Co powinien zawierać wyrok rozwodowy?

Sąd ogłaszając wyrok rozwodowy orzeka przede wszystkim o zakończeniu małżeństwa, a także o tym z czyjej winy doszło do rozpadu małżeństwa. Co jeszcze powinno znaleźć się w wyroku rozwodowym?

O przyczynach, które powodują orzeczenie o winie któregoś z małżonków pisaliśmy już wcześniej.  Podobnie, jak o konsekwencjach takiego orzeczenia, jak i dowodów, które mogą być wykorzystane w postępowaniu rozwodowym z żądaniem rozwodu o winie któregoś z małżonków. Jednak wskazanie strony winnej to nie jedyna kwestia, jaką reguluje wyrok rozwodowy.

Sąd ma także obowiązek z urzędu orzec o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi oraz wysokości alimentów oraz o czasowym korzystaniu z mieszkania. Oznacza to tyle, że to właśnie sprawa rozwodowa jest odpowiednim momentem na ustalenie jak rodzice po rozwodzie będą opiekować się dziećmi oraz jaką wysokość będą miały alimenty, który musi płacić ten rodzic, z którym dzieci nie mieszkają na co dzień. Sąd bada przede wszystkim, co będzie najlepsze dla dzieci decydując o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej. 

– Na tym etapie ustala się także wysokość alimentów, więc należy się do tego odpowiednio przygotować poprzez przedstawienie dowodów świadczących o kosztach utrzymania dziecka, np. rachunki za szkołę, zajęcia dodatkowe, ale także dowodów świadczących o wysokości zarobków małżonków i tutaj można przedstawić dotychczasowe umowy o pracę, zeznania podatkowe czy wyciągi z konta – wyjaśnia detektyw Katarzyna Bracław. Nie zawsze jest możliwość uzyskania takich dowodów, dlatego często wtedy warto skorzystać z pomocy detektywa, który zbierze materiał dowodowy świadczący o wymiarze pracy, poziomie życia czy posiadanym majątku. – Zebrane dowody można wykorzystać w sądzie, zwłaszcza, gdy rozwodzący się małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia i celowo ukrywają swoje dochody, aby obniżyć alimenty – dodają detektywi.

Czytaj także: sprawy rozwodowe – cennik

Kolejnym aspektem ustalonym przez sąd jest korzystanie ze wspólnego mieszkania, jeżeli strony wciąż w nim mieszkają, jednak nie jest to tożsame z podziałem majątku. – Sąd orzekając sposób korzystania ze wspólnego mieszkania bierze głównie pod uwagę potrzeby małżonka, który ma sprawować opiekę nad dziećmi – tłumaczy Józef Polikowski z agencji detektywistycznej Detektyw24 Warszawa.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może także orzec eksmisję jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania. Dzieje się tak wtedy, gdy dalsze wspólne zamieszkiwanie jest niemożliwe przez naganne zachowanie jednej ze stron. – Takie orzeczenie może zapaść, gdy jeden z małżonków nadużywa alkoholu, stosuje przemoc czy zakłóca spokój swojej rodziny. Do takiego wniosku należy także dołączyć posiadane dowody, np. informacje z policji czy zeznania świadków chociażby sąsiadów – dodają detektywi.

Czytaj także: koszt wynajęcia detektywa

Czytaj także: dowody do rozwodu? Wynajęcie detektywa.

Czytaj także...

Jak zdradzają kobiety?jak zdradzają kobiety

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Rozwód z orzeczeniem o winie. Warto?

Co trzecia kobieta ma za sobą „skok w bok” będąc w stałym związku. Stereotyp, że zdrada jest domeną mężczyzn odchodzi do lamusa. Kobiety stają się coraz bardziej przebiegłe i wyrafinowane w ukrywaniu swoich romansów.

Czytaj więcej…

Wirtualna miłość. Jak nie dać się oszukać?

Portale i aplikacje randkowe z roku na rok zyskują na popularności.To, co jednak dla jednych jest wygodną możliwością poszerzenia kręgu znajomych czy poznania miłości życia dla innych stanowi doskonałą metodą oszustwa czy wyłudzenia.

Czytaj więcej…