Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

UTRUDNIANIE KONTAKTÓW Z DZIECKIEM – PORADNIK

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem to jeden z najpoważniejszych, po alimentach, problemów z jakimi mierzą się rodzice podczas rozstania. Szkody, jakie może wywołać celowe zakłócanie relacji na linii rodzic-dziecko bywają nieodwracalne i trwale wpływają nie tylko na rodzinne więzi, ale i na całe przyszłe życie dziecka. Jak sobie radzić, gdy jedno z rodziców utrudnia relacje z dzieckiem? Wyjaśniają detektywi.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem może przybierać różne formy. – I chociaż najczęściej kojarzy się z sytuacją niestawiania się na umówione spotkanie to może także polegać na oferowaniu dziecku innego, rzekomo bardziej atrakcyjnego sposobu spędzenia czasu – np. wyjściu na zakupy po wymarzoną zabawkę lub zniechęcaniu dziecka do rodzica, przedstawianiu go w złym świetle – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw Lublin.

Takie działanie jednej ze stron, niestety, zazwyczaj jest formą zemsty na byłym partnerze/partnerce za to, ze zakończyło związek lub próbuje ułożyć sobie życie na nowo. – Niestety zdarzają się także sytuacje, w których ograniczanie relacji z dzieckiem jest narzędziem do osiągnięcia celów finansowych, czyli zgody na alimenty w określonej wysokości – przyznają detektywi.

Czytaj także: opieka nad dzieckiem – dyskryminacja ojców?

Pomijając sytuacje patologiczne, w których jedno z rodziców nie interesuje się dzieckiem utrzymywanie relacji jest jednym z obowiązków, ale i podstawowych praw rodzica, z których nie zwalnia rozstanie ani konflikt małżonków. Jak zatem poradzić sobie z sytuacją, w której po rozstaniu rodzic zabiega o kontakty, a drugi z opiekunów mu to utrudnia?

Po pierwsze, należy jak najszybciej zadbać o formalne uregulowanie kwestii kontaktów, jeżeli jeszcze przed orzeczeniem rozwodu pojawiają się jakiekolwiek komplikacje. – Jeśli rodzice nie potrafią między sobą porozumieć się w sprawach dotyczących ich dzieci mogą sięgnąć po pomoc mediatora, który pomoże im osiągnąć ugodę. Taka ugoda zawarta przed mediatorem sądowym i potwierdzona przez sąd jest w pełni obowiązująca i powinna być przez obie strony respektowana – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Kielce.

Po drugie, kwestia kontaktów rodzica z dzieckiem regulowana jest w wyroku rozwodowym. – Wyrok rozwodowy (czytaj więcej, o tym co powinien zawierać wyrok rozwodowy) zawiera kluczowe informacje normalizujące relacje małżonków po rozstaniu. W tym kwestie dotyczące wysokości alimentów na dzieci, miejsca ich stałego zamieszkania oraz kontaktów z rodzicem, z którym nie zamieszkują na stałe – precyzuje Dawid Śledziński, detektyw Poznań.

Po trzecie wreszcie, nawet opisane powyżej rozwiązania mogą nie być skuteczne, gdy jedno z rodziców uparcie staje na drodze do utrzymania kontaktów pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Co wtedy? – Jeśli osoba łamiąca postanowienia sądu dotyczące harmonogramu spotkań robi to notorycznie można sięgnąć po kary finansowe. Pierwszy krok obejmuje poinformowanie takiej osoby o możliwości nałożenia na nią kar finansowych, a jeśli w przeciągu pół roku sytuacja nie ulegnie zmianie sąd może wydać nakaz zapłaty kar w ustalonej wcześniej kwocie – informują detektywi.

W czerwcu bieżącego roku Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, z którego wynika, że nakładanie kar finansowych na rodzica, który łamie harmonogram spotkań dziecka z drugim opiekunem jest niezgodne z konstytucją ponieważ nie bierze pod uwagę stanowiska samego dziecka i tego, czy chce ono utrzymywać kontakty z rodzicem. Sędziowie Trybunału wskazali, że automatyzm nakładania i egzekwowania kar jest niesprawiedliwy ponieważ nie uwzględnia zdania samego dziecka. Zatem teraz sądy przy rozpatrywaniu wniosków o nakaz zapłaty kar finansowych nakładanych za utrudnianie kontaktów z dzieckiem będą miały obowiązek zbadać, czy brak kontaktów wynika z woli dziecka czy wpływu i decyzji opiekuna.

Potrzebujesz dowodów do sprawy o ustalenie miejsca pobytu dziecka? Zadzwoń do detektywa.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Święta, a rozstanie…
Tanie, łatwo dostępne i trudne do wykrycia – podsłuchy coraz bardziej niebezpieczne
To nie moje dziecko, czyli jak zaprzeczyć ojcostwu
Unieważnienie małżeństwa – kiedy jest możliwe
Unikanie listów z sądu sparaliżuje postępowania cywilne?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – poradnik
Uważaj, co wrzucasz do sieci, czyli jakie dane można zdobyć metodą OSINT
Wakacje – czas wzmożonych ucieczek z domu
Walentynki – idealny czas na zdradę?
Wirtualna miłość – jak nie dać się oszukać?
Współpraca z detektywem – jak się zachować?
Wybaczona zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie
Wykrywanie podsłuchów – dlaczego warto skorzystać
Wyłudzanie alimentów coraz powszechniejsze
Wynajęcie detektywa – inwestycja na lata
Wynajęcie detektywa – na co zwrócić uwagę?

Ostatnie wpisy

Jak wykryć podsłuch w domu i w pracy?
Jak wykryć podsłuch w domu i w pracy?

Podejrzewasz, że ktoś założył podsłuch w domu lub miejscu pracy? W tym poradniku przeczytasz, jak wykryć nielegalnie zainstalowane urządzenie....

Czytaj więcej
Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?
Jak sprawdzić, czy telefon jest na podsłuchu?

Dziś podsłuchy w telefonie wcale nie należą do rzadkości. Poznaj kilka cennych wskazówek i sprawdź, czy Twoje rozmowy są bezpieczne....

Czytaj więcej
Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza - dlaczego faceci zdradzają?
Jak zachowuje się mężczyzna, który zdradza - dlaczego faceci zdradzają?

Zauważyłaś pierwsze oznaki zdrady męża? A może nie wiesz, jakie zachowania powinny Cię ostrzec. W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskaz...

Czytaj więcej
Jak rozpoznać zdradę żony - zdrada żony?
Jak rozpoznać zdradę żony - zdrada żony?

Zastanawiasz się, po czym poznać zdradę żony? Istnieje kilka skutecznych sposobów, które rozwieją wszelkie wątpliwości. ...

Czytaj więcej