Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

ZDRADA W TRAKCIE ROZWODU LUB SEPARACJI – CZY JEST DOPUSZCZALNA?

Czy podczas trwającego postępowania rozwodowego można wejść w nowy związek bez obaw o obciążenie winą za rozpad małżeństwa? Czy lepiej nie afiszować się z nowym partnerem do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd? A jak sprawa nowego związku ma się w czasie trwającej separacji?

Niejednokrotnie postępowania rozwodowe mocno się przeciągają, zwłaszcza gdy rozwodzący się małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia w kwestii majątku czy opieki nad dziećmi. Bardzo często dzieje się tak, że już podczas postępowania rozwodowego małżonkowie mają nowych partnerów, z którymi jednak nie afiszują się z obawy o to, że zostaną oskarżeni o rozpad małżeństwa i ich nowe związki zostaną zakwalifikowane jako zachowanie, które przyczyniło się do rozpadu związku.

W świetle prawa małżeństwo trwa do czasu orzeczenia sądu o rozwodzie. Są jednak przesłanki decydujące o tym, czy małżeństwo trwa czy w praktyce już się rozpadło. – Decydują o tym ustanie trzech podstawowych więzi łączących małżonków: fizycznej, emocjonalnej oraz gospodarczej. Zatem, jeśli mąż i żona nie mieszkają razem, nie utrzymują kontaktów seksualnych oraz przestali się kochać można uznać, że ich małżeństwo rozpadło się. Mają oni wtedy prawo do nawiązania nowych relacji bez obawy o to, że zostaną oskarżeni o rozpad małżeństwa i obarczeni winą podczas rozwodu – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji detektywistycznej detektyw24.net.

Zatem, jeśli po rozpadzie związku i ustaniu wymienionych wyżej więzi mających łączyć małżonków, a jeszcze w trakcie postępowania rozwodowego będą mieli nowych partnerów nie muszą obawiać się, że zostanie to wykorzystane w orzeczeniu winy. – Chyba, że mamy do czynienia z sytuacją, w której jeden z małżonków wdał się w romans jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Udowodnienie tego może skutkować orzeczeniem jego winy za rozpad małżeństwa, gdyż nowy związek nie był skutkiem rozpadu małżeństwa, a jego powodem – dodaje Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Jeśli zdobyte dowody, czyli np. treści SMS-ów, maile, zeznania świadków potwierdzą, że związek, który ujrzał światło dziennie podczas rozwodu rozpoczął się jeszcze w czasie trwania małżeństwa to wówczas jest podstawa aby wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie strony, która dopuściła się zdrady.

Zupełnie inaczej sprawa zdrady i nowych związków wygląda w trakcie separacji. Separacja rozluźnia więzi małżeńskie, ale nie zwalnia z zasady dochowywania wierności czy obowiązku wzajemnej pomocy. Zgodnie z przeważającym poglądem prawnym głównym zadaniem separacji ma być odbudowanie związku wobec czego jej orzeknięcie nie może być dla stron przepustką do swobodnego zawierania nowych związków. – Separacja może mieć różne znaczenia w rozumieniu potocznym. Dla jednych może być czasowym oddzielnym zamieszkiwaniem, dla innych szansą na przemyślenie i naprawę swojego związku albo etapem przedrozwodowym. Formalnie, to czas, w którym poluzowane są więzi małżeńskie, co nie oznacza ich wygaśnięcia zatem nawiązanie nowej relacji podczas separacji może skutkować pozwem o rozwód z winy tej strony, która weszła w nowy związek – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: poradnik rozwodowy

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Zakaz konkurencji – kiedy i kogo obowiązuje
Zaprzeczenie ojcostwa, uznanie ojcostwa – pomoc detektywa
Zdrada – czy warto znać prawdę?
Zdrada – do rozwodu wystarczą pozory
Zdrada emocjonalna jako powód rozwodu
Zdrada nie zawsze jest powodem rozwodu
Zdrada – przyczyna czy skutek rozwodu
Zdrada – rodzaje, dowody, przykłady…
Zdrada w trakcie pandemii – jak zdradzamy podczas lockdownu
Zdrada w trakcie rozwodu lub separacji – czy jest dopuszczalna?
Zdrada, zazdrość czy porzucenie? Dlaczego rozpadają się małżeństwa na odległość?
Zdradza, a nie chce się rozwieść – jak sobie poradzić
Zdradzający małżonek straci majątek
Zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?
Związek na odległość – czy jest skazany na zdradę?

Ostatnie wpisy

Wina w rozwodzie a podział majątku
Wina w rozwodzie a podział majątku
Czytaj więcej
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Jak się przygotować do współpracy z detektywem?
Czytaj więcej
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej