu pracodawców lekceważyło zalecenia i nakazy wynikające z ogłoszonego stanu zagrożenia epidemiologicznego, a obecnie z wprowadzonego stanu epidemii. Pracownicy obawiają się wystąpienia problemów, jeśli pozostaną w miejscu pracy –  chcą wiedzieć, jakie są obligacje pracodawców w zakresie bezpieczeństwa pracy, wymaganego przez prawo. W ostatnich tygodniach lawinowo rośnie popyt na prawników zajmujących się opieką zdrowotną, prawem medycznym, prawem pracy.

Prawnicy doradcami w okresie gospodarczego spowolnienia

Recesja już kroczy, a za kilka tygodni będzie bolesną rzeczywistością. Firmy muszą się na nią przygotować; czynią to kancelarie prawne i inne organizacje prawników. Jakkolwiek okrutnie to zabrzmi – pandemia dostarczy prawnikom mnóstwo pracy. Przede wszystkim ich klientami staną się firmy, którym zajrzy w oczy bankructwo, a które będę chciały przetrwać. Jedynym lekarstwem może się okazać dość skomplikowana restrukturyzacja – sądowa lub pozasądowa.

Poza oczywistymi konsekwencjami dla zdrowia, globalna pandemia spowoduje poważne zakłócenia w prowadzeniu biznesu. Niektóre konsekwencje będą dotyczyły przerw w dostawach, a inne problemów w wypełnianiu zobowiązań i umów oraz ich implikacji  finansowych. 

Już rodzi się, a stawiane będzie coraz częściej, pytanie:  czy pandemia koronawirusa to tzw. „siła wyższa”? Sprawa jawi się prosta, jeśli strony określonej umowy zawarły w niej kazuistyczne wyliczenie, które obejmuje „epidemię” lub „pandemię”. W pozostałych przypadkach ocena charakteru prawnego pandemii będzie wymagała dokładnej analizy, czym jest „siła wyższa” oraz porządku prawnego, pod jakim umowa została zawarta. Nie przesądzając jakiej oceny będą dokonywać w przyszłości sądy, można pokusić się o twierdzenie, iż przedsiębiorcy naprawdę staną przed poważnymi problemami, jeśli chodzi o realizację i kwalifikację odłożonych zobowiązań. 

Polski kodeks cywilny nie przewiduje generalnego uprawnienia do zawieszenia lub rozwiązania umowy ze względu na wystąpienie siły wyższej.  Czy pandemia pozwala na unieważnienie zobowiązań i umów? Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Sądy przez lata będą borykać się z niezliczoną liczbą sporów sądowych dotyczących tego, czy strony są zwolnione z wywiązywania się ze swoich zobowiązań, odłożonych w okresie epidemii. Wzrosną spory dotyczące ubezpieczeń, prawnicy będą niezbędni przy upadłościach.

Jedno jest dzisiaj pewne:  firmy i cały biznes będą  potrzebowały zespołów prawników i doradców, które przeprowadzą je w możliwie łagodny sposób przez kryzys i pozwolą przetrwać.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej