Wyłudzanie alimentów coraz powszechniejsze

aparatAlimenty na byłego małżonka są coraz bardziej popularne. Rośnie świadomość, że rozwód z orzeczeniem o winie i w konsekwencji alimenty na byłego małżonka mogą zabezpieczyć spokojny byt po rozstaniu. Niestety, często dochodzi także do nadużyć i wyłudzania alimentów.

O alimenty „na siebie” może ubiegać się małżonek, który zgodnie z orzeczeniem sądu został uznany za niewinnego przy rozwodzie z orzeczeniem o winie. – Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się składać pozew z orzeczeniem o winie współmałżonka i korzysta z pomocy detektywa, aby zebrać odpowiedni materiał dowodowy – tłumaczy Katarzyna Bracław, detektyw z Lublina.

Materiał dowodowy zebrany przez detektywa, w skład którego wchodzi sprawozdanie wraz z materiałami dodatkowymi, czyli zdjęciami i nagraniami video stanowi pełnoprawny materiał do wykorzystania w sądzie. – Dodatkowo, klienci często wzywają naszych detektywów na świadków do sądu. Ułatwia to uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie i często alimentów od byłego małżonka – dodaje Witold Szczęch z biura Detektyw24.net na Śląsku.

Choć w zamyśle alimenty na byłego małżonka miały chronić „słabszą stronę” po rozwodzie, nie brakuje osób, które sięgają po alimenty od byłych małżonków chociaż wcale tego nie potrzebują a przed sądem zatajają swoją faktyczną sytuację.

– Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zleceń polegających na udokumentowaniu, że osoby pobierające alimenty kłamią przed sądem, ukrywają swoje dochody, pracują na czarno lub pozostają w innym związku celowo go nie legalizując, aby nie stracić alimentów – wyjaśnia Tomasz Stryszowski z toruńskiego oddziału agencji Detektyw24.net.

Osoby ubiegające się o nienależne alimenty prześcigają się w wymyślaniu najróżniejszych okoliczności przedstawianych przed sądem, aby tylko otrzymać korzystny wyrok sądu. – Praca na czarno czy celowe zaniżanie oficjalnych dochodów to tylko wierzchołek góry lodowej. Niejednokrotnie obserwowaliśmy osoby, które przed sądem pokazywały chorobę czy nawet niepełnosprawność, a podczas codziennych czynności udokumentowanych przez detektywa okazywały się cudownie ozdrowione. Była kiedyś sprawa mężczyzny, który na sprawy przychodził o kulach mówiąc, że po wypadku nie może pracować. Domagał się alimentów od żony, która od niego odeszła. W trakcie czynności detektywi zaobserwowali jak pracował na budowie – wspominają detektywi.

Podejrzenia o wyłudzanie alimentów nie zwalniają z obowiązku ich płacenia. Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielne zdecydowanie o zaprzestaniu płacenia świadczeń. W ten sposób można trafić nawet do więzienia. – W przypadku, kiedy małżonek zobowiązany do płacenia alimentów ma wątpliwości do ich słuszności powinien najpierw to sprawdzić, zebrać materiał dowodowy i dopiero wówczas złożyć wniosek do sądu o cofnięcie alimentów. Prywatny detektyw zbierze i przygotuje materiał – wyjaśniają pracownicy agencji Detektyw24.net.

Płacisz alimenty po rozwodzie? Masz wątpliwości czy słusznie? Sprawdź to.

Czytaj także...

Nowe prawo rodzine. Zyskają dzieci i rodzice

Kto zyska, a kto straci na nowelizacji kodeksu prawa rodzinnego? Co ulegnie zmianie i jakie poprawki są najistotniejsze zdaniem rządzących. Przeczytaj w naszym artykule.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…