Detektyw24

gwarancja skutecznego działaniaz zachowaniem pełnej dyskrecji

WYNAJĘCIE DETEKTYWA – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Odkąd w 2014 roku zawód detektywa został objęty ustawą deregulacyjną i do uzyskania licencji wystarczy ukończyć 50-godzinny kurs detektywistyczny na rynku pojawiły się dziesiątki agencji detektywistycznych. Jak wśród wielości ogłoszeń znaleźć biuro detektywistyczne, które działa uczciwie i zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Dla wielu osób sam kontakt z prywatnym detektywem już jest stresujący. Powierzając ważne sprawy zawodowe lub osobiste każdy chciałby mieć pewność, że trafił do profesjonalistów. – Usługi detektywistyczne wciąż nie są tak popularne, jak chociażby usługi prawne, a w ogromnej ilości spraw zarówno rodzinnych, cywilnych, jak i karnych czy gospodarczych pomoc detektywa jest nieoceniona. Niestety wizerunek wykreowany przez niektórych medialnych detektywów, krążące wokół detektywów stereotypy czy seriale telewizyjne narobiły wiele szkód dla popularyzacji usług detektywistycznych – wyjaśnia Piotr Działak, detektyw Rzeszów. 

Właśnie to sprawia, że do detektywów wiele osób podchodzi z ograniczonym zaufaniem, ale także niewiedzą jak powinna wyglądać współpraca na linii „zlecający-detektyw”. Dzisiaj postaramy się wskazać, na co należy wskazać wybierając detektywa.

Po pierwsze, legalność działań. Każda osoba wykonująca czynności detektywistyczne musi mieć licencję detektywa. – Nie ma w polskim prawie takich zawodów jak asystent detektywa czy pomoc detektywa. Każda osoba pracująca „w terenie” musi mieć licencję – tłumaczy Grzegorz Lipski, detektyw Wrocław. Licencja to jednak nie koniec wymogów prawnych. Każda firma działająca na rynku i przyjmująca zlecenia musi mieć także wpis do rejestru firm detektywistycznych prowadzonego przez MSWIA oraz polisę zawodową OC. – Wszystkie te informacje są jawne, detektyw nie ma prawa odmówić okazania tych dokumentów na prośbę klienta. Dlaczego to ważne? Wynajmując firmę bez odpowiednich uprawnień klient ryzykuje, że jego sprawa będzie źle wykonana, a w razie konfliktu będzie miał utrudnioną drogę do odzyskania pieniędzy – dodaje Grzegorz Lipski, detektyw.

Czytaj także: ile kosztuje wynajęcie detektywa? Detektyw cennik

Po drugie, umowa. – Zgodnie z ustawą o usługach detektywistycznych każde zlecenie musi mieć formę pisemną. To, jak taka umowa powinna wyglądać nigdzie nie zostało sprecyzowane, ale najważniejsze elementy, na które klient powinien zwrócić uwagę to oświadczenie o posiadaniu niezbędnych dokumentów i uprawnień, zakres zlecenia oraz związane z tym wynagrodzenie, a także ewentualne kary umowne – wylicza Dawid Śledziński, detektyw Poznań. Dlaczego umowa jest taka ważna? Przede wszystkim dlatego, że umowa legalizuje działania detektywa, a po drugie w razie sporu jest podstawą dochodzenia swoich praw.

Zobacz także: jak sprawdzić legalność działań detektywa? Przewodnik

Po trzecie, jawność. W internecie jest mnóstwo stron firm oferujących usługi detektywistyczne. Jednak na zdecydowanej większość z nich, żeby znaleźć dane firmy, nazwisko właściciela czy pracowników trzeba się porządnie naszukać. – To chyba wynik źle rozumianej dyskrecji. Oczywiście wizerunek detektywów powinien pozostać ukryty, aby rozpoznawalność nie utrudniła pracy, jednak dane podmiotu, któremu klient powierza swoje osobiste sprawy i płaci nierzadko spore sumy muszą być jawne – przekonuje Rafał Marciniak, detektyw Warszawa.

Czytaj także: zaginięcia, poszukiwania – Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Dochodzeniowa

Po czwarte, wynagrodzenie. Usługi detektywistyczne nie są tanie. Patrząc obiektywnie na koszty realizacji zleceń detektywistycznych trzeba przyznać, że to niemały wydatek. Koszty prezentowane przez różne agencje są dość rozbieżne. – Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybierając pozornie tańszą usługę nie skończymy jak w przysłowiu o chytrym, który dwa razy płaci – mówi Artur Hasior, detektyw Katowice i dodaje: – W naszej agencji obowiązuje stawka godzinowa 200 złotych netto za jedną godzinę obserwacji. Do tego nie dochodzą jednak żadne koszty (nie licząc sytuacji wyjątkowych prowadzenia działań na życzenie klienta w luksusowym hotelu czy na imprezie, na której obowiązują wejściówki). Zatem klient kupując przykładowo 30 godzin obserwacji płaci 6000 złotych netto i tyle – wyjaśnia detektyw. Może wydawać się to dużo. Są agencje, które biorą 100 złotych netto za godzinę. Czy jednak na pewno tylko tyle? Dlatego tak ważne jest czytanie umowy określającej warunki wynagrodzenia. Może się bowiem okazać, że kwota 100 złotych netto jest tylko początkiem. Do tego dojdzie jeszcze tzw. kilometrówka (1-1,5 złotych za każdy przejechany kilometr), dieta detektywa (nawet 200 złotych za dzień) czy opłata za przygotowanie sprawozdania. Zatem warto nie dać się zwieść pozornej oszczędności i porządnie przekalkulować wszystkie wypisane drobnym druczkiem warunki umowy.

Wybór prywatnego detektywa nie jest prosty. Mimo, że przy podpisywaniu umowy często towarzyszą ogromne emocje to warto do zlecenia usługi podejść racjonalnie i wybrać firmę, która wzbudza zaufanie.

Szukasz detektywa? Skontaktuj się z nami

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Święta, a rozstanie…
Tanie, łatwo dostępne i trudne do wykrycia – podsłuchy coraz bardziej niebezpieczne
To nie moje dziecko, czyli jak zaprzeczyć ojcostwu
Unieważnienie małżeństwa – kiedy jest możliwe
Unikanie listów z sądu sparaliżuje postępowania cywilne?
Utrudnianie kontaktów z dzieckiem – poradnik
Uważaj, co wrzucasz do sieci, czyli jakie dane można zdobyć metodą OSINT
Wakacje – czas wzmożonych ucieczek z domu
Walentynki – idealny czas na zdradę?
Wirtualna miłość – jak nie dać się oszukać?
Współpraca z detektywem – jak się zachować?
Wybaczona zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie
Wykrywanie podsłuchów – dlaczego warto skorzystać
Wyłudzanie alimentów coraz powszechniejsze
Wynajęcie detektywa – inwestycja na lata
Wynajęcie detektywa – na co zwrócić uwagę?

Ostatnie wpisy

Relacje majątkowe w małżeństwie
Relacje majątkowe w małżeństwie
Czytaj więcej
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Wina w rozwodzie a władza rodzicielska
Czytaj więcej
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Kiedy małżonek nie odbiera dokumentów z sądu - rola detektywa
Czytaj więcej
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czy detektyw może legalnie pobrać materiał genetyczny od dziecka?
Czytaj więcej