Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji - czy jest dopuszczalna?

Czy podczas trwającego postępowania rozwodowego można wejść w nowy związek bez obaw o obciążenie winą za rozpad małżeństwa? Czy lepiej nie afiszować się z nowym partnerem do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd? A jak sprawa nowego związku ma się w czasie trwającej separacji?

Niejednokrotnie postępowania rozwodowe mocno się przeciągają, zwłaszcza gdy rozwodzący się małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii majątku czy opieki nad dziećmi. Bardzo często dzieje się tak, że już podczas postępowania rozwodowego małżonkowie mają nowych partnerów, z którymi jednak nie afiszują się z obawy o to, że zostaną oskarżeni o rozpad małżeństwa i ich nowe związki zostaną zakwalifikowane jako zachowanie, które przyczyniło się do rozpadu związku.

W świetle prawa małżeństwo trwa do czasu orzeczenia sądu o rozwodzie. Są jednak przesłanki decydujące o tym, czy małżeństwo trwa czy w praktyce już się rozpadło. – Decydują o tym ustanie trzech podstawowych więzi łączących małżonków: fizycznej, emocjonalnej oraz gospodarczej. Zatem, jeśli mąż i żona nie mieszkają razem, nie utrzymują kontaktów seksualnych oraz przestali się kochać można uznać, że ich małżeństwo rozpadło się. Mają oni wtedy prawo do nawiązania nowych relacji bez obawy o to, że zostaną oskarżeni o rozpad małżeństwa i obarczeni winą podczas rozwodu – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej detektyw24.net.

Zatem, jeśli po rozpadzie związku i ustaniu wymienionych wyżej więzi mających łączyć małżonków, a jeszcze w trakcie postępowania rozwodowego będą mieli nowych partnerów nie muszą obawiać się, że zostanie to wykorzystane w orzeczeniu winy. – Chyba, że mamy do czynienia z sytuacją, w której jeden z małżonków wdał się w romans jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Udowodnienie tego może skutkować orzeczeniem jego winy za rozpad małżeństwa, gdyż nowy związek nie był skutkiem rozpadu małżeństwa, a jego powodem – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Jeśli zdobyte dowody, czyli np. treści SMS-ów, maile, zeznania świadków potwierdzą, że związek, który ujrzał światło dziennie podczas rozwodu rozpoczął się jeszcze w czasie trwania małżeństwa to wówczas jest podstawa aby wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie strony, która dopuściła się zdrady.

Zupełnie inaczej sprawa zdrady i nowych związków wygląda w trakcie separacji. Separacja rozluźnia więzi małżeńskie, ale nie zwalnia z zasady dochowywania wierności czy obowiązku wzajemnej pomocy. Zgodnie z przeważającym poglądem prawnym głównym zadaniem separacji ma być odbudowanie związku wobec czego jej orzeknięcie nie może być dla stron przepustką do swobodnego zawierania nowych związków. – Separacja może mieć różne znaczenia w rozumieniu potocznym. Dla jednych może być czasowym oddzielnym zamieszkiwaniem, dla innych szansą na przemyślenie i naprawę swojego związku albo etapem przedrozwodowym. Formalnie, to czas, w którym poluzowane są więzi małżeńskie, co nie oznacza ich wygaśnięcia zatem nawiązanie nowej relacji podczas separacji może skutkować pozwem o rozwód z winy tej strony, która weszła w nowy związek – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: poradnik rozwodowy

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…