Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

SEPARACJA CZY ROZWÓD? CO WYBRAĆ?

„Jesteśmy w separacji” – takie głosy można słyszeć często od małżonków, którzy w trakcie kryzysu swojego związku decydują się na czasowe zamieszkanie oddzielnie. Czym jednak jest faktyczna, orzeczona przez sąd separacja, na czym polega i czym się charakteryzuje? Dzisiaj wyjaśniają nasi detektywi.

Separacja jest potocznym określeniem stosowanym w sytuacji, kiedy małżonkowie w kryzysie decydują się zamieszkać oddzielnie. Często z nadzieją, że okres życia na odległość uzdrowi ich relację. Separacja jest także formalnym krokiem, w wyniku którego wspólnota małżeńska jest uchylana, jednak małżeństwa nie przestaje istnieć. Separacja zatem nie pozwala na wstąpienie w kolejny związek małżeński. – Właśnie brak możliwości zawarcia nowego małżeństwa jest podstawową różnicą pomiędzy separacją, a rozwodem – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Czytaj także: zdrada w separacji – czy to możliwe?

To, że w wyniku orzeczenia separacji pomiędzy małżonkami zostaje zawieszona wspólnota małżeńska nie oznacza, że partnerzy nie mają wobec siebie żadnych obowiązków. – Orzeczenie separacji nie zwalnia małżonków z obowiązku niesienia sobie pomocy, np. w sytuacji choroby jednego z małżonków czy znacznego pogorszenia się poziomu życia. Obowiązek alimentacyjny w przypadku separacji nie jest ograniczony czasowo jak to jest przy rozwodzie bez orzekania o winie. W tej drugiej sytuacji, alimenty na rzecz małżonka zasądzane są zazwyczaj na maksymalnie 5 lat. W przypadku separacji czas obowiązku alimentacyjnego nie jest ograniczony czasowo – wyjaśnia Józef z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.

Drugą sprawą istotnie odróżniającą separację od rozwodu jest odwracalność separacji. – Po ogłoszeniu i uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego małżeństwo trwale przestaje istnieć. Separacja jest odwracalna i może być przez sąd zniesiona na skutek zgodnego wniosku małżonków – dodają detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzekaniem o winie – powody, skutki, dowody

Co ważne, pozew o separację może wnieść ten partner, który jest winny rozpadu pożycia pomiędzy małżonkami. I nie jest to przesłanka uniemożliwiająca uzyskanie orzeczenia o separacji. W przypadku rozwodu małżonek wyłącznie winny nie może domagać się rozwodu bez zgody współmałżonka. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie mówi, że rozwód nie może być orzeczony na żądanie małżonka winnego.  W przypadku separacji wina któregoś z małżonków nie jest taką przeszkodą – dodaje prywatny detektyw.

W pozostałych aspektach separacja i rozwód mają tożsame skutki prawne. Zarówno po orzeczeniu separacji, jak i rozwodu pomiędzy małżonkami przestaje istnieć wspólność majątkowa, małżonkowie tracą także prawo do dziedziczenia po sobie. W obu przypadkach wyrok sądowy reguluje te same kwestie dotyczące alimentów, alimentów na dzieci, wykonywanie władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi.

A co w sytuacji, gdy jeden z małżonków żąda separacji a drugi rozwodu? Wówczas sąd bada, czy rozpad więzi łączących małżonków jest zupełny i trwały. – Właśnie trwałość rozpadu więzi małżeńskich jest przesłanką, która może skutkować orzeczeniem rozwodu, a nie separacji – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw.

Podejrzewasz zdradę małżonka? Zadzwoń do detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie ma skutki?
Rozwód z orzeczeniem o winie – najczęstsze powody
Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron – kiedy i co oznacza
Rozwód z orzeczeniem o winie? Warto?
Rozwód z orzeczeniem winy – jakie powody?
Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?
Rozwód z orzekaniem o winie – ile trwa?
Separacja czy rozwód? Co wybrać?
Sklep detektywistyczny nie tylko dla detektywa
Spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon
Sprawa w sądzie? Bez detektywa ani rusz
Sprawdź majątek dłużnika i odzyskaj swoje pieniądze
Sprawy alimentacyjne – jak udowodnić ile zarabia dłużnik?
Sprawy rozwodowe – utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Sprawy spadkowe – kiedy warto skorzystać z pomocy detektywa?
Stalking -jak się bronić. Blog detektywistyczny. Detektyw24

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej