Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

REWOLUCJA W ROZWODACH. JAK ZMIENI SIĘ POSTĘPOWANIE ROZWODOWE

„Rewolucja w rozwodach”, „trudniej będzie się rozwieść” – tak mówi się o planowanych zmianach w postępowaniu rozwodowym. Na czym będą one faktycznie polegały i czy wpłyną na ilość rozwodów? Wyjaśniają detektywi.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło do legislacji nowy projekt dotyczący postępowania rozwodowego. Zdaniem ministerialnych urzędników zmiany mają na celu usprawnienie postępowania rozwodowego wprowadzając rozwiązania mające ograniczyć instytucje wpływające w istotny sposób na czas trwania tych postępowań. Czy tak będzie naprawdę? Zdaniem ekspertów niekoniecznie, a proponowane rozwiązania znacznie wydłużą sprawy o rozwód czy separację. 

Najbardziej zmiany dotkną rozwodzących się małżonków, którzy posiadają małoletnie dzieci. Projekt wprowadza obowiązek udziału w obowiązkowym postępowaniu informacyjnym. – Ma ono trwać minimum miesiąc, a jego celem jest pouczenie rodziców o „indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa”. Zdaniem autorów tego projektu jest to czas na wyjaśnienie sobie przez małżonków nieporozumień, a być może na odstąpienie od decyzji o rozwodzie. Postępowanie ma być prowadzone przez sędziego lub referendarza sądowego. Jak będzie wyglądało w praktyce? Tego nie wiadomo, wiadomo, że wydłuży czas postępowania rozwodowego nie tylko o ten miesiąc, ale i o czas oczekiwania na wyznaczenie takiego postępowania – przyznaje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie.Poradnik

A czas oczekiwania na rozwód już teraz jest bardzo długi. W największych miastach na pierwszą sprawę rozwodową czeka się miesiącami. – Pandemia negatywnie wpłynęła na czas trwania postępowań rozwodowych. Są uzasadnione obawy, że nowe przepisy jeszcze ten proces wydłużą  – twierdzi Grzegorz Lipski, detektyw Bolesławiec.

Co ważne, udział w postępowaniu informacyjnym jest obligatoryjny. Bez tego sąd w ogóle nie rozpatrzy wniosku o rozwód czy separację.

Małżonkowie posiadający małoletnie dzieci będą mogli także wziąć udział w mediacjach, które będą dobrowolne i, co ważne, bezpłatne. Czas ich trwania będzie zależny od tego, jak szybko małżonkowie osiągną porozumienie w kwestiach dotyczących wychowania dzieci po rozpadzie małżeństwa.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa – detektyw cennik

Co jeszcze się zmieni po nowelizacji przepisów? Wysokość opłat. – Obecnie do wniosku o rozwód należy wnieść opłatę w wysokości 600 złotych. Jeżeli małżonkowie rozwiodą się bez orzekania o winie to połowa tej kwoty jest im zwracana. Po zmianie, zwrot połowy opłaty będzie przysługiwał tylko w przypadku orzeczenia separacji – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce, detektyw Rzeszów.

Potrzebujesz więcej informacji na temat rozwodu? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Praca detektywa w trakcie pandemii
Praca zdalna pod kontrolą – co wolno pracodawcy
Prawnicy, doradcy i detektywi w czasie epidemii – jak mogą pomóc
Przemoc ekonomiczna – czym jest i jak się przejawia
Przemoc psychiczna – rozwód z orzeczeniem o winie
Przywłaszczenie, a kradzież – czym się różnią
Restrukturyzacja przedsiębiorstw niezbędna po pandemii
Rewolucja w rozwodach. Jak zmieni się postępowanie rozwodowe
Rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?
Rozwód bez zgody współmałżonka – co dalej?
Rozwód – jak podzielić majątek
Rozwód krok po kroku – radzą detektywi
Rozwód po roku od ślubu? Zdarza się coraz częściej
Rozwód przed trzydziestką? Dlaczego młodzi się rozwodzą
Rozwód przez alkohol. Jak udowodnić winę do rozwodu?
Rozwód z orzeczeniem o winie a opieka nad dziećmi

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej