Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

SEPARACJA CZY ROZWÓD? CO WYBRAĆ?

„Jesteśmy w separacji” – takie głosy można słyszeć często od małżonków, którzy w trakcie kryzysu swojego związku decydują się na czasowe zamieszkanie oddzielnie. Czym jednak jest faktyczna, orzeczona przez sąd separacja, na czym polega i czym się charakteryzuje? Dzisiaj wyjaśniają nasi detektywi.

Separacja jest potocznym określeniem stosowanym w sytuacji, kiedy małżonkowie w kryzysie decydują się zamieszkać oddzielnie. Często z nadzieją, że okres życia na odległość uzdrowi ich relację. Separacja jest także formalnym krokiem, w wyniku którego wspólnota małżeńska jest uchylana, jednak małżeństwa nie przestaje istnieć. Separacja zatem nie pozwala na wstąpienie w kolejny związek małżeński. – Właśnie brak możliwości zawarcia nowego małżeństwa jest podstawową różnicą pomiędzy separacją, a rozwodem – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Czytaj także: zdrada w separacji – czy to możliwe?

To, że w wyniku orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami zostaje zawieszona wspólnota małżeńska nie oznacza, że partnerzy nie mają wobec siebie żadnych obowiązków. – Orzeczenie separacji nie zwalnia małżonków z obowiązku niesienia sobie pomocy, np. w sytuacji choroby jednego z małżonków czy znacznego pogorszenia się poziomu życia. Obowiązek alimentacyjny w przypadku separacji nie jest ograniczony czasowo jak to jest przy rozwodzie bez orzekania o winie. W tej drugiej sytuacji, alimenty na rzecz małżonka zasądzane są zazwyczaj na maksymalnie 5 lat. W przypadku separacji czas obowiązku alimentacyjnego nie jest ograniczony czasowo – wyjaśnia Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.

Drugą sprawą istotnie odróżniającą separację od rozwodu jest odwracalność separacji. – Po ogłoszeniu i uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego małżeństwo trwale przestaje istnieć. Separacja jest odwracalna i może być przez sąd zniesiona na skutek zgodnego wniosku małżonków – dodają detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – powody, skutki, dowody

Co ważne, pozew o separację może wnieść ten partner, który jest winny rozpadu pożycia pomiędzy małżonkami. I nie jest to przesłanka uniemożliwiająca uzyskanie orzeczenia o separacji. W przypadku rozwodu małżonek wyłącznie winny nie może domagać się rozwodu bez zgody współmałżonka. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie mówi, że rozwód nie może być orzeczony na żądanie małżonka winnego.  W przypadku separacji wina któregoś z małżonków nie jest taką przeszkodą – dodaje prywatny detektyw.

W pozostałych aspektach separacja i rozwód mają tożsame skutki prawne. Zarówno po orzeczeniu separacji, jak i rozwodu pomiędzy małżonkami przestaje istnieć wspólność majątkowa, małżonkowie tracą także prawo do dziedziczenia po sobie. W obu przypadkach wyrok sądowy reguluje te same kwestie dotyczące alimentów, alimentów na dzieci, wykonywanie władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi.

A co w sytuacji, gdy jeden z małżonków żąda separacji a drugi rozwodu? Wówczas sąd bada, czy rozpad więzi łączących małżonków jest zupełny i trwały. – Właśnie trwałość rozpadu więzi małżeńskich jest przesłanką, która może skutkować orzeczeniem rozwodu, a nie separacji – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw.

Podejrzewasz zdradę małżonka? Zadzwoń do detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Jak wykryć podsłuch w domu i w pracy?
Jak wykryć podsłuch w domu i w pracy?

Podejrzewasz, że ktoś założył podsłuch w domu lub miejscu pracy? W tym poradniku przeczytasz, jak wykryć nielegalnie zainstalowane urządzenie....

Czytaj więcej
Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?
Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Dziś podsłuchy w telefonie wcale nie należą do rzadkości. Poznaj kilka cennych wskazówek i sprawdź, czy Twoje rozmowy są bezpieczne....

Czytaj więcej
Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza - dlaczego faceci zdradzają?
Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza - dlaczego faceci zdradzają?

Zauważyłaś pierwsze oznaki zdrady męża? A może nie wiesz, jakie zachowania powinny Cię ostrzec. W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskaz...

Czytaj więcej
Jak rozpoznać zdradę żony - zdrada żony?
Jak rozpoznać zdradę żony - zdrada żony?

Zastanawiasz się, po czym poznać zdradę żony? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które rozwieją wszelkie wątpliwości. ...

Czytaj więcej