Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

PRAWNICY, DORADCY I DETEKTYWI W CZASIE EPIDEMII – JAK MOGĄ POMÓC

Prawnicy, detektywi i doradcy biznesowi, podobnie jak wiele innych profesji, znaleźli się w stanie kwarantanny, ale nie zawodowej bezczynności. Kancelarie prawne i agencje detektywistyczne wprawdzie są decydują się na zamykanie swoich siedzib, z uwagi na bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów, ale w odróżnieniu od wielu innych firm mogą i pracują zdalnie pełną parą.

Popyt na prawników, detektywów i doradców „w czasie zarazy” już jest duży, a będzie systematycznie wzrastał. Zwłaszcza na tych, którzy specjalizują się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie gospodarczym, finansach, prawie spółek handlowych itp.  Borykające się z problemami finansowymi i egzystencjalnymi firmy będą potrzebowały wsparcia ekspertów, w zakresie do tej pory niespotykanym.

Gama usług prawnych i doradczych, a także usługi detektywistyczne związane z sytuacją epidemiologiczną jest ogromna: od doradzania pracodawcom, jak zareagować, gdy pracownik ma pozytywny test na koronawirusa, przez porady dla osób, które boją się zarażenia w biurze, miejscu pracy aż po porady, jak ochronić swój biznes przed bankructwem. Prawnicy mogą pomóc klientom w poruszaniu się po niezbadanych obszarach prawnych, wywołanych przez rozprzestrzeniający się COVID-19.

Czytaj także: szukanie podsłuchów – wynajmij detektywa

W Stanach Zjednoczonych, ale też w krajach zachodniej Europy, niektóre kancelarie prawne utworzyły multidyscyplinarne grupy zadaniowe, aby pomóc klientom, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, w radzeniu sobie z niezliczonymi wyzwaniami związanymi z pandemią. Klienci potrzebują informacji i porady od zaraz.

W Polsce Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie we współpracy ze stołeczna  Okręgową Izbą Lekarską organizuje pomoc prawną dla lekarzy w związku z występującym zagrożeniem epidemiologicznym COVID -19. Medycy zgłaszają liczne wątpliwości, dotyczących ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem epidemii.

Wielu pracodawców pyta, jak postępować w przypadku pracowników u których zdiagnozowano COVID-19? Prawnicy mogą podpowiedzieć przedsiębiorcom odpowiednie działania, aby były zgodne za zalecaniami władz i przepisami. Pracodawca musi wiedzieć, czy i kiedy pracownik w okresie  epidemii może podejmować pracę, jak należy przygotować stanowisko pracy, powinien doskonale znać prawo pracy (urlopy, zwolnienia chorobowe, prawa pracownika itp.).

Czytaj także: weryfikacja pracowników – ile kosztuje wynajęcie detektywa

Pracodawcy (przedsiębiorcy) nie powinni tkwić bezczynnie, ale – w porozumieniu z prawnikami – formułować  określony plan działania  na okres zmagań z koronowirusem, zawierający m.in.:

  • sposób działania firmy w przypadku tymczasowego przymusowego zamknięcia i przerwania produkcji (usług),
  • zasady organizacji, prowadzania i rozliczania pracy zdalnej, w tym zadania pracodawcy,  prawa i obowiązki pracownika
  • obowiązki pracodawcy z zakresie walki z epidemią (usługi czyszczenia lub odkażania siedziby, a także zapewnienie mydła, środków dezynfekcji, masek, rękawic itp. w celu tworzenia bezpiecznego miejsca pracy),
  • zasady utrzymywania komunikacji z pracownikami,
  • kodeksy najlepszych praktyk dla ochrony przed COVID-19.

Z drugiej strony prawnicy mogą pomóc zaniepokojonym o bezpieczeństwo miejsc pracy pracownikom. Codziennie napływają informacje, iż wielu pracodawców lekceważyło zalecenia i nakazy wynikające z ogłoszonego stanu zagrożenia epidemiologicznego, a obecnie z wprowadzonego stanu epidemii. Pracownicy obawiają się wystąpienia problemów, jeśli pozostaną w miejscu pracy –  chcą wiedzieć, jakie są obligacje pracodawców w zakresie bezpieczeństwa pracy, wymaganego przez prawo. W ostatnich tygodniach lawinowo rośnie popyt na prawników zajmujących się opieką zdrowotną, prawem medycznym, prawem pracy.

Prawnicy doradcami w okresie gospodarczego spowolnienia

Recesja już kroczy, a za kilka tygodni będzie bolesną rzeczywistością. Firmy muszą się na nią przygotować; czynią to kancelarie prawne i inne organizacje prawników. Jakkolwiek okrutnie to zabrzmi – pandemia dostarczy prawnikom mnóstwo pracy. Przede wszystkim ich klientami staną się firmy, którym zajrzy w oczy bankructwo, a które będę chciały przetrwać. Jedynym lekarstwem może się okazać dość skomplikowana restrukturyzacja – sądowa lub pozasądowa.

Poza oczywistymi konsekwencjami dla zdrowia, globalna pandemia spowoduje poważne zakłócenia w prowadzeniu biznesu. Niektóre konsekwencje będą dotyczyły przerw w dostawach, a inne problemów w wypełnianiu zobowiązań i umów oraz ich implikacji  finansowych. 

Już rodzi się, a stawiane będzie coraz częściej, pytanie:  czy pandemia koronawirusa to tzw. „siła wyższa”? Sprawa jawi się prosta, jeśli strony określonej umowy zawarły w niej kazuistyczne wyliczenie, które obejmuje „epidemię” lub „pandemię”. W pozostałych przypadkach ocena charakteru prawnego pandemii będzie wymagała dokładnej analizy, czym jest „siła wyższa” oraz porządku prawnego, pod jakim umowa została zawarta. Nie przesądzając jakiej oceny będą dokonywać w przyszłości sądy, można pokusić się o twierdzenie, iż przedsiębiorcy naprawdę staną przed poważnymi problemami, jeśli chodzi o realizację i kwalifikację odłożonych zobowiązań. 

Polski kodeks cywilny nie przewiduje generalnego uprawnienia do zawieszenia lub rozwiązania umowy ze względu na wystąpienie siły wyższej.  Czy pandemia pozwala na unieważnienie zobowiązań i umów? Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Sądy przez lata będą borykać się z niezliczoną liczbą sporów sądowych dotyczących tego, czy strony są zwolnione z wywiązywania się ze swoich zobowiązań, odłożonych w okresie epidemii. Wzrosną spory dotyczące ubezpieczeń, prawnicy będą niezbędni przy upadłościach.

Jedno jest dzisiaj pewne:  firmy i cały biznes będą  potrzebowały zespołów prawników i doradców, które przeprowadzą je w możliwie łagodny sposób przez kryzys i pozwolą przetrwać.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Nie ma Pegasusa, jest Jaskółka… jak podsłuchują służby?
Nie tylko bicie… rodzaje przemocy domowej
Niezawinione przyczyny rozwodu – co to znaczy?
Nowe prawo rodzinne. Zyskają dzieci i rodzice
Odebranie władzy rodzicielskiej – kiedy i dlaczego
Odzysk danych, czyli nie wszystko jeszcze stracone
Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie informacje można zdobyć?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – jak zdobyć dowody do sądu
Opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?
Opieka naprzemienna nad dzieckiem – kiedy i na jakich warunkach?
Oszuści udają kupców w internecie. Jak nie dać się nabrać?
Oszustwa ‚na bitcoina’ – jak nie dać się nabrać
Po co mi detektyw?
Podsłuch wciąż wszechobecny. W polityce i biznesie
Po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse
Porwanie rodzicielskie, uprowadzenie rodzicielskie – jak sobie radzić

Ostatnie wpisy

Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?

Telefon i komputer to najczęstsze źródła, z których kobiety najczęściej dowiadują się, iż mąż/partner spotyka się z kobietami oferującym...

Czytaj więcej