Rozwód z orzekaniem o winie bardziej sprawiedliwy?

imagesDwie krótkie rozprawy albo wielomiesięczne batalie sądowe – rozwodzący się małżonkowie stoją przed takim dylematem wybierając rozwód bez orzekania o winie, aby jak najszybciej zakończyć swoje nieudane małżeństwo. Czy jednak warto godzić się na niesprawiedliwy rozwód za porozumieniem stron wbrew sobie?

W Polsce trzy czwarte rozwód sądy orzekają bez uznania winy którejkolwiek ze stron. Małżonkowie, mimo, że niejednokrotnie powody rozpadu związku są trudne i złożone, decydują się na sztampowy powód – niezgodności charakterów. – Wielu klientów, którzy kontaktują się z nami w sprawach rozwodowych mówią wprost, że mają podejrzenia lub nawet wiedzą o zdradzie współmałżonka, ale nie decydują się na rozwód z orzeczeniem o winie, bo kojarzy im się to z „praniem brudów” i wieloletnią batalią przed sądem. A tak wcale być nie musi – wyjaśnia Katarzyna Bracław, detektyw działający na terenie Warszawy i Lublina.

Czytaj także: usługi detektywa – dowody do rozwodu

Aby uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie należy zgromadzić i przedstawić w sądzie materiał dowodowy potwierdzający, że jedna ze stron swoich zachowaniem jednoznacznie przyczyniła się do rozpadu małżeństwa. – Właśnie to w większości przypadków zniechęca i odstrasza małżonków do żądania rozwodu z winy współmałżonka i wbrew sobie, wbrew poczuciu sprawiedliwości i dla „świętego spokoju” godzą się na rozwód za porozumieniem stron – dodaje Marcin Grabarczyk z agencji detektywistycznej Detektyw24.net w Olsztynie. 

Rozwód, bez względu na przyczynę, zawsze jest bolesnym i stresującym przeżyciem. Chęć zamknięcia etapu i jak najszybszego załatwienia wszelkich przykrych formalności często jest argumentem, który decyduje o rozwodzie bez orzekania o winie mimo wewnętrznych, moralnych oporów. 

Grzegorz, jeden z klientów biura Detektyw24.net długo bił się z myślami jak postąpić po rozpadzie jego małżeństwa. – Miałem podejrzenia, że żona odeszła nie dlatego, że dużo pracuje, bo taki oficjalny powód pozwu podawała, ale ze względu na fakt, że znalazła sobie innego. Mieliśmy już wyznaczony termin pierwszej sprawy rozwodowej za porozumieniem stron, kiedy zobaczyłem ją przypadkowo na mieście z nowym facetem. Załamałem się i tym bardziej, chciałem zakończyć to małżeństwo jak najszybciej. Ale po kilku nieprzespanych nocach uznałem, że nie pozwolę na to, aby rozwalenie naszego związku uszło jej płazem i zażądałem rozwodu z jej wyłącznej winy. Wynająłem detektywów, aby zebrali na nią materiał i udowodnili, że to przez jej zdradę rozpadło się nasze małżeństwo – opowiada Pan Grzegorz.

– Naszemu klientowi nie chodziło o alimenty, ani wspólny majątek. Jedno i drugie świetnie radziło sobie finansowo. Mieli nawet podpisaną intercyzę, więc zdecydował się na rozwód z orzeczeniem o winie tylko ze względu na poczucie sprawiedliwości. Uważał, że jeżeli żona opuściła go dla innego to będzie nie w porządku z samym sobą jeśli rozwiodą się za porozumieniem stron – wspominają detektywi.

Domagając się rozwodu z orzekaniem o winie należy przed sądem udokumentować te zachowania współmałżonka, które przyczyniły się do rozpadu małżeństwa. Wielu osobom zebranie takich dowodów wydaje się barierą nie do przejścia, dlatego mimo żalu i wewnętrznego sprzeciwu i poczucia niesprawiedliwości dla „świętego spokoju” rezygnują z orzekania o winie. – Detektywi zbierają materiały dowodowe do przedstawienia w sądzie, mogą też zeznawać jako świadkowie. To wszystko może wpłynąć na sprawność procesu i skrócić czas jego trwania – dodają otuchy detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa 

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…