Podsłuchiwanie stało się najbardziej popularną metodą zdobywania informacji. Podsłuchują się partnerzy i konkurenci w biznesie, rozwodzący się małżonkowie i partnerzy walczący o podział majątku. Jak zabezpieczyć się przed nielegalnym wyciekiem informacji?
Wraz z rozwojem technologii, stosowane podsłuchy zmieniały swoją formę. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą formą podsłuchiwanie było głównie drogą radiową, co było przydatne przy pozyskiwaniu informacji w krótkim czasie i z niedalekiej odległości. – Do podsłuchu potrzebny jest odbiornik ustawiony na tą samą częstotliwość, aby na bieżąco odsłuchiwać rozmowy, a nagranie rozmów wymaga kolejnego urządzenia, czyli rejestratora – to wszystko komplikuje kwestię montażu, odsłuchu i utrwalenia podsłuchiwanych rozmów – wyjaśnia Józef Polikowski z agencji detektywistycznej Detektyw24.net z Warszawy.
Popularną, lecz mało praktyczną formą podsłuchu są podsłuchy GSM, czyli urządzenia z wbudowaną kartą SIM, które pozwalają na kontrolowanie otoczenia „na żywo”. – Przewaga nad urządzeniami radiowymi jest to, że odległość nie jest żadną przeszkodą. Wbudowana karta SIM pozwala na to, aby wykonać połączenie i w czasie rzeczywistym odsłuchiwać to, co dzieje się w pomieszczeniu. Jest to dobra metoda, gdy chcemy na bieżąco kontrolować, np. to co dzieje się w domu podczas wizyty niani czy pani do sprzątania – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina. Minusem stosowania takich urządzeń jest konieczność „czuwania” i stałego kontrolowania odsłuchu, aby żadna z istotnych informacji nie umknęła. – Problemem może być także utrwalenie nagrań, kiedy miałyby być wykorzystane jako element materiału dowodowego – przyznają detektywi.
Mimo, że nie są tak spektakularne to obecnie najskuteczniejszą formą podsłuchiwania są… dyktafony. – Nie są to oczywiście urządzenia takie, jak można znaleźć w sklepach z elektroniką, ale małe, kamuflowane gadżety przybierające formę pamięci USB czy długopisu – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z agencji Detektyw24.net z Torunia. Obecnie detektywi i specjaliści z zakresu techniki operacyjnej są w stanie zamontować podsłuch w formie dyktafonu niemal w każdym urządzeniu codziennego użytku: lampy, kable, meble czy urządzenia elektroniczne. – Zalet dyktafonów jest bardzo wiele: są przede wszystkim absolutnie dyskretne, trudne do wykrycia, pozwalają na utrwalenie rozmów stanowiących element materiału dowodowego np. w sprawach rozwodowych, kiedy nagrania stanowią dowody zdrady oraz nie wymagają bieżącego odsłuchiwania. Dodatkowo, wiele z nich posiada funkcję detekcji głosu, dzięki czemu oszczędzamy baterię i pamięć – wyjaśniają detektywi z agencji detektywistycznej Detektyw24.net.
Aby ustrzec się przed wyciekiem informacji oraz pilnie strzeżonych tajemnic warto zdecydować się na usługę wykrywania podsłuchów. Wbrew temu co może się wydawać wykrywanie podsłuchów to nie tylko usługa dla szefów wielkich firm, ale także dla każdego kto ceni sobie swoją prywatność i chce uniknąć wypłynięcia ważnych dla siebie informacji. – Pamiętam klientkę, którą notorycznie zdradzał mąż, postanowiła się rozwieść i wynajęła nas do zgromadzenia dowodów zdrady. Mimo, że sprawa z pozoru wydawała się prosta to nasze działania wydawały się wciąż spóźnione, jakbyśmy byli krok za obserwowanym. Skutek przyniosły dopiero działania zaplanowane na spotkaniu w naszym biurze, a nie uzgadniane przez telefon. To dało nam do myślenia. Przeprowadziliśmy u klientki badanie antypodsłuchowe i okazało się, że mąż odwiedzając dziecko zostawił w domu niewielki podsłuch, który pozwalał mu na bieżąco poznawać działania, jakie wspólnie z klientką zaplanowaliśmy – wspomina detektyw Katarzyna Bracław i wyjaśnia, że agencja Detektyw24.net dysponuje nowoczesnym, zaawansowanym sprzętem służącym do wykrywania podsłuchów pozwalającym na wykrycie podsłuchów radiowych, GSM, a przede wszystkim niezwykle trudnych do wykrycia dyktafonów.
Chcesz sprawdzić swoje mieszkanie, a może biuro? Zamów badanie antypodsłuchowe.
Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:
Święta, a rozstanie…
Tanie, łatwo dostępne i trudne do wykrycia – podsłuchy coraz bardziej niebezpieczne
To nie moje dziecko, czyli jak zaprzeczyć ojcostwu
Unieważnienie małżeństwa – kiedy jest możliwe
Unikanie listów z sądu sparaliżuje postępowania cywilne?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – poradnik
Uważaj, co wrzucasz do sieci, czyli jakie dane można zdobyć metodą OSINT
Wakacje – czas wzmożonych ucieczek z domu
Walentynki – idealny czas na zdradę?
Wirtualna miłość – jak nie dać się oszukać?
Współpraca z detektywem – jak się zachować?
Wybaczona zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie
Wykrywanie podsłuchów – dlaczego warto skorzystać
Wyłudzanie alimentów coraz powszechniejsze
Wynajęcie detektywa – inwestycja na lata
Wynajęcie detektywa – na co zwrócić uwagę?