Rozkład pożycia małżeńskiego - co to znaczy?

para kryzysZ rozwodem nieuchronnie wiąże się pojęcie „rozkładu pożycia”. Co tak właściwie oznacza, czym się przejawia i jakie są skutki sądowego orzeczenia „rozkładu pożycia” pomiędzy małżonkami? Na te i inne pytania odpowiadają prywatni detektywi.

Kiedy do sądu trafia pozew rozwodowy złożony przez jedno lub dwoje małżonków, sąd bada okoliczności opisane w pozwie i w postępowaniu rozwodowym weryfikuje czy doszło do rozpadu związku małżeńskiego. Wydanie wyroku rozwodowego wymaga, aby sąd z pełnym przekonaniem orzekł, że pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. – Z tym rozpadem pożycia mamy do czynienia, kiedy ustają trzy podstawowe więzi pomiędzy mężem i żoną – ekonomiczna, uczuciowa i fizyczna. Ważna jest ta „zupełność” co oznacza, że wszystkie trzy więzi muszą ulec rozwiązaniu – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstają więzi: uczuciowa, fizyczna i ekonomiczna. – Więź uczuciowa odnosi się do miłości z założenia łączącej małżonków, fizyczna to relacja intymna, seksualna a ekonomiczna to prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego i wspólna troska o ekonomiczny byt rodziny – precyzuje Artur Hasior, detektyw Katowice.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – poradnik

Wielu klientów, których sprawy rozwodowe obsługuje agencja detektywistyczna pyta, jak długo powinien trwać rozpad pożycia, aby sąd orzekł rozwód. – Nigdzie w prawie nie jest wpisany minimalny czy maksymalny okres po rozpadzie więzi, który wymagany jest aby sąd orzekł rozwód.    W obecnych realiach przyjmuje się, że aby przekonać sąd, że małżeństwo rozpadło się i nie ma szans na jego scalenie, potrzebny jest przynajmniej kilkumiesięczny okres rozkładu pożycia – wyjaśniają detektywi.

Chociaż to sąd orzeka o rozpadzie więzi łączących małżonków i rozkładzie pożycia to nie oznacza, że dopiero od momentu orzeczenia możemy mówić o ustaniu więzi. Co to oznacza? Sąd bada okoliczności rozpadu małżeństwa, także czas, w którym faktycznie doszło do rozpadu małżeństwa. Zatem sąd może orzec w maju tego roku, że więzi pomiędzy małżonkami rozpadły się rok wcześniej.

Czytaj także: detektyw cennik – ile kosztuje wynajęcie detektywa

Oznacza to, że na przykład chociaż rozwód nie został orzeczony, ale więzi się rozpadły, to jeden z małżonków jeśli wejdzie w nowy związek nie będzie uznany za zdradzającego ani za winnego rozpadu małżeństwa. – Bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami, w których mimo, że małżonkowie nie mają orzeczonego rozwodu, a weszli już w nowe związki i nie można uznać tego za przyczynę rozpadu związku. – wyjaśnia prywatny detektyw. 

Potrzebujesz pomocy podczas rozwodu? Skontaktuj się z ekspertem.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…