Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZDRADA W TRAKCIE ROZWODU LUB SEPARACJI – CZY JEST DOPUSZCZALNA?

Czy podczas trwającego postępowania rozwodowego można wejść w nowy związek bez obaw o obciążenie winą za rozpad małżeństwa? Czy lepiej nie afiszować się z nowym partnerem do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd? A jak sprawa nowego związku ma się w czasie trwającej separacji?

Niejednokrotnie postępowania rozwodowe mocno się przeciągają, zwłaszcza gdy rozwodzący się małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii majątku czy opieki nad dziećmi. Bardzo często dzieje się tak, że już podczas postępowania rozwodowego małżonkowie mają nowych partnerów, z którymi jednak nie afiszują się z obawy o to, że zostaną oskarżeni o rozpad małżeństwa i ich nowe związki zostaną zakwalifikowane jako zachowanie, które przyczyniło się do rozpadu związku.

W świetle prawa małżeństwo trwa do czasu orzeczenia sądu o rozwodzie. Są jednak przesłanki decydujące o tym, czy małżeństwo trwa czy w praktyce już się rozpadło. – Decydują o tym ustanie trzech podstawowych więzi łączących małżonków: fizycznej, emocjonalnej oraz gospodarczej. Zatem, jeśli mąż i żona nie mieszkają razem, nie utrzymują kontaktów seksualnych oraz przestali się kochać można uznać, że ich małżeństwo rozpadło się. Mają oni wtedy prawo do nawiązania nowych relacji bez obawy o to, że zostaną oskarżeni o rozpad małżeństwa i obarczeni winą podczas rozwodu – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej detektyw24.net.

Zatem, jeśli po rozpadzie związku i ustaniu wymienionych wyżej więzi mających łączyć małżonków, a jeszcze w trakcie postępowania rozwodowego będą mieli nowych partnerów nie muszą obawiać się, że zostanie to wykorzystane w orzeczeniu winy. – Chyba, że mamy do czynienia z sytuacją, w której jeden z małżonków wdał się w romans jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Udowodnienie tego może skutkować orzeczeniem jego winy za rozpad małżeństwa, gdyż nowy związek nie był skutkiem rozpadu małżeństwa, a jego powodem – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Jeśli zdobyte dowody, czyli np. treści SMS-ów, maile, zeznania świadków potwierdzą, że związek, który ujrzał światło dziennie podczas rozwodu rozpoczął się jeszcze w czasie trwania małżeństwa to wówczas jest podstawa aby wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie strony, która dopuściła się zdrady.

Zupełnie inaczej sprawa zdrady i nowych związków wygląda w trakcie separacji. Separacja rozluźnia więzi małżeńskie, ale nie zwalnia z zasady dochowywania wierności czy obowiązku wzajemnej pomocy. Zgodnie z przeważającym poglądem prawnym głównym zadaniem separacji ma być odbudowanie związku wobec czego jej orzeknięcie nie może być dla stron przepustką do swobodnego zawierania nowych związków. – Separacja może mieć różne znaczenia w rozumieniu potocznym. Dla jednych może być czasowym oddzielnym zamieszkiwaniem, dla innych szansą na przemyślenie i naprawę swojego związku albo etapem przedrozwodowym. Formalnie, to czas, w którym poluzowane są więzi małżeńskie, co nie oznacza ich wygaśnięcia zatem nawiązanie nowej relacji podczas separacji może skutkować pozwem o rozwód z winy tej strony, która weszła w nowy związek – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: poradnik rozwodowy

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?
Zemsta za zdradę - czy to dobry pomysł?

Czy warto się zemścić za zdradę? Czy odwet na byłym współmałżonku to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem i traumą po zdradzie i rozst...

Czytaj więcej
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...
Rozwód - rodzaje, definicja, przeszkody...

Wiele piszemy o różnych aspektach rozwodów, niuansach związanych z orzekaniem o winie, podziałem majątku czy prawach rodzicielskich pomijając n...

Czytaj więcej
Na czym polega alienacja rodzicielska?
Na czym polega alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska to objaw przemocy psychicznej stosowanej przez rodzica skutkujący zaburzeniem relacji z drugim z nich. Jak się przejawia alie...

Czytaj więcej
Jakie są powody zdrady?
Jakie są powody zdrady?

"Dlaczego on/ona mi to zrobił/zrobiła?" to jedno z pytań, jakie zdradzani partnerzy zadają sobie najczęściej. Powodów zdrad jest tyle, ilu ludz...

Czytaj więcej