Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie zadań powierzonych przez pracodawcę w godzinach pracy. Przerwa przysługująca pracownikowi w ciągu dnia pracy wynosi minimum 15 minut i jest wliczana w czas pracy. Czy jednak faktycznie przez pozostałe 7 godzin i 45 minut pracownicy zajmują się tylko i wyłącznie kwestiom zawodowym? Na ile pracodawca ma prawo kontrolować pracownika, sposób świadczenia pracy czy wykorzystywania urządzeń firmowych? Wyjaśniają detektywi.

Każdemu z pracowników przysługuje przerwa gwarantowana przez kodeks pracy, która wynosi minumum 15 minut. – Taką przerwę pracownik może wykorzystać jak chce – na posiłek, wyjście z pracy, załatwienie jakiejś swojej sprawy i tego pracodawca nie kontroluje – wyjaśnia Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław, Bolesławiec. Często w indywidualnych warunkach pracy lub układach zbiorowych ta przerwa jest wydłużana i trwa na przykład pół godziny. Jest to jednak wynik dobrej woli pracodawcy i jego porozumienia z pracownikami.

Czytaj także: spoofing telefoniczny, czyli atak hakerski przez telefon

A co z pozostałym czasem? – Pracodawca może udzielić pracownikowi dodatkowej przerwy, przykładowo na załatwienie spraw prywatnych w czasie pracy, jest to jednak decyzja indywidualna – zależna od woli szefa, a wynagrodzenie za czas spędzony poza pracą może zostać potrącone z pensji lub pracownik musi ten czas odpracować – precyzuje Piotr Działak, detektyw Kielce.

Jednak samo spędzanie czasu w pracy nie gwarantuje pracodawcy, że jego podwładny będzie pożytkował czas na spełnianiu obowiązków służbowych. – Pracownik siedzący za komputerem nie oznacza, że wykonuje on swoje zadania. Zatem pojawia się pytanie: czy i na ile szef może kontrolować sposób wykorzystania, na przykład służbowego komputera, do celów prywatnych? – mówi Dawid Śledziński, detektyw Poznań.

Czytaj także: zmiany w kontrolach zwolnień lekarskich. Co może ZUS?

Kodeks pracy wyraźnie mówi, że pracodawca ma prawo do kontrolowania efektywności pracy swojego pracownika, w tym kontrolę wykorzystania służbowego komputera oraz sprawdzania służbowej poczty mailowej. W tym kontekście może pojawić się pytanie, czy w takiej sytuacji nie mamy do czynienia ze złamaniem tajemnicy korespondencji. – Ciężko tutaj takiego przewinienia się dopatrzyć z uwagi na fakt, iż pracownik nie powinien wykorzystywać służbowej poczty do spraw prywatnych, a w sprawach służbowych tajemnica korespondencji na linii pracownik-pracodawca nie występuje. Bo przecież treść służbowych maili wysyłanych przez pracownika w godzinach pracy jest dla pracodawcy jawna – wyjaśnia Artur Hasior, detektyw Katowice.

Podobnie sprawa ma się, jeżeli chodzi o zajmowanie się w czasie pracy innymi sprawami nie związanymi z pracą. – Bo czy szef może mieć pretensje do pracownika, że w godzinach pracy przy użyciu służbowego komputera robi prywatne zakupy przez internet? Okazuje się, że może, ponieważ obowiązkiem pracownika jest wykonywanie powierzonych zadań, a nie załatwianie swoich spraw. Wszystko jednak jest kwestią umiaru i racjonalnego podejścia zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika – przekonuje Katarzyna Bracław – detektyw i wyjaśnia, że aby nie dochodziło do nieporozumień kwestie kontroli powinny być ustalone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym czy informacji dodatkowej do umowy o pracę. Pracownik nie powinien być jednak postawiony w sytuacji, w której do kontroli dochodzi bez jego wiedzy.

Czytaj także: praca zdalna pod kontrolą. Co wolno pracodawcy?

Co grozi za nieprawidłowe wykorzystywanie służbowego komputera do celów prywatnych w czasie pracy? Okazuje się, że nawet zwolnienie dyscyplinarne, bo wedle orzeczenia jednego z sądów regularne wykorzystywanie urządzeń służbowych do celów prywatnych stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Potrzebujesz pomocy detektywa? Skontaktuj się z nami.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czy flirt przez internet to też zdrada?
Czy intercyza zwalnia z alimentów?
Czy kobiety są lepszymi detektywami?
Czy komunikatory internetowe są bezpieczne?
Czym jest niedostatek i jak wpływa na alimenty
Czy nieobecność w Walentynki to sygnał zdrady?
Czy opłaca się wynająć detektywa?
Czy pracodawca może czytać maile i sprawdzać komputer?
Czy przez zdradę małżeńską można stracić prawa rodzicielskie do dzieci?
Czy wierność jest wbrew naturze?
Jak przeprowadzić badanie ojcostwa? Blog detektywistyczny
Czy żona może podsłuchiwać męża? Podsłuchy w sprawie rozwodowej
Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf – wciąż aktualne?
Detektywi w zderzeniu z serialami. Ile prawdy jest w programach telewizyjnych?
Detektyw jak terapeuta. Obserwacja pomaga zaufać
Zdrada, rozwód, dowody do rozwodu. Blog detektywistyczny

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej