Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej

Czy mąż nagrywając rozmowy żony, które prowadzi w samochodzie łamie prawo? Czy żona nagrywająca kłótnię z mężem popełnia przestępstwa? Czy podsłuchy mogą być legalne? Czy za każde podsłuchiwanie grozi odpowiedzialność karna? Wyjaśniają detektywi.

Zgodnie z polskim prawem karnym podsłuchiwanie, czyli założenie lub posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym w celu uzyskania informacji podlega karze pozbawienia wolności do lar dwóch. Czy jednak każde użycie podsłuchu musi skończyć się karą ograniczenia lub pozbawienia wolności? Zdecydowanie nie.

Po pierwsze, podsłuchiwaniem nie jest nagrywanie rozmowy, w której uczestniczy osoba ją nagrywająca. – Czyli jeżeli mąż stosuje przemoc psychiczną wobec żony, krzyczy na nią, obraża i wyzywa, a żona w celu zebrania dowodów do sprawy rozwodowej lub karnej nagrywa go robi to zupełnie legalnie. Zebrane w ten sposób materiały mogą stanowić podstawę złożenia zawiadomienia do prokuratury lub być wykorzystane w  – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice. Nieprawdą jest także to, że współrozmówca musi być poinformowany o fakcie nagrywania. Nie musi. 

Czytaj także: po rozstaniu nie mam nic… rozwód a finanse

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nagrywania osób trzecich. Kiedy mąż podejrzewający swoją żonę o zdradę zostawi w jej samochodzie dyktafon, aby zweryfikować swoje przypuszczenia i nagra jej intymną rozmowę z kochankiem lub nawet fizyczny akt zbliżenia to będzie to wypełnienie definicji przestępstwa opisanego w kodeksie karnym w paragrafie 267.

Czy takie nagranie może zostać wykorzystane w sądzie w sprawie rozwodowej? – Może, sąd cywilny prowadzący sprawę rozwodową weźmie pod uwagę takie dowody. Nawet jeżeli sposób ich pochodzenia pozostaje w sprzeczności z prawem – przekonuje Dawid Śledziński, detektyw Poznań. Sąd takiego dowodu nie zdyskwalifikuje. 

Co zatem z odpowiedzialnością karną, jeżeli przyjmujemy, że podsłuchiwanie jest niezgodne z przepisami prawa? – Po pierwsze, ściganie tego przestępstwa jest na wniosek pokrzywdzonego, czyli jeżeli nagrywany mąż lub żona nie złoży do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa to nie ma ryzyka odpowiedzialności karnej – tłumaczą detektywi.

Czytaj także: rozwód z orzeczeniem o winie. Najczęstsze powody

Po drugie, sądy nawet jeżeli uznają winę oskarżonego o podsłuchiwanie to bardzo często odstępują od wymierzenia kary lub warunkowo umarzają postępowanie na okres próby (umorzenie postępowania na okres próby to nie jest to samo, co zawieszenie kary na okres próby, tzw. wyrok w zawieszeniu). – Zatem, nawet jeśli podsluchiwany małżonek złoży zawiadomienie do prokuratury, nawet jeżeli prokurator skieruje akt oskarżenia do sądu, nie oznacza to, że oskarżony trafi do więzienia czy nawet zostanie skazany – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce.

Sądy badając sprawy tego typu przestępstw bierze pod uwagę okoliczności, zazwyczaj niski stopień szkodliwości społecznej czynu – dochodzi wszak do udowodnienia zdrady i niejalności małżeńskiej – oraz status społeczny oskarżonego. I bardzo często, nawet uznając, że oskarżony jest winny nie wymerza mu kary. 

To, że osoby podsłuchujące małżonków zazwyczaj nie ponoszą konsekwencji karnych swoich czynów nie oznacza, że można podsłuchiwać bezkarnie lub, że do tego zachęcamy do potajemnego nagrywania. – Żeby zapewnić sobie pełną legalność w zbieraniu materiałów dowodowych do spraw rozwodowych najbezpieczniej jest zatrudnić licencjonowaną agencję detektwistyczną. Detektywi wykonują obserwację, przygotowują sprawozdanie, zdjęcia, nagrania wideo. W razie potrzeby zeznają w sądzie jako świadkowie. To gwarantuje legalnie zdobyte dowody – przekonuje Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Szukasz detektywa? Zadzwoń do nas! Kontakt do detektywa

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej