Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

UTRUDNIANIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM – PORADNIK

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem to jeden z najpoważniejszych, po alimentach, problemów z jakimi mierzą się rodzice podczas rozstania. Szkody, jakie może wywołać celowe zakłócanie relacji na linii rodzic-dziecko bywają nieodwracalne i trwale wpływają nie tylko na rodzinne więzi, ale i na całe przyszłe życie dziecka. Jak sobie radzić, gdy jedno z rodziców utrudnia relacje z dzieckiem? Wyjaśniają detektywi.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem może przybierać różne formy. – I chociaż najczęściej kojarzy się z sytuacją niestawiania się na umówione spotkanie to może także polegać na oferowaniu dziecku innego, rzekomo bardziej atrakcyjnego sposobu spędzenia czasu – np. wyjściu na zakupy po wymarzoną zabawkę lub zniechęcaniu dziecka do rodzica, przedstawianiu go w złym świetle – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Takie działanie jednej ze stron, niestety, zazwyczaj jest formą zemsty na byłym partnerze/partnerce za to, ze zakończyło związek lub próbuje ułożyć sobie życie na nowo. – Niestety zdarzają się także sytuacje, w których ograniczanie relacji z dzieckiem jest narzędziem do osiągnięcia celów finansowych, czyli zgody na alimenty w określonej wysokości – przyznają detektywi.

Czytaj także: opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?

Pomijając sytuacje patologiczne, w których jedno z rodziców nie interesuje się dzieckiem utrzymywanie relacji jest jednym z obowiązków, ale i podstawowych praw rodzica, z których nie zwalnia rozstanie ani konflikt małżonków. Jak zatem poradzić sobie z sytuacją, w której po rozstaniu rodzic zabiega o kontakty, a drugi z opiekunów mu to utrudnia?

Po pierwsze, należy jak najszybciej zadbać o formalne uregulowanie kwestii kontaktów, jeżeli jeszcze przed orzeczeniem rozwodu pojawiają się jakiekolwiek komplikacje. – Jeśli rodzice nie potrafią między sobą porozumieć się w sprawach dotyczących ich dzieci mogą sięgnąć po pomoc mediatora, który pomoże im osiągnąć ugodę. Taka ugoda zawarta przed mediatorem sądowym i potwierdzona przez sąd jest w pełni obowiązująca i powinna być przez obie strony respektowana – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce.

Po drugie, kwestia kontaktów rodzica z dzieckiem regulowana jest w wyroku rozwodowym. – Wyrok rozwodowy (czytaj więcej, o tym co powinien zawierać wyrok rozwodowy) zawiera kluczowe informacje normalizujące relacje małżonków po rozstaniu. W tym kwestie dotyczące wysokości alimentów na dzieci, miejsca ich stałego zamieszkania oraz kontaktów z rodzicem, z którym nie zamieszkują na stałe – precyzuje Dawid Śledziński, detektyw Poznań.

Po trzecie wreszcie, nawet opisane powyżej rozwiązania mogą nie być skuteczne, gdy jedno z rodziców uparcie staje na drodze do utrzymania kontaktów pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Co wtedy? – Jeśli osoba łamiąca postanowienia sądu dotyczące harmonogramu spotkań robi to notorycznie można sięgnąć po kary finansowe. Pierwszy krok obejmuje poinformowanie takiej osoby o możliwości nałożenia na nią kar finansowych, a jeśli w przeciągu pół roku sytuacja nie ulegnie zmianie sąd może wydać nakaz zapłaty kar w ustalonej wcześniej kwocie – informują detektywi.

W czerwcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, że nakładanie kar finansowych na rodzica, który łamie harmonogram spotkań dziecka z drugim opiekunem jest niezgodne z konstytucją ponieważ nie bierze pod uwagę stanowiska samego dziecka i tego, czy chce ono utrzymywać kontakty z rodzicem. Sędziowie Trybunału wskazali, że automatyzm nakładania i egzekwowania kar jest niesprawiedliwy ponieważ nie uwzględnia zdania samego dziecka. Zatem teraz sądy przy rozpatrywaniu wniosków o nakaz zapłaty kar finansowych nakładanych za utrudnianie kontaktów z dzieckiem będą miały obowiązek zbadać, czy brak kontaktów wynika z woli dziecka czy wpływu i decyzji opiekuna.

Potrzebujesz dowodów do sprawy o ustalenie miejsca pobytu dziecka? Zadzwoń do detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Święta, a rozstanie…
Tanie, łatwo dostępne i trudne do wykrycia – podsłuchy coraz bardziej niebezpieczne
To nie moje dziecko, czyli jak zaprzeczyć ojcostwu
Unieważnienie małżeństwa – kiedy jest możliwe
Unikanie listów z sądu sparaliżuje postępowania cywilne?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – poradnik
Uważaj, co wrzucasz do sieci, czyli jakie dane można zdobyć metodą OSINT
Wakacje – czas wzmożonych ucieczek z domu
Walentynki – idealny czas na zdradę?
Wirtualna miłość – jak nie dać się oszukać?
Współpraca z detektywem – jak się zachować?
Wybaczona zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie
Wykrywanie podsłuchów – dlaczego warto skorzystać
Wyłudzanie alimentów coraz powszechniejsze
Wynajęcie detektywa – inwestycja na lata
Wynajęcie detektywa – na co zwrócić uwagę?

Ostatnie wpisy

Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Alkoholizm - powód rozwodu czy negatywna przeszkoda?
Czytaj więcej
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?
Czy można podsłuchiwać żonę/męża?

Chęć podsłuchania rozmów telefonicznych czy osobistych męża/żony podejrzewanych o niewierność to jeden z pierwszych pomysłów zdradzanych os...

Czytaj więcej
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa
Kontrola opieki nad dzieckiem - pomoc detektywa

Opieka nad dzieckiem jest jednym z częstszych przedmiotów konfliktów pomiędzy rodzicami po rozwodzie. Niestety wciąż dziecko jest „kartą prze...

Czytaj więcej
Jak się zachować po odkryciu zdrady?
Jak się zachować po odkryciu zdrady?

Jak się zachować po odkryciu zdrady? Przeczytaj koniecznie te wskazówki....

Czytaj więcej