Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie zadań powierzonych przez pracodawcę w godzinach pracy. Przerwa przysługująca pracownikowi w ciągu dnia pracy wynosi minimum 15 minut i jest wliczana w czas pracy. Czy jednak faktycznie przez pozostałe 7 godzin i 45 minut pracownicy zajmują się tylko i wyłącznie kwestiom zawodowym? Na ile pracodawca ma prawo kontrolować pracownika, sposób świadczenia pracy czy wykorzystywania urządzeń firmowych? Wyjaśniają detektywi.

Każdemu z pracowników przysługuje przerwa gwarantowana przez kodeks pracy, która wynosi minumum 15 minut. – Taką przerwę pracownik może wykorzystać jak chce – na posiłek, wyjście z pracy, załatwienie jakiejś swojej sprawy i tego pracodawca nie kontroluje – wyjaśnia Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław, Bolesławiec. Często w indywidualnych warunkach pracy lub układach zbiorowych ta przerwa jest wydłużana i trwa na przykład pół godziny. Jest to jednak wynik dobrej woli pracodawcy i jego porozumienia z pracownikami.

Czytaj także: spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon

A co z pozostałym czasem? – Pracodawca może udzielić pracownikowi dodatkowej przerwy, przykładowo na załatwienie spraw prywatnych w czasie pracy, jest to jednak decyzja indywidualna – zależna od woli szefa, a wynagrodzenie za czas spędzony poza pracą może zostać potrącone z pensji lub pracownik musi ten czas odpracować – precyzuje Piotr Działak, detektyw Kielce.

Jednak samo spędzanie czasu w pracy nie gwarantuje pracodawcy, że jego podwładny będzie pożytkował czas na spełnianiu obowiązków służbowych. – Pracownik siedzący za komputerem nie oznacza, że wykonuje on swoje zadania. Zatem pojawia się pytanie: czy i na ile szef może kontrolować sposób wykorzystania, na przykład służbowego komputera, do celów prywatnych? – mówi Dawid Śledziński, detektyw Poznań.

Czytaj także: zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?

Kodeks pracy wyraźnie mówi, że pracodawca ma prawo do kontrolowania efektywności pracy swojego pracownika, w tym kontrolę wykorzystania służbowego komputera oraz sprawdzania służbowej poczty mailowej. W tym kontekście może pojawić się pytanie, czy w takiej sytuacji nie mamy do czynienia ze złamaniem tajemnicy korespondencji. – Ciężko tutaj takiego przewinienia się dopatrzyć z uwagi na fakt, iż pracownik nie powinien wykorzystywać służbowej poczty do spraw prywatnych, a w sprawach służbowych tajemnica korespondencji na linii pracownik-pracodawca nie występuje. Bo przecież treść służbowych maili wysyłanych przez pracownika w godzinach pracy jest dla pracodawcy jawna – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Podobnie sprawa ma się, jeżeli chodzi o zajmowanie się w czasie pracy innymi sprawami nie związanymi z pracą. – Bo czy szef może mieć pretensje do pracownika, że w godzinach pracy przy użyciu służbowego komputera robi prywatne zakupy przez internet? Okazuje się, że może, ponieważ obowiązkiem pracownika jest wykonywanie powierzonych zadań, a nie załatwianie swoich spraw. Wszystko jednak jest kwestią umiaru i racjonalnego podejścia zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika – przekonuje Katarzyna Bracław – detektyw i wyjaśnia, że aby nie dochodziło do nieporozumień kwestie kontroli powinny być ustalone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym czy informacji dodatkowej do umowy o pracę. Pracownik nie powinien być jednak postawiony w sytuacji, w której do kontroli dochodzi bez jego wiedzy.

Czytaj także: praca zdalna pod kontrolą. Co wolno pracodawcy?

Co grozi za nieprawidłowe wykorzystywanie służbowego komputera do celów prywatnych w czasie pracy? Okazuje się, że nawet zwolnienie dyscyplinarne, bo wedle orzeczenia jednego z sądów regularne wykorzystywanie urządzeń służbowych do celów prywatnych stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Potrzebujesz pomocy detektywa? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny

Ostatnie wpisy

Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?
Jak udowodnić zdrady z pracownicami seksualnymi?

Telefon i komputer to najczęstsze źródła, z których kobiety najczęściej dowiadują się, iż mąż/partner spotyka się z kobietami oferującym...

Czytaj więcej